Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Karşılaştırması: S3 Mü yoksa S3 Mini mi?

• Cevaplar:0
  • Sticky değilCevaplanmayanlar

21.Şub.2013 12:38:12

Samsung tarafından Frankfurt’ta gerçekleştirilecek olan Galaxy S3 Mini etkinliğine doğru yola çıktığımda kendime ‘acaba bu cihaz için bu kadar emeğe değer mi?’ diye sordum. Acaba Galaxy S3 Mini gerçekten de iddia edildiği kadar sansasyonel olabilecek miydi? Sonuç olarak kesin olan bir şey var ki o da Galaxy S3 Mini’nin iPhone 5’ e ne derece rakip olabileceği meselesinin netlik kazanmasının zor bir konu olduğu...

Frankfurt Katedral Müzesi içerisinde yer alan çok hoş Samsung mağazası içerisinde tanıtılan yeni Galaxy Mini’nin lansman toplantısında firmanın Almanya Pazarı’ndan sorumlu Sunny Lee , telekom satışları yöneticisi Michael Schulz, fotomodel Marie Nasemann hazır bulundu. Ürün tanıtımına geçilmeden önce Samsung’un Frankfurt’daki göz boyayan mağazasının geçmişi ve de yakalamış olduğu başarı hakkında kısa bir bilgi verildi. Sonrasında ise Galaxy S3 Mini sahne aldı.

Sunumun hemen sonrasında sakin bir köşede yeni mini S3’ü elime alarak deneme fırsatını buldum. Yeni Galaxy S3 Mini ilk bakışta sanki normal Galaxy S3’ün çok sıcak suda yıkanarak çekmiş olduğu gibi bir izlenim verdi bana. Galaxy S3 üzerinde sağ tarafta yer alan kameranın ve sensörlerin hoparlörün soluna geçirildiği görünen yeni Galaxy S3 Mini’nin tuşlarının biraz daha büyütüldüğü görülüyor. İlk bakışta en göze çarpan özelliklerden bir tanesi de Galaxy S3 Mini’nin ekran görüntüsünde yaşanan hissedilir küçülme.

Mini S3’ÜN 4 inçlik ekranı S3’ün 4.8 inçlik ekranına kıyasla bariz şekilde küçük

S3 kardeşleri ters çevirip yanyana koyduğunuz anda farklılıkları yakalamak da mümkün oluyor. Galaxy S3’ün arka yüzünde yer alan 8 megapiksellik kameranın sağında ve solunda yer alan hoparlör ve de LED ışığının mini S3’de yer kısıtlaması dolayısı ile 5 megapiksellik kameranın soluna ve de altına alındığı görülüyor. Bu arada hoparlörün boyutundaki küçülmeye de dikkat çekmek istiyorum.

Telefonun arka yüzünde yer alan Samsung logosunun arka kapağa kazınma şekli yeni Galaxy S3 miniyi büyük abisine kıyasla çok ucuz göstermekte. Bu anlamda yeni mini S3’ün görünümünde bir karizma kaybı yaşanmış demek yanlış olmaz.

Telefonların arka yüzleri tamamiyle farklı
Galaxy S3 Mini’nin elde duruşu aynen Galaxy S3’de olduğu gibi çok hoş. 114 gram ağırlığı ile 133 gram ağırlığındaki Galaxy S3’den hissedilir derece de olan Galaxy S3 Mini’nin abisine göre çok daha düşük çözünürlüğe sahip olan ekranı 480 x 800 piksellik gücüne rağmen gayet kaliteli. Süper AMOLED özelliğine sahip olan ekran üzerinde hareket etmek çok kolay ve de telefonun komutları işleme koyma ve de tepki verme hızı aynen abisinde olduğu gibi çok hızlı ve bu bağlamda çok tatminkar.

Mini S3’ün abisi S3’e kıyasla biraz daha kalın

Daha önceden tahmin edildiği üzere S3 ile Mini S3 arasındaki esas farklılık ise donanımda kendini gösteriyor. Mini S3 içerisinde çift çekirdekli bir işlemci ile geliyor. Ayrıca işlemci hızının Mini S3’de 2 Ghz yerine 1 Ghz ile desteklenmesi performans açısından mini S3’ü açık ve net şekilde S3’ün gerisine itiyor.

S3 Mini’nin arka kapağını kaldırdığınızda karşınıza çıkan görüntü

Yeni Galaxy S3 Mini’nin kamerasıyla çektiğim hoş bayanların fotoğraflarından yeni cihazın kamerası hakkında net bir fikir sahibi olmak zor olsa da 5 megapiksellik kameradan günü kurtaracak fotoğrafların üzerinde bir şey beklemek aslında haksızlık... Bu cihaz AndroidPIT ofisinde elimize ulaştığında sizlere daha detaylı bir test içerisinde kamera performansı hakkında bilgi veriyor olacağım.

Samsung’un her boyut için önereceği bir ürünü var…

Samsung Galaxy Mini’nin prototip ürünü üzerinde yapmış olduğum bu kapsamsız inceleme aslında çok da anlamlı değil. Sadece okuyucularımızı bu yeni ürün hakkında bir fikir sahibi olmaya yarayabilecek olan bu kısa tanıtım umarım ilginizi çekmiştir

Volk