This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

2014'ün sonunda tüm Türkiye 4G'ye kavuşacak

Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, altyapı çalışmalarının devam ettiğini ve 2014'ün sonunda tüm Türkiye'nin 4G'ye geçmiş olacağını açıkladı.

Speedtest HTC One
© androidcentral.com

Türkiye'de yaşayan teknoloji meraklıları için 4G, hep adını duyduğumuz ama kendisini hiç görmediğimiz bir denizkızı gibi. Birçok ülkede standart bir protokol haline gelen 4G, dördüncü nesil kablosuz ağ teknolojisi anlamına geliyor ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan 3G'ye oranla daha hızlı bir internet bağlantısı sunuyor. Ülkemizde uzun zamandır beklenen 4G müjdesini ise en yetkili ağız olarak Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım verdi. 

Eskişehir'de inşa edilen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hizmet binasının temel atma törenine katılan Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada 4G konusuna da değindi. Bu konuyla ilgili altyapı çalışmalarının devam ettiği bilinirken, Yıldırım, 4G'nin 2014 yılı sonunda Türkiye'de de kullanıma sunulacağını belirterek konuyla ilgili ilk kez resmi ağızdan bir açıklama yapmış oldu. Yıldırım, "Seneye bu vakitlerde artık 4G ile ilgili her türlü altyapı hazırlık çalışmaları bitmiş olacak. 2014 sonuna kadar 4G'yi ülkemize getireceğiz, insanımızın hizmetine sunacağız. BTK'nın binası ile 4G'de hizmete başlamış olacak. " dedi.

4G nedir?

Dördüncü nesil kablosuz ağ teknolojisi 4G, özellikle mobil kullanıcılar için çok büyük bir aşama anlamına geliyor. 4G sayesinde kullanıcılar hem daha hızlı video indirme imkanına, hem de uygulama güncellemelerini öncekinden çok daha hızlı bir şekilde alma iamsoma kavuşacak. Tabii telefonunuzun buna uyumlu olması şartıyla. Bu teknoloji ile mobil cihazlarda Internet hızı 100 Mbit/saniye hızlarına kadar erişilebiliyor. Teoride durum böyle iken, pratik kullanımda hız 15-40 Mbit/saniye seviyelerine kadar düşebiliyor. Ancak bu bile 3G'ye oranla önemli bir gelişme anlamına geliyor 

4G hakkıında daha ayrıntılı bilgi için daha önce sitemizde yayınlanan "4G'nin anlamı ve kullanmamız için 5 neden" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: Haberler

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 05.Eki.2013 Link to comment

    yuh Japonya 5G'ye geçti geçecek bizde 4G 2015 yılında anca aktif olacak... BTK + avea ve vodafone 4G'yi sabote ediyor...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!