This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

3'üncü Çeyrek Rakamlarına Göre Akıllı Telefon Piyasası Analizi

 

2012 yılının ikinci çeyreğini geride bırakalı uzunca bir zaman oldu ve ilgili dönemin istatistikleri ekonomi ve teknoloji haberlerini süslemeye çoktan başladı. IDC Haber kaynağından edindiğimiz bilgilere göre ise Android ve iOS bu dönem içerisinde tüm dünyada gerçekleşen 152 milyon adet akıllı telefon satışı pastasından %85’lik bir pay aldılar. iPhone ürünlerinin payı %16.1 olarak gerçekleşirken büyümeye devam Android ise %68.1’lik payla %70 psikolojik sınırına dayandı.

Bugüne kadar geçmişte hep yüzde yirmi civarında seyreden Apple’ın payı çok muhtemeldir ki yeni iPhone 5’in piyasaya sürülmesi sonrasında bu seviyelere tekrar gelecektir. Bu arada özellikle de Çin gibi gelişmekte olan büyük çaplı marketlerde Android’in dominant payının hızlanarak artması bu ülke marketlerinin oturmuş olan Avrupa ve de Amerika marketlerine kıyasla daha hızlı büyümesi Android’i Windows’un bilgisayar camiasındaki payı olan %80’e yaklaştıracaktır şeklinde tahminler var.

Aşağıda ingilizce olarak gösterilen tablo üzerinde 2011 ve de 2012 yılları için 'Shipments ' yani dağıtımı yapılan telefon adetlerinin yüzdesel değişimlerini gözlemleyebilirsiniz.

 

Kaynak: Androidauthority, IDC

Yukarıdaki tablo dikkatle incelendiğinde bundan önceki birkaç yazımızda özellikle değindiğimiz gibi bir zamanlar akıllı telefon denince ilk akla gelen markalardan olan BlackBerry’nin çöküşünü net bir şekilde yakalamak mümkün, zira bu markanın geçtiğimiz yıl aynı döneme göre olan kaybı %41 civarında. Bu tablo ele alındığında BlackBerry üst yönetiminin neye dayanarak Android platforumuna kaymamayı tercih etmiş olduklarını anlamak zor.

Windows akıllı telefonlar her ne kadar tüm akıllı telefon piyasasından düşük pay almış gibi gözükselerde firmanın geçen seneye göstermiş olduğu gelişim parmak ısırtıcı cinsten. Geçen sene aynı döneme göre elde edilmiş %115’lik satış hacmi genişlemesi tüm akıllı cihaz sınıflandırmaları içerisinde en yüksek ve de dikkat çekici olanı.

Sizleri biraz fazla rakamlara boğmuş olabileceğimiz bu yazının bizi ilgilendiren iki ana maddesi ise şu şekilde:

  • Android’in büyüme trendinin devam edeceğini öngörmek yerinde bir tahmin olacaktır.
  • Apple’ın çıkartacağı yeni iPhone 5’in yukarıdaki tabloyu Apple lehine değiştireceği neredeyse kesin fakat ilgili değişimin ne kadar bir büyüklüğe sahip olacağı merak konusu.

Bundan üç ay sonra dördüncü çeyrek rakamlarını değerlendireceğimiz yazımızda görüşmek üzere diyerek yazımızı noktalıyoruz.


 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!