This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

4G'nin anlamı ve kullanmamız için 5 neden

Speedtest HTC One
© androidcentral.com

4G kelimesini her yerde duyar olduk. Hatta bazı ülkelerde o kadar standartlaştı ki yeni çıkan telefonlarda 4G teknolojisinin olmaması büyük bir handikap olarak görülüyor. Her ne kadar ülkemizde kullanılmasa da 4G teknolojisi dünyadaki bütün ülkeleri tek tek büyük bir hızla sarıyor. Peki nedir bu 4G teknolojisi? Hangi alanlarda bize yardımı oluyor?

En basit şekilde anlatmak gerekirse 4G (fourth generation) dördüncü nesil kablosuz ağ teknolojisi anlamına geliyor ve bütün amacı biz hareketli iken hızlı bir internet bağlantısı sunmak. 3G teknolojisinden 4G’ye terfi etmek internette daha hızlı gezinme, daha hızlı video indirme ve uygulama güncellemelerini öncekinden çok daha hızlı bir şekilde almak demek. Ama 4G aslen ne anlama geliyor ve neden ona sahip olmak için çabalamalıyız?

4G bağlantısı güzel bir altyapıya (ülkemizde maalesef şimdilik yok fakat firmalar çift taşıyıcılı internet teknolojisi üzerinden bize hızlı internet sunmakta) ve telefonumuzun uyumuna bağlıdır. Herhangi birinden birisi olmadığında teknolojiden de faydalanamıyoruz. Teknoloji vasıtasıyla hareketli cihazlarla 100 Mbit/saniye hızlarına kadar erişilebiliyor. Fakat bunlar genelde teoride. Pratik kullanımlarda yoğun trafik olan yerlerde bu rakam 15-40 Mbit/saniye seviyelerine kadar düşebiliyor.

Tabii ki bu hızlı internet telefonunu sadece konuşma-mesajlaşma için kullanan insanlara pek bir şey ifade etmiyor fakat hareketli iken internet kullanmayı sevenler için bir devrim. Aşağıdaki beş sebepten herhangi birisi size uyuyorsa bu teknoloji sizin en iyi dostlarınızdan birisi olabilir!

Hızlı video indirme

Eğer vaktinizin çoğunu videoların yüklenmesini beklemek için harcayanlardansanız bu teknoloji size tanrının bir lütfu gibi gelecektir.  Rakamlarla konuşmak gerekirse, 10 dakikalık küçük videoları indirmek 3G teknolojisi ile 10 dakikaya kadar sürