X

Oturum açın

Onaylamak için oturum açın

Şifrenizi mi unuttunuz?

...ya da Facebook ile giriş yap:

Hala bir AndroidPIT hesabınız yok mu? Kayıt ol

Tapatalk HD

Volkan E.
0

 Bir forum uygulaması olan Tapatalk bugüne kadar hem Android hem de iOS platformunda defalarca indirildi. Sevilen uygulamanın HD uzantısı ile piyasaya sürülen son sürümü ise özellikle tabletlere yönelik. Bu yeni sürüm ile forumları takip edip giriş yapmak çok daha kolay bir hale geliyor. Değişik forumlarda zaman geçirmekten hoşlanan herkesin ilgisini çekecek ''Tapatalk HD'' uygulamasını mercek altına alıyoruz.

4 ★★★★

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0.1 1.1.1

Özellikler & Kullanım

Test Cihazı:

-Acer Iconia A500 4.0.4 Custom ROM

Tapatalk uygulamasının çalışma mantığını bilmeyenler için kısaca özetlemek istiyorum: phpBB ya da vBulletin formatının 9 farklı türevinde yayın yapmakta olan forumlara bir kere kullanıcı olarak giriş yapıldıktan sonra devreye giren Tapatalk uygulaması ile tek bir uygulama ile kayıtlı olduğunuz tüm forumları takip edebiliyorsunuz. Yani Tapatalk uygulaması birden fazla forumu aktif olarak takip edenler için harika bir uygulama olarak ortaya çıkıyor.

Tapatalk HD uygulamasını açtığınızda ilk olarak Tapatalkaccount yani Tapatalk hesabı oluşturuyorsunuz. Sonrasında ise üye olduğunuz forumları teker teker manuel olarak giriyorsunuz.

Tapatalk üzerinde takip ettiğiniz forumları değişik kategoriler altında sınıflayabiliyorsunuz (örn. Otomobil, spor, teknoloji...). Ayrıca Tapatalk üzerinde ilginizi çekebilecek forumları arayarak kolayca kayıt yaptırabiliyorsunuz. Örneğin Android platformunun önemli forumlarından XDA Developers forumuna Tapatalk üzerinden kayıt yaptırıp hemen kullanmaya başlamanız mümkün. Bu noktada seçili foruma giriş için ilgili forum seçildikten sonra sağ üst köşede yer alan ''Login'' yani giriş seçeneğine tıklamanız yeterli

Tapatalk üzerindeki giriş aşamalarını geride bıraktıktan sonra kullanıma hazırsınız! Tapatalk HD'nin en öne çıkan güzelliği tabletler için sunduğu her şeyi bir arada, derli-toplu olarak görmenizi sağlayan ''Tablet View'' yani ''Tablet görünümü'' modu. Bu noktada uygulama üzerinde sol tarafta aşağıdaki sırayla kategorilerin görüntülendiğini görüyorsunuz.

 • Photos
 • Search
 • Topics
 •    Unread
 •    Participated
 •    Subscribed
 •    Timeline
 • Forums
 •    Space
 •    Subscribed
 • PM
 •    Inbox
 •    Sent Items

Liste üzerinde yer alan herhangi bir başlığa tıkladığınızda liste ekranın sol tarafına giderken seçim yaptığınız ekranın içeriği ekranın sağ tarafında görüntüleniyor. Böylece ilginizi çeken girişleri bulmanız daha da kolaylaşıyor.

Bu aşama sonrasında ekranın üst kısmında bir gezinti çubuğu ile cevaplama çubuğunu görüntülüyorsunuz. Böylece ilgili forum girişini ayırabiliyor icabında URL'sini kopyalama imkanına sahip oluyorsunuz. Forum kullancısı daha ne istesin ki ?

Aynı ekran üzerinden yapacağınız girişlerde metin dışında kolayca smiley suratlar ve de fotoğraf ekleme imkanınız var.

Normal forumlarda yaptığınız fotoğraflara bakma, başlık yaratma, mesaj gönderme ve arama gibi fonksiyonlar ve daha fazlasını bu uygulama ile kolayca yapabiliyorsunuz.

Forumlar arası geçiş yapmak için uygulamanın ana ekranına geri dönmeniz gerekiyor. Bu ekran üzerinde ise forumlar arasında navigasyon gerçekten çok kolay.

Uygulamanın ayarlar menüsünde genel görünümü, uyarı tipleri ve seslerini, doğrudan mesajlaşmaları ve benzer özellikleri ayarlayabileceğiniz seçenekler bulunmakta.


ÖZET

Tapatalk HD akıllı telefonlar için alanında tek olan bir uygulama olarak ön plana çıkan Tapatalk'ın 7 inç ve üzeri tablet bilgisayarlar için harika bir şekilde geliştirilmiş versiyonu plarak karşımıza çıkıyor. Uygulama içerisinde yer alan ''Tablet View'' modu ise büyük ekranlı akıllı telefonlar için de çok hoş bir görünüm sunmakta. Forumlar ile haşır neşir olan Android kullanıcılarının hayatını önemli derecede kolaylaştıran bu uygulama ile forumların tozunu attırabilirsiniz.

Uygulama ile ilgili yegane eleştirim ise uygulamanın tablet ve akıllı telefon sürümlerinin birbirinden farklı olması yani forumları hem akıllı telefonları hem de tablet bilgisayarları ile takip edenlerin iki farklı uygulama satın almak zorunda kalmaları. Fakat bu kadar kapsamlı bir uygulamanın her iki cihaz tipi için tek bir uygulamaya dönüştürülmesinin ne kadar kompleks bir geliştirme faaliyeti gerektirdiğinin de farkındayım.

Tapatalk HD uygulaması tablet bilgisayarlarının başında aktif olarak forum takipçisi olan her Android kullanıcısına şiddetler tavsiye edeceğim bir uygulama. Uygulamanın Türkçe diline bir tercümesinin olmayışı ise neredeyse tek eksiği olarak ifade edilebilir.

Not: Maalesef AndroidPIT forumları Tapatalk uygulamasının servis alanının dışında yer alıyor. Fakat yinee de Tapatalk üzerinden AndroidPIT App Center üzerindeki uygulamaları ve de uygulama yorumlarını takip edebilirsiniz.

 

 

Ekran & Kontroller

 Tapatalk HD uygulamasının görsel dizaynı genel olarak çok başarılı. Fakat bu noktada uygulamanın iPad versiyonunun daha iyi olduğunu itiraf etmek zorundayım. Uygulaman üzerindeki listelerin görünümü, sıralaması ve yerleştirilme biçimleri giriş yapmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Hız & İstikrar

 Tapatalk HD uygulaması oldukça hızlı ve istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Fakat bu noktada forum başlıklarının görüntülenmesi ya da yaptığınız forum girişlerinin ilgili platformlara Tapatalk HD üzerinden yansımasının bağlantı hızınız ile alakalı olduğunun altını çizmek isterim.

Fiyat/Performans Oranı

 Normalde 3.01 EUR fiyatla satılmakta olan Tapatalk HD uygulamasının Haftanın Uygulaması konsepti nedeniyle 04.02.2013 ile 10.02.2013 tarihleri arasında 1.49 EUR'ya AndroidPIT App Center üzerinden indirilebilir.

Ekran Görüntüleri:

Tapatalk HD Tapatalk HD Tapatalk HD Tapatalk HD Tapatalk HD Tapatalk HD

Karşılaştırılabilir uygulamalar

Geliştirici

Quood Systems Limited

Quoord Systems Limited

Geliştiriciye e-posta gönder Geliştirici profili

Yorumlar

Yeni yorum yaz:

Author
4

Tabletim ve Sorunları