This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeniyıl için neredeyse geri sayım başladı. Çok yakında hep bir ağızdan beş, dört, üç, iki, bir diyeceğiz. Biz de AndroidPIT olarak bir geri sayım yapmak istedik ve sizin için 2013’ün en iyi telefonlarını seçtik. Bunlardan biri sizde var mı?

smartphone highlights 2013
Sizin için seçtiğimiz, 2013'ün en iyi Android telefonları / © AndroidPIT

Huawei Ascend P6

İşte burada zoru başarmış bir cihaz var. Batı piyasasına girip, harika bir şekilde rakiplerinden sıyrılmış bir cihaz. İlk çıktığı andan beri Ascend P6, iPhone ile karşılaştırıldı ve bazıları için kabul edilemez, haksız bir iddiaydı, bazıları içinse düpedüz ortadaydı. Çinli teknoloji devi Huawei’nin Ascend P6’nın tasarımı konusunda Apple’dan ilham aldığı kesin ancak gene de kendine özgü bir özellik sunmayı başarmış. Çünkü Ascend P6 dünyanın en ince akıllı telefonu. Basın tarafından çok iyi eleştiriler aldı ve birçok hayranı da var. Yeni yılın başlarında Android 4.4 güncellemesi de bu telefona gelecek. Belki de Çin’den çıkıp bu kadar ilgi gören  ilk telefon. Bu cihaz, Çin yapımı akıllı telefonların global pazara egemen olduğu yeni bir çağ açmış olabilir.

huawei ascend p6 6
Çin'den çok güzel bir sürpriz: Huawei Ascend P6 / © Huawei

Google Nexus 5

Bir Android bloğunun gözünden bakılırsa, 2013’ün en öne çıkan telefonu şüphesiz Google’ın, Android 4.4 ile gelen Nexus 5’i. Bir cihazın piyasaya sürülmeden aylar önce bu kadar heyecan yaratması nadir bir durum. Ancak tabii ki bunda basın bildirilerinin ve Play Store’un payı olduğunu iddia edebiliriz. İşin ilginç tarafı Nexus 5, Samsung Galaxy S4 gibi amiral gemisi cihazlarla yarışmaya girmiyor, bunu Nexus 5 incelememizde okuyabilirsiniz, Nexus 5 sadece en iyi Nexus değil ama aynı zamanda bu fiyat aralığındaki en iyi cihaz. Tabii ki yetersiz olduğu tarafları var ancak fiyatı bu kadar uygun olan bir telefonda bu kadarcık da kusur olması gayet normal. Ancak Google tarafından hızla çıkarılan Android 4.4.1 güncellemesi, ilk piyasaya sürüldüğünde ortaya çıkan birçok ana hatayı (kamera ve mikrofon gibi) düzeltti ve bu düzeltme Nexus 5’i daha da iyi bir pozisyona getirdi. Açıkça konuşursak, bizce senenin en iyi telefonu.

nexus 5 weiss 628
Şüphesiz senenin en iyi telefonlarından biri: Google'ın Nexus 5'i © Google

Samsung Galaxy S4

Samsung’un bu sene imzasını attığı iki önemli telefon var. Biri Galaxy S4. Nexus 5 hakkındaki büyük heyecan dalgası çıkmadan önce, S4 şüphesiz piyasanın kralıydı ve çok kısa zamanda en çok satan Android akıllı telefonu oldu. Bunun devamını, 2014’ün ilk aylarında piyasaya sürülecek S5 getirecek. Samsung S4’ün satışları konusunda biraz hayal kırıklığına uğramıştı. Bunun sebebi belki de S5’in nazaran erken çıkacak olması ve birçok Samsung kullanıcı S3’teki iyileştirmeleri yeterli bulmaması. Ancak kısa kesersek, Galaxy S4 gerçekten de müthiş bir telefon.

Samsung Galaxy Note 3

Aynısı Galaxy Note 3 için de denebilir. Samsung’u sevin ya da sevmeyin, ya da dijital bir stylus kullanın ya da kullanmayın, Galaxy Note 3’ün getirdiği mükemmeliyeti, inceleme yazımızda göreceğiniz gibi, gözden kaçırmak imkansız. Hangi cihazla karşılaştırırsanız karşılaştırın, Stylus kalemi olan bu fablet, dudak uçuklatacak bir performans ve yazılım desteği sürüyor. Dünyanın ilk 3 GB’lık RAM’i olan akıllı telefonu olmasına ve S Pen’in (kalem) yenilikçi özelliklerine de bu açıdan şaşırmamak lazım. Stylus entegrasyonu konusunda, Note 3, diğer rakiplerinin referans noktası olarak kendilerini ölçmelerini gerektiren bir cihaz.

note3 s4
Samsung Galaxy Note 3 ve Galaxy S4 © Samsung/AndroidPIT

LG G2

G2, ne yazık ki, senenin diğer ana cihazları arasında yeterli ilgiyi görmedi. Bu ilgisizlik doğrusu haksızlık çünkü, herhalde daha önce bu kadar teknoloji dergisinin ya da bloğunun hemfikir olarak senenin şüphesiz en iyi akıllı telefonu dediği bir cihaz olmamıştı. En az rakipleri kadar iyi ve ayrıca muhteşem bir kamerası ve sınıfında Sony Xperia Z1’den sonra en güçlü pile sahip olan bir cihaz. Tabii ki, en büyük ekran alanı olan telefon olması da bir ayrıcalığı. Buna ek olarak, LG tüm kontrol tuşlarını arka kapağa koyarak, göz alıcı ve incecik bir akıllı telefon üreterek, ilgileri çekti. Neden görmesi gerekenden az ilgi gördüğünü bilmiyoruz. Belki Samsung kadar şov yapmadığı içindir. Ancak G2, gereksiz heyecan dalgası yaratmadan ve sonu gelmez reklamları dayamadan, senenin en iyi telefonu olarak görülmeyi başardı. Gerisini siz düşünün.

lg g2 teaser
Siyah at: Tantanasız, reklamsız, Android dünyasında bir numara © LG/AndroidPIT

Oppo N1

Bu Çin üretimi fablet, sadece 10 Aralık’tan beri Avrupa’da satılıyor. N1’in üç önemli özelliği var. Oynar başlıklı 13 MP kamerası, dokunmatik arka kapağı (LG stili) ve önceden yüklenmiş CyanogenMod’la gelen ilk akıllı telefon olması. Yaptığı yeniliklerin listesi alıp başını gidiyor ve kesinlikle 2013’ün en önemli akıllı telefonlarından biri.

oppo n1
Yeni piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, kesinlikle ön plana çıkan telefonlardan biri / © Oppo

Motorola Moto G

Bu seneye imzasını atan telefonların çoğu yukarı raflardan, lüks telefonlardan gelse de, herkes bir akıllı telefona $700 (1420 TL) ödemek istemeyebilir. İşte burada Googlerola’nın Moto G’si fiyatları aşağı çekerek devreye giriyor. Bu telefon kendisinden çok bahsettiren Moto X’in uluslararası versiyonu. AndroidPIT ekibimizin birçok yazarı Moto G’nin sunduğu fiyat performans oranından çok etkilendi ve haklı olarak Moto G’yi en iyi bütçe dostu Android telefon akıllı telefonu olarak taçlandırdılar. Tabii ki de $200’dan (406 TL) aşağı fiyat düzeyinde olan bir telefonun, kendisinden dört kat daha pahalı cihazların sunduğu teknik özelliklerle karşılaştırılmaması gerekir. Ancak Google’ın yazılım uzmanlığı ve Motorola’nın donanım konusundaki uzmanlığı birleşince, Moto G gibi optimize edilmiş bir telefon ortaya çıkmış. Öne çıkanların her zaman şampanya ve havyar olması gerekmiyor. Bazen bira ve patates kızartması da iyidir.

motorola moto g 4
Moto G en iyi bütçe dostu Android telefonlardan biri © AndroidPIT/Motorola

Tabii ki bazı cihazları listemizde göremiyorsunuz. Mesela muhteşem HTC One ya da Sony Xperia Z nerede diye sorabilirsiniz. Ayrıca Android dünyasının dışında da iPhone 5S ve Nokia’nın Lumia’ları gibi harika akıllı telefonlar da var. Sizce bir cihazı unuttuk mu? Oralarda bir yerlerde keşfedilmemiş hazineler var mı? Bizimle paylaşın.

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!