This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 9 comments

20 yaş altındakilere şaka gibi gelecek Android öncesi 10 gerçek

Sabah akşam “yılan” oynayıp, telefona farklı farklı kapaklar satın alınan zamanları kimler hatırlıyor? Daha ortalarda iPhone ve Android cihazlar yokken her şey çok farklıydı. İşte o günleri yaşamayanları şaşırtacak 10 gerçek.

 

1. Piller haftalarca dayanırdı

Şimdilerde balkabağına dönüşmemeye çalışan Sindirella gibi şarj arıyoruz, neden? Çünkü akıllı telefonların en büyük problemi şarj. Tamam, havalı ekranlarımız var vs ama şarjımız yok. 90’lı yıllardaysa şarj problemi desen insanlar sana garip garip bakarlardı çünkü cihazlar günlerce hatta haftalarca dayanırlardı. O eski Nokia’ları şarj ederdin ve eğer açmazsan torununa çalışır halde bırakabilirdin.

Nokia phones android
 © Nokia

2. Tüm telefonlar benzer görünmüyorlardı

Bugün tüm telefonlar özünde aynı görünüyorlar. Elbette önemli farklar detaylarda gizli ve bu da iyi bir şey. Fakat özünde büyük bir ekran ve çevresini saran gövdeden oluşuyorlar. Bu olay 2007 yılında iPhone ile başladı ondan sonra da gerisi çorap söküğü gibi geldi. Fakat özellikle 2000’lerin başındaki cihazlar birbirinden oldukça farklı görünüyorlardı. Şimdi geriye bakıp Motorola RAZR v3’ü hatırlayınca bunu daha da iyi fark ediyoruz.

matrixphone
© Nokia

 

3. Ne interneti?

Ne interneti ne Google’ı? Telefon öyle şeyler için kullanmaz. Eğer yazacaksan SMS yaz elbette o da ücretiyle. Daha sonradan SMS paketleri çıktı ve konuşma paketleri de o zaman insanlar biraz daha rahatladır.

4. (Her) Yılın oyunu: Sneak

İçinde Yılan olmayan telefonu neden alasın ki… Gerçekten de bakış açısı uzun süre buydu. 90’ların sonunda Nokia bu oyunla ne satışlar yaptı kendi bile inanamıyor. İşin aslında da gerçekten insanlar bu oyun için cihaz alıyorlar ve saatlerce oynuyorlardı…

snake
© Nokia

5. Kimse dokunmatik ekran istemiyordu

Kimse dokunmatik ekran peşinde değildi ve bunun için de oldukça iyi bir sebepleri vardı: Dokunmatik ekranlar berbattı. Bugün dokunmatik ekranlar oldukça iyiler fakat o zamanın resistif ekranları insanı çıldırtacak cinstendi. Bu yüzden de tuşlarla kalmak hep daha güvenilirdi.

 

6.Windows, gelecekti..

Gerçekten de öyleydi. İlk HTC tarafından yapılan ve Windows ile çalıştığı söylenen Windows Mobile lafı ortalarda dolandığında herkes “ ooo Windows çalıştıran bir telefon woow” modundaydı. O zamanlar Windows açık ara rakiplerinin ilerisindeydi fakat zamanla rakiplerinin farklı fikirleri ondan daha iyi işlemesini ve satmasını izlemekten kurtulamadı.

 

7. Nokia o zamanın Apple’ıydı

 O zamanlar için Nokia’nın ve telefonlarının ne kadar önemli olduğunu abartmak imkansız. Nokia bir telefon çıkartırdı ve herkes onu konuşurdu. Bu durum elbet Finlandiya’yı da bir süre baya iyi kalkındırdı.

nokia33100
 © ANDROIDPIT

8. Ciddi paralar ödüyorduk

Mobil data mı? Öde… Yeni zil sesi? Öde… Duvar kağıdı? Öde… SMS atacaksan zaten ayrı ayrı öde. WhatsApp ve Wi-Fi öncesi dünya aslında oldukça pahalı bir yerdi.

9. Crazy Frog diye iğrenç bir şey vardı

Bu saçmalığın yapımı ve yayınında emeği geçen herkese ‘sevgilerimizi!” iletiyoruz…

 

10. Telefonlar sağlamdı

Herkesin hayatında cihazını kırık camla kullanan birileri vardır. Genelde iPhone kullanıcı bunlar ama olsun arada Android kullanıcılarında da görüyoruz. Fakat Nokia’lı günlerde telefon yere düşebilirdi ve düşebilirdi ve yeniden düşebilirdi… Sonra da hayat aynı şekilde devam ederdi çünkü kırılan dökülen bir şey olmazdı. Kırık camla kullanılan telefon dramı yoktu!

 

 

9 comments

Yeni yorum yaz:
 • 3310 hala duruyor bende ama en iyisi Moto RAZR V3 tü be

 • Mikail 17.Ara.2015 Link to comment

  Duygulandım be acık böyle haberler verin. Teşekkürler

 • Hey gidi günler babam in ilk telefonu Alcatel di gazeteden 39 kupona mı ne aldiydik sonra 3310 vardı ondan sonra bana kaldı 3310 bende sony Ericsson k300 i almıştım bi kampanya vardı 70 lira saydilar bizim takozu 230 liraya aldiydim onu da çok geçmeden kaybettim bunun acısı ile uzun süre telefon kullanmadim 1100 1616i android e geçtik s3 le vay beeee new günlerdi
  Teşekkürler bizi eskilere goturdunuz

 • semih 09.Ara.2015 Link to comment

  Alcateldi benimde ilk telefonum gayet kullanışsızdı☺

 • hey gidi günler hey yaş 36 oldu... :) ilk 5110 almıştım nokia abimle kullanırdık telsimde o zamanlar pratik hat, Ox Kart ve Fix Kart vardı aman daha neler neler aycell flörtümdü... :D
  nostalji için saolun sevgiler saygılar... :)

 • baha 07.Ara.2015 Link to comment

  nokia 5110 gibisi yoktu okadar sqglamdiki seksek oynarken taş yerine onu atiyorduk ve hiçbirşey olmuyordu gazeteden kuponla almistik. aveadan once aycell vardi 1mesaj 1kontur diye cok sevinmistik

 • Çok güzel bir yazı olmuş. 25 yaşında biri olarak eski Ericson'ları Nokia'ları çok iyi hatırlıyorum. Motorola'nın şahane tasarımları vardı. Sony-Ericson ve Nokia kamera konusunda çok öndeydi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!