This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

1 Uygulama, 3 Görüş: Bugün Sleep as Android ile

Geçen haftadan beri AndroidPİT ailesi olarak size 1 Uygulama, 3 Görüş ismi altında yeni bir yazı serisi sunuyoruz. Böylelikle her hafta farklı AndroidPİT redaktörlerine bir uygulama sunuluyor ve redaktörlerimiz jüri olarak bu uygulamayı kişisel kriterlerine göre değerlendiriyor.  Bu uygulamayı birkaç gün bolca test eden redaktörlerimiz, uygulamanın artılarını, eksilerini tartacak ve kendi fikirlerini ve görüşlerini belirtecekler. Her jüri üyesinin düşüncesi farklı olduğu için, size uyan bir görüş de olacaktır kesinlikle. Ayrıca sitemizde çalışan redaktörlerin artık sayısı bir hayli yüksek olduğu için, her hafta yeni bir jüri belirleyeceğiz.  Bu haftaki jürimizi Steven (ingilizce sayfamızdan), Camila (portekizce) ve Anna (fransızca) oluşturuyor. Test ettiğimiz uygulama ise Akıllı telefon çalar saati Sleep as Android.

Sleep as Android sizi gaddarca uykudan kaldıran basit bir çalar saat değil. Uygulama farklı parametrelerin ve yüksek sayılı ayar şeçenekleriyle sizin kişisel uyku ritminizi analiz ediyor ve böylece sizi yumuşak bir şekilde hafif uyku döneminde uyandırıyor. Uygulama gerçekten bunları yapabiliyor mu? Gelin birlikte jüri üyelerimize soralım.

  

 

Steven
 

İnigilizce sitemizin redaktörlerinden. Antropoloji ve Gazetececilik bölümlerini başarıyla bitirmiş, ama kalbinde tam bir bilgisayarcı yatıyor. İlk bilgisayarı Compaq Presario olan Steven, ailesiyle geceler boyunca Solitaire oynamış. Galaxy Nexus sahibi. Görünümü ve fonksiyonları birbirine uyumlu olan uygulamalar favorileri. Angry Birds oyununu çok şişirilmiş buluyor. Uygulamaların kullanıcılarına yaratıcılık için bol seçenek bırakmalarını istiyor. Akıllı telefonuyla uğraşmıyorsa, kendisini büyük ihtimalle bir pastırma sandviçi yerken bulabilirsiniz.

ARTI:

Wow. Sleep as Android sanırım akıllı telefonlar için yapılmış en geniş kapsamlı çalar saat. Birçok etkileyici özelliklerin içinde en öne çıkanı, uygulamanın ağır ve hafif uyku dönemlerini analiz etmesi. Daha kısa bir zaman önce bir uzanayım derken, uygulama biraz hareketlendiğimi anladı ve beni uyandırdı. Zaten yarı uykuda olduğum için, uyanmak çok daha kolay oluyor. Ayrıca uygulamanın beğendiğim bir diğer yönü ise, uyku vaktinin geldiğini bize belirtmesi. Veeee: Horladığınız anda, uygulama akıllı telefonunuzun titreşimi ile size bunu hatırlatıyor.

EKSİ:

Sleep as Android görünüm olarak biraz eskimiş durumda. Maalesef kullanımı da çok kolay değil ve aradığınız önemli fonksiyonları hemen anında bulmayabilirsiniz. Facebook ile paylaşma fonksiyonunu biraz mantıksız buluyorum, çünkü hiçbir arkadaşımın nasıl uyduğumu bilmek istediğini düşünmüyorum. Bunun dışında uygulamayı kullanmaya devam edeceğim ve uygulama da beni uyandırmaya devam edecek.

Camila

Portekizce/brazilyanca sayfamızın redaktörlerinden. Multitasking özellikleri çok gelişmiş bir gazeteci. Bir cafede biriyle konuşurken 5 uygulamayla aynı anda uğraşmak kendisi için hiçbir zorluk oluşturmuyor. HTC desire kullanıyor, fakat yakında bir Nexus sahibi olacak. Günlük kaosa düzen getiren herşeyi seviyor. TV dizileri ve video bağımlısı, ayrıca bütün İnstagram fotolarını Facebook'da paylaşmamak için kendini zor tutuyor. 

 

ARTI:

Sleep as Android uygulaması, günümün nasıl başladığını değiştirdi. Son günlerde moralim birden gaddarca uykudan uyandırılmadığım için bir hayli düzeldi. Uygulama beni yükselen alrarm tonuyla yavaş yavaş günün içine itti. En fazla ise, gece nasıl uyuduğumun kaydedilmesi. Bunun için sadece akıllı telefonumu gece yatağımın yanına koymam yeterli oluyor. Horlama olsun, gece mırıldanmalar olsun, uygulama hepsini kaydediyor. Birkaç kayıttan sonra bu kayıtları analiz ettirip karşılaştırabilmeniz de mümkün. Bununla birlikte hangi durumlarda daha iyi uyduğunuzu anlayabilirsiniz. (Benim uykum mesela üç bölüm Dexter izledikten sonra, iyi bir iş gününden sonra banyo aldığım günlere nazaran daha kötü oluyor.)

EKSİ:

Uygulamanın dizaynı gerçekten değiştirilmeli. Ayrıca kullanımı da daha kolay olması gerekiyor, çünkü yarı uykuda biraz zorlanıyor insan. Dil seçenekleri daha fazla olması da güzel olurdu.
Bir şey daha: Neden uykum hakkımdaki bilgileri Facebookta paylaşmak isteyeyim?
Sleep as Android kesinlikle sözlerini tutuyor, fakat birkaç düzenleme ihtiyacı da var.

Anna

Fransızca sitemizin redaktörlerinden. Ana işi olarak “Globetrotter” demek isterdi En sevdiği uygulamalar fotoğrafcılık, zombiler ve hava durumu hakkında. Arkadaşından onun zil sesını beğenmediği için ayrıldı. Kullandığı telefon ise bol parmak izli Galaxy S2. Bildirme gönderen uygulamalardan nefret ediyor, tabiiki kendisi öyle ayarlamadıysa. Saatlerce Sudoku oynayabilir, uygulamanın görünümü çok kötü olsa bile. Fakat normalde uygulamaların dizaynına önem verir. Zürafaları ve Tiramisu seviyor ve güneşe karşı alerjisi var. 

 

ARTI:

Genellikle sabahları başka bir insan oluyorum, ama son günlerde moralim daha iyi olduğunu söylemem gerekiyor. Belki sadece bir Placebo efekti olarak görebiliriz, fakat son günlerde kendimi daha güçlü hissediyorum, güne başlamak için. Sanırım bunun Sleep as Android ile ve alarm sesinin çok yavaş çalmaya başlamasıyla da bir ilgisi vardır. Benim için mükemmel. İstatistikleri pek sevmem ama kendi uyku istatistiklerimi görmek gayet enteresan. Mesela her hafta ne kadar uyduğum beni ilgilendiriyor. Uygulamanın ayarları büyük kapsamlı olduğu için, herşeyi kendi isteğinize göre seçmeniz mümkün oluyor. Hatta ayarlar arasında alarmı kapatmak için bir QR kodunu tarama seçeneği de bulnuyor. Radikal buluyorum.

EKSİ:

Geliştiriciler uygulamanın dizaynı ile ilgilenmeleri gerekir. Biraz daha renklilik, dataların düzenlenmesi ve yeni bir logo süper olurdu. Uygulamanın telefonun jiroskopunu kullanması beni hala şaşırtıyor, uykumuzu analiz etmek için. Mesela beni banyodayken derin uykuda diye göstermiş. Benim için en inemlisi ise, uygulamanın kolaylığı eksik olması. Fonksiyonlar menüde biryerde saklı vs. Büyük ihtimalle daha iyi dizayn edilmişini bulana kadar, Sleep as Android uygulamasını kullanmaya devam edeceğim.

Bu yazıyı beğendiyseniz, yazı serimizin geçen haftaki Any.DO uygulamasını analiz ettiğimiz bölüme de bir bakın.

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!