This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

2012'nin En Büyüğü Samsung, Apple ile Farkı Açıyor

IDC tarafından açıklanan rakamlara göre Samsung yılın ikinci çeyreğinin sonu itibariyle Apple ile sevkiyat edilen telefon sayısı bağlamındaki farkı açıyor. Bununla beraber Samsung firması geçtiğimiz yıla kıyasla kendi pazar payını ikiye katlamayı başardı. Geçtiğimiz yıl içerisinde ancak %1'lik bir büyüme kaydedebilen Akıllı telefon piyasasının mutlak hakimi tüm satışların yarısından fazlasının altında imzası olan Samsung.

IDC analisti Kevin Restivo Samsung'un agresif üretim ve de pazarlama stratejisini bir pompalı tüfeğe benzetiyor. Zira bu market uzmanına göre değişik segmentlerde bir çok ürünü eş zamanlı olarak piyasaya süren Samsung'un ürün yelpazesi ve de müşteri kitlesi çok geniş. Öte yandan Apple az sayıda fakat yüksek profilli sofistike ve de bohem ürünler üzerinde uzmanlaşıyor. Yine Restivo'ya göre bu iki farklı stratejinin mutlak galibi Samsung oluyor. Aynı analist Samsung ürün yelpazesi içerisinde yarı Akıllı telefon ve yarı tablet olan Galaxy Note'un kendine haslığına ve pazardaki rakipsizliğine vurgu yapıyor.

Yukarıda kabaca değinmiş olduğumuz hususları ve diğer bir çok ayrıntıyı aşağıdaki tabloda yakalamanız mümkün.Aşağıdaki tabloya göre bir zamanlar cep telefonu piyasasının tartışmasız hakimi olan Nokia yaklaşık %16'lık pazar payı ile üçüncü sırada yer alırken ülkemizde gayet yüksek bir popülariteye sahip olan HTC ise geçtiğimiz seneye göre ciddi bir kan kaybı ille dördüncü sırada ve piyasada %10'luk bir dilime sahip. Adını duymaya pek alışık olmadığımız ZTE firması ise %2'lik pazar payı ile listenin beşinci sırasında. Tabloda Türkçe anlamı diğerleri anlamına gelen 'Others' ile ifade edilen kalemde ise bu 5 markanın dışında kalan tüm markaların toplamı yer alıyor. Diğer markaların toplam payı ise neredeyse piyasanın üçte birine denk gelen bir oran olan %29.3.

 

 

Haber Kaynağı: Cnet

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • aba boku yedi simdi market calismiyor telefonu deyistirmeyi dusunuyorum benim gibi binlerce arkadas ayni dusuncede boyle devam ederse 1yil sonra gorursunuz tavanmi yoksa tabanmi

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!