This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni serimiz 1 Uygulama, 3 Görüş için her hafta farklı AndroidPİT redaktörlerine bir uygulama sunuluyor ve redaktörlerimiz jüri olarak bu uygulamayı kişisel kriterlerine göre değerlendiriyor.  Bu uygulamayı birkaç gün bolca test eden redaktörlerimiz, uygulamanın artılarını, eksilerini tartacak ve kendi fikirlerini ve görüşlerini belirtecekler. Her jüri üyesinin düşüncesi farklı olduğu için, size uyan bir görüş de olacaktır kesinlikle. Ayrıca sitemizde çalışan redaktörlerin artık sayısı bir hayli yüksek olduğu için, her hafta yeni bir jüri belirleyeceğiz.  Bu haftaki jürimizi Alessandro (italyanca sayfamızdan), İsabel (ispanyolca) ve Kamal (almanca) oluşturuyor. Test ettiğimiz uygulama ise not alma uygulaması Evernote Food.

Evernote Food, not alma ve organizasyon cambazı Evernote uygulamasının küçük kardeşi. Uygulamanın yemek versiyonu da aynı prensip ile çalışıyor: Fotoğraflar ve kısa notlar ile hatırlamak istediğiniz yemekleri ve mekanları kaydedebiliyorsunuz. Jürimizin uygulama hakkındaki düşüncelerini sizlere sunuyoruz.


Alessandro

İtalyanca sitemizin redaktörü. İlk hack ettiği HP iPAQ cihazını unutamıyor. Ayrıca Linux kullanıyor ve Open Source ile ilgili herşeye aşık. Pantolonun cebine rahatca sığmayan tüm cihazları Tablet olarak tanımlıyor. Kısa sözlerin adamı. 

ARTI:
Evernote Food uygulamasının en sevdiğim yönü, güzel ve minimalistik dizaynı. Kullanımı ise çok basit, Evernote uygulamasını kullanmadığınız halde bile olsa. Bunun dışında uygulama istikrarlı ve hızlı bir şekilde çalışıyor ve birkaç saniye içinde yemek notlarınızı kaydetmenizi veya paylaşmanızı sağlıyor. Çok iyi bulduğum bir başka yönü ise, her nottan ayrı bir URL oluşturabilmeniz ve bunu paylaşabilmeniz.

EKSİ:
Daha önce de belirttiğim gibi, basit ama güzel prensibine uyulmuş. Fakat tuşların, kullanımı kolaylaştırmak için, biraz daha büyük olmalarını da tercih ederdim doğrusu. Ayrıca küçük ekranlı cihazlar ile uygulamayı kullanmanın zor olduğunu da belirtmek isterim. Eleştirdiğim bir başka unsur ise, uygulamanın GPS fonksiyonunun yavaş calışması. Foursquare uygulaması sadece 2 saniye içinde konumumu bulsa da, Evernote Food uygulaması bazen konumumu bulmayı bile başaramadı.
 

Isabel

İspanyolca sitemizin redaktörü. Gazetecilik okudu. Galaxy S cihazına sahip ve yakında Galaxy S3 cihazı olmayı umuyor. Kendisi hayatında Angry Birds oynamamış, fakat Fruit Ninja tiryakisi. Oryantasyon ile pek alakası yokru ve bir hayli zorlanır. Bu yüzden akıllı telefonunu navigasyon olarak kullanabilmesi, kendisinin vazgeçilmezi. Hava durumu widgetleri, İsabel için en önemli uygulamalardan biri. Yemek yemeyi çok seviyor. Yemek yapmaktan ise nefret ediyor. Bilim-Kurgu hayranı olarak apokaliptik bir geleceği düşünmesi kolay oluyor. Kendi kendine çelişkili bir şekilde konuşuyor.
 

ARTI:

Uygulamanın kullanımı gerçekten basit. Fotoğraf çekmek için, farklı kamera uygulamalarından birini seçmeniz mümkün (bu sayı benim telefonumda bir hayli fazla oluyor). Ayrıca her giriş için birden fazla fotoğraf eklenmesi çok pratik. Food uygulamasının girişin yapıldığı konumu belirlemesi de çok iyi. Özel yemekleri ve mekanları unutmamak için, bu uygulamayı çok kullanışlı buluyorum. Böylece biri benden güzel restoran tavsiyesi isteyince sadece anlatmakla kalmıyorum ve özellikle notlarımı ve fotoğrafları da gösterebiliyorum.

EKSİ:
Foto uygulamalarını ve yemeyi çok seviyorum. Evernote Food bu yüzden tam benlik havası oluşablilr. Fakat uygulama ile en büyük problemim, uygulamayı kullanmayı unutmam. Çünkü önüde yemek olunc, resmini çekmek ve zaman kaybetmek yerine, sadece yemek istiyorum. Bir diğer eksim ise, uygulamanın Linux PC versiyonu olmadığına (sadece Windows ve Mac versiyonları bulunuyor) gidiyor.

 


Kamal

 

Satışta bulunan en büyük akıllı telefona (Galaxy Note) sahip. Telefonunda oyun oynamayı sever, fakat yenemediğinde çok kızar. Kendini müzik ve teknik hayranı olarak tanımlayan arkadaşımız, uygulamanın fonksiyonları dışında güzel ve farklı görünüşüne de önem veriyor. Bir uygulamayı kurmadan önceki düşünceleri ise şu şekilde: “Çirkin olma, komplike olma, yoksa hemen silinirsin!” Ayrıca yemek yemeyi ve konuşmayı da çok sever. 

ARTI:

Bir yandan akıllı telefonumda bulunan en anlamsız uygulamardan biri de olsa, Evernote Food uygulamasının büyük hayranıyım. Uygulamanın ana görüntüsündeki son 3 girişlerin/yemeklerin sunumunu çok hoş buluyorum. Burada geliştiriciler, klasik Evernote uygulamasındaki oluğu gibi, güzel ve belirleyici dizayndan anladıklarını gösteriyorlar. Ayrıca görünüm olarak da Polarid resimleri de hatırlamak mümkün.

EKSİ:

Her yemek girişimin otomatik olarak Evernote uygulamasında da not olarak kaydedilmesini çok sıkıcı buluyorum. Bunun için opsiyonal bir ayar olması gerek aslında. Bunun dışında, Evernote uygulamasını yediğiniz yemekleri ve mekanı hatırlamak için, fantastik bir uygulama olarak görüyorum ve eliştirilecek başka bir yanı olmadığını düşünüyorum.

Bu yazı serimizi beğeniyorsanız, diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!