This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 12 comments

30 Ocak 2013: Son Umut BlackBerry 10 Görücüye Çıkıyor

RIM firmasından iki ay önce Apple ve Android ile farkı kapatacağız şeklindeki çıkışından beri son zamanlarda çok fazla bir haber çıkmıyordu. En son geçen ay BlackBerry 10'un prototiplerini 50 farklı distrübitöre test etmesi için gönderen şirketin bu son üst seviye telefonu neler vaad ediyor gelin hep birlikte görelim.

BlackBerry'nin üretici firması CEO'su Thorsten Heins Blackberry 10'un tanıtım etkinliğinde

Çıkartacağı cihazla aynı adı taşıyacak BlackBerry 10 işletim sistemini de 30 Ocak'ta görme şansı bulacağız. Aynı gün hem dokunmatik ekranlı hem de sadık BlackBerry kitlesini hedefleyen Qwerty klavyeli iki model tanıtılacak.

BlackBerry deyince akla tabi ki klavye ve rahat mesajlaşma geliyor. Yeni BlackBerry 10'un klavyesi kullanıcının yazım şeklini anlayıp kendini kullanıcıya adapte edecek şekilde ayarlıyor ve böylelikle kusursuza yakın bir yazım tecrübesi elde ediyor.

BlackBerry Flow ve Hub ise halihazırda açık olan uygulamalar arasında geçişte kolaylık sağlıyor. Tüm bu arka fondaki uygulamalara tek bir hareketle Hub aracılığıyla ulaşılıyor.

BlackBerry Balance özelliği kurumsal ve özel yazışmaları aynı telefonda sorunsuz ve daha da önemlisi güvenli bir şekilde tutulmasına yarıyor. Tüm kişisel bilgiler ve uygulamalar, cihazda kurumsal bilgilerle karışmaksızın saklanırken birinden diğerine basit bir tuşla geçiş yapılabiliyor. Güvenlik konusuna gelince, tüm bilgiler şifrelenmiş olarak sistemde saklanıyor. BlackBerry'nin en büyük hedef kitlesinin özel şirket çalışanları olduğunu göz önünde bulundurursak bu özellik gerçekten hedefini 12'den vurmuşa benziyor.


BlackBerry'nin kurtarıcısı olması umulan tam dokunmatik ekranlı yeni BlackBerry 10 / (c) RIM

Şahsen hiçbir zaman BlackBerry'ye ilgi duymadım fakat hedef kitlesi (mesajlaşmayı seven genç kitle ve özel sekötür çalışanları) adına doğru adımlar atmış gibi duruyor.

Ben yukarıdaki fotoğrafta görüntülenen 'BlackBerry Dev Alpha 10' kod numaralı ürünü ucundan Nexus 4'e benzettim...Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Ekran görüntüleri: Youtube, RIM

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • :)

 • BlackDroid

 • Araz 17.Kas.2012 Link to comment

  :D

 • Kasılmayı sen de farkettin değil mi. Kesinlikle kasılma var ve alet geç tepki veriyor. Neyse Volkan'ın dediği gibi bu 4 ay içerisinde telefonu belki hızlandırmışlardır. :)

  Basitlik konusunda da... Belki bize arayüz yabancı olduğu için karışık geliyordur. Ben de iOS'tan sonra Android'e başladığımda hafif bocalar gibi olmuştum. Ama BlackBerry işletim sisteminin karışıklığıyla da nam salmış olduğu için bir şey diyemiyorum. Hatırlıyorum da ilk defa arkadaşın BlackBerry'sini aldığımda tuş kilidini dahi açamamıştım. :))

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  Tesekkur ederim Volkan bey.
  Gokhan bey size de katiliyorum. Sanki CEO zorla alkislatmaya calisiyo. Hatta alkislatiyo. Gulunc :)

 • @Araz:

  1) Blackberry'nin en büyük hatası inovasyon konusunda geri kalmış olduğunu objektif bir şekilde kabul etmeyi reddederek kibirli bir tavır ortaya koymuş olması. Geçtiğimiz Mayıs (2012) ayı içerisinde Android platformuna kaymayı ciddi ciddi düşünmüş olan şirket aniden bu yöndeki iradesini başka bir yöne çevirdi. Bİr de üstüne üstlük tutup Android'i küçşümseme gafletinde bulundular.

  Şimdi bu noktada BlackBerry'e bu konu özelinde cuk oturan iki atasözümüzü hatırlatmak gerekir

  - Bugünün işini yarına bırakma
  - Atı alan Üsküdarı Geçti

  2) BlackBerry'^nin yeni arayüzünün Android'e bezerliği noktasında sana katılıyorum. Bence güzel bir ayrıntı yakalamışsın

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  .

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  bilmem yanlis mi dusunuyom ama... sanki bazi yerlerde kisa bi sureligine kasilma gibi bi sey mi oldu ne. ha bi de sanki asagidaki gecis duymelerinin bazilari androide benzemis gibi geldi bana. yani bana oyle geldi

 • Araz 16.Kas.2012 Link to comment

  Volkan bey, ben bb 10'un kotu oldugunu degil, ilerlemesinin zor oldugunu soyledim. Hakketen bb'nin omrune cok kalmamis. 4 ay gecikme konusunda kesinlikle haklisiniz.

  Gokhan bey, aynen bana gore de basitmis gibi gelmedi.

 • Hiç bu kadar vasat bir sunum görmemiştim. CEO insanları alkışlatmaya çalışıyor. :) Ama doğrusunu söylemek gerekirse videodan gördüğüm kadarıyla tasarım ve kullanıcı arayüzü hoşuma gitti. Ama tabii basitliğe dem vurmalarına rağmen bana yine de çok kullanıcı dostu gelmedi. Bir de sanki ekran parmağı yavaş algılıyormuş ve yavaş tepki gösteriyormuş hissiyatına kapıldıım.

  Yine tüm BlackBerry'lerde olduğu gibi konsept sıkıcı gözüküyor ama sonuçta iş adamları için tasarlanmış. Ben kurumsal alanda tutabilirim diyorum. Bekleyip görmek lazım.

 • @ Araz:

  BlackBerry 10'un 25 Ekim'de gerçekleşen resmi tanıtım etkinliğini izleyince sana hak vermemek elde değil:

  http://www.youtube.com/watch?v=0TlbMAPAFuY

  Bu arada hangi firmanın hangi ürününün tanıtımı ile piyasaya çıkması arasında 4 ay fark olur allah aşkına birisi söylesin....

  BlackBerry bu kafaya sahip yöneticilerle makus talihi olan ' çöküş' den kurtulamaz....

 • Araz 15.Kas.2012 Link to comment

  bence ilerlemesi cok zor bb 10'un. ki zaten boylesi androidimizin isine geliyo :D

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!