Detaylı Samsung Galaxy S3 Mini İncelemesi

• Cevaplar:0
  • Sticky değilCevaplanmayanlar

27.Mar.2013 18:03:20

Sürekli olarak büyük abisi Galaxy S3 ile kıyaslanmak zorunda olduğu için Galaxy S3 Mini hakkında bir test raporu yazmak gerçekten de hiç kolay olmadı.Görsel olarak birbirine çok benzeyen bu iki cihaz arasında teknik olarak dağlar kadar fark bulunmakta. Galaxy S3 Mini her ne kadar bir performans canavarı olamasa da bana test boyunca dişlerini göstermeyi başardı.

Bundan yaklaşık bir ay önce Galaxy S3 Mini'nin Frankfurt'da yapılan tanıtım toplantısına katılmış ve ilk izlenimlerimi sizlere aktarmıştım. Sadece kısıtlı bir süreliğine elime almış olduğum yeni Samsung Galaxy S3 Mini ile geçirdiğim kısa tecrübe sonrasında aklımda bu cihazla ilgili bir çok soru kalmıştı. Geçen hafta elime geçen Galaxy S3 Mini'nin test cihazı ile geçirdiğim bir kaç gün içerisinde aklımı kurcalayan tüm sorulara cevap bulma şansına ulaştım.

Günlük hayatında Samsung Galaxy S3 kullanan birisi olarak S3'den Galaxy S3 Mini'ye geçiş yaptıktan sonra aradaki ciddi boyut farkının cebime yansımasını çok net bir şekilde hissettim. Büyük abisi S3'den sonra Galaxy S3 Mini cebimde adeta kayboldu. Galaxy S3 Mini'nin 122 x 63 x 9.9 milimetrelik boyutlarına rağmen sahip olduğu 120 gramlık ağırlık Galaxy S3'nin sadece 20 gram gerisinde. Bu arada Samsung Galaxy S3 Mini'yi belirli bir süre kullandıktan sonra insan bu cihazın boyutlarına adapte oluyor. Bu arada Android Atlası içerisinde günümüz koşullarında 4.0 inçlik bir ekranın küçük olduğu olgusu Apple kullanıcıları için biraz tuhaf olsa gerek diye düşünmeden edemiyorum zira iPhone 4, iPhone 4S ve hatta iPhone 5 telefonların ekranları Samsung Galaxy S3, HTC One X ve benzeri Android telefonlara göre gerçekten 'mini' kaçıyor.

Görsel olarak Galaxy S3 Mini büyük ölçüde Galaxy S3 ile aynı. Sadece kamera sensörleri ve de ön yüz kamerası gibi bazı detaylar tasarımda farklılık gösteriyorlar

Günlük kullanımda Galaxy S3 Mini gayet tatminkar bir performans sergiliyor. Bu cihaz içerisinde her ne kadar Samsung'un amiral gemisi cihazı olan Galaxy S3'de kullanılan dört çekirdekli işlemci yer almıyor olsa da, Galaxy S3 Mini'nin 1 Ghz'lık çift çekirdekli işlemcisi gayet tatminkar bir performans ortaya koymakta. Galaxy S3 Mini günlük rutin telefon işlemlerinde gösterdiği akıcı performans sırasında herhangi bir tekleme ya da takılmaya şahit olmadım. Galaxy S3 Mini'nin zorlanacağını tahmin ettiğim işlemlerden bir tanesi olan; arkada başka bir uygulama açık iken pop-up video oynatma deneyiminde bile cihazda herhangi bir sıkıntı gözüme çarpmadı. Bunun cihazda yer alan 1 GB RAM ve de güncel Android mobil işletim sistemi (Galaxy S3 Mini Android 4.1 Jelly Bean kullanıyor) sayesinde olduğunu düşünüyorum.

Büyük Parmakların Galaxy S3 Mini Üzerindeki işi Daha Zor

Samsung Galaxy S3 içerisinde gelen web tarayıcısı WiFi ve 3G bağlantılarında gayet iyi bir performans sergilemesine rağmen Google'ın web tarayıcısı Chrome'un hız anlamında bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Ama cihaz içerisinde yerleşik olarak gelen tarayıcının belli bir takım web sayfaları üzerinde Galaxy S3 Mini'nin 4 inç boyutundaki, 480 x 800 piksel görüntüleme gücündeki ekranına daha uygun bir boyutsal optimizasyon yaptığını söyleyebilirim. Bu arada ekran hakkında aslında çok fazla söylenebilecek bir şey bulunmamakta. Ekran sahip olduğu teknik özellikler göz önünde bulundurulduğunda işini gayet güzel yapmakta. Bu arada Galaxy S3'ün 4.8 inçlik ekranına alışmış olan birisi olarak Galaxy S3 Mini'nin ufak ekranında herhangi rahatsız edici bir kullanım tecrübesi yaşamadım.

Galaxy S3 Mini Galaxy S3'den ciddi anlamda daha ufak boyutlara sahip olmasına rağmen büyük abisinden sadece 20 gram daha hafif

Samsung Galaxy S3 Mini içerisinde 'Ekran Parlaklığını Otomatik Ayarlama' özelliği bulunmamakta. Bu eksiklik telefonun ayarlarında da hissedilmekte. Bu bakımdan Galaxy S3 Mini'nin pil tasarrufu konusundaki verimliliği doğrudan doğruya kullanıcısının operasyonel tercihlerine kalıyor. 1500 mAh'lık pil ömrüne sahip olan cihazın ekran parlaklığını %50'ye indirdiğiniz zaman (bence bu cihaz için gayet yeterli) Galaxy S3 Mini'nin şarjı sabahtan akşama kadar rahatlıkla gidiyor.

Büyük parmaklara sahip birisi olarak Samsung Galaxy S3 Mini'nin ekranı üzerinde görüntülenen klavyenin tuşlarının çoğu zaman dışına çıkarak yazım hataları yaptım. Bu sıkıntılı ekranı yatay boyuta getirdiğimde de devam etti. Bunun dışında Galaxy S3 Mini'nin ekranının dokunuşlara verdiği tepkilerin Galaxy S3'den hiç bir ciddi farkı bulunmamakta.

4 inçlik Samsung Galaxy S3 Mini ile Apple yanyana
Solda Galaxy S2, sağda Galaxy S3 Mini

alaxy S3'de çok tutulan 'Smart Stay' yani 'Akıllı Bekleme' Fonksiyonu Galaxy S3 Mini'de de bulunmakta. Yani Galaxy S3 Mini'nin ekranına baktığınız sürece ekran açık kalırken, telefonun yüzünüzü algılayamadığı anlarda kendi kendine ekranı karartması durumu söz konusu oluyor. Bu arada hayatımıza yine Galaxy S3 ile girmiş olan doğrudan arama fonksiyonunu da içeren Galaxy S3 Mini ile örneğin telefon kulağınızda iken size mesaj atanları telefonu tekrar elinize almadan arayabiliyorsunuz. Ayrıca Galaxy S3 Mini'nin S Voice özelliklerinin Galaxy S3'den herhangi bir farkı bulunmadığını söyleyebilirim.

Galaxy S3 Mini'de Güvenlik Ön Planda

Bu test raporu için kullandığım deneme cihazı içerisinde NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliği bulunmamakta. Piyasada satılan tüm Samsung Galaxy S3 Mini'lerin içerisinde bu donanımsal özellik tercihe göre geliyor olacak. Bu özellik sayesinde Samsung'un AllShare isimli konsepti sayesinde S Beam teknolojisi kullanılarak Samsung cihazlar arasında kablosuz olarak bilgi transferi gerçekleştirilebiliyor olacak. Bu arada cihazın sahip olduğu DLNA teknolojisi sayesinde başka cihazlarla da benzer bir bilgi alışverişininin yapılabilmesi söz konusu.

Samsung Galaxy S3 Mini'nin pili çok kolay yorgun düşüyor

Galaxy S3 Mini'nin 5 megapiksellik kamerası için 'yeterli' sıfatını kullanabilirim. Etkileyici bir hıza sahip olmayan kamera ile yeterli ışık koşullarında yapılan çekimler benim beklentilerimi tatmin etmeye fazlasıyla yetiyor. Fakat öte yandan S3 Mini'nin kamerasıyla flaş kullanılarak çektiğim fotoğraflar için aynı görüşe sahip olamıyorum. Bu yüzdendir ki S3 Mini'nin kamerasının sürekli fotoğraf çekmeye imkan veren bir özelliğe (HDR fonksiyonu) sahip olması kullanıcı açısından bu olumsuzluğu avantaja çevirebilmek adına önemli bir artı oluyor. Cihazın HD video kayı performansı da benden geçer not almayı başarıyor. Samsung Galaxy Mini'nin VGA kalitesinde çekim ve kayıt yapabilen ön kamerası genel olarak idare etse de düşük ışık koşullarında S3'ün kamera performansınıngerisinde kalıyor. Bu arada bu cihaz ile çok fazla fotoğraf çekmek isteyen kullanıcıların mutlaka ama mutlaka micro SD kart desteğine ihtiyaçları olacaktır , çünkü Galaxy S3 Mini'nin dahili hafızası ancak 8 GB. Bu hafızanın 4.5 GB'lık kısmının içerisinde ise S3 Mini'de kullanılan yazılım bulunmakta. Yani bu anlamda kullanıcılara ancak 3.5 GB'lık bir depolama alanı kalmakta

Normal gün ışığı koşullarında Galaxy S3 Mini'nin çekim performansı tatminkar, fakat yapay ışık koşullarında cihaz kolayca kapasitesinin limitlerine ulaşıyor

Galaxy S3 Mini'nin audio fonksiyonlarından da genel olarak memnun kaldım. Cihazın sahip olduğu hoparlörler ve kulaklık ile tanık olduğum müzik çalma ve film oynatma anlarındaki ses performansı kendisinden bekleneni verdi. Fakat Galaxy S3 Mini ile yapılan telefon görüşmelerinde telefonun ahizesinin performansından pek de memnun kaldığım söylenemez. Telefon görüşmeleri esnasında kullanıcının sesi karşı tarafa oldukça tiz ve ince bir şekilde aktarılıyor ve bu durum Galaxy S3 Mini sahiplerinin adeta bir robot gibi duyulmalarına neden oluyor.

Başarılı bir Orta Sınıf Telefon

Sonuç olarak Galaxy S3 Mini'nin orta sınıf akıllı telefon segmenti içerisinde çok makul bir ürün olduğunu ve bu anlamda kendisine çok büyük bir hayran kitlesi edineceğini düşünüyorum. Bence özellikle bayanlar Galaxy S3 Mini'yi büyük ekranlı Galaxy S3'e tercih edeceklerdir. Bu cihazın içerisinde NFC özelliği bulunmayan versiyonu 310 EUR (Yaklaşık 715 TL) fiyatla satışa sunulacak. Bence 2013 yılına girdiken sonra bu cihazın fiyatının 300 EUR'nun altına düşmesi ise neredeyse kesin.

Galaxy S3 Mini'nin Artıları

• Kompakt ve kullanıçlı boyutlar
  • Çoklu Fonksiyonlar
  • Makul fiyat

Galaxy S3 Mini'nin Eksileri

• Zayıf pil performansı
  • Düşük ekran çözünürlüğü

Dipnot: Galaxy S3 Mini ile Galaxy S2'yi karşılaştırdığımız infografik içerikli yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Volk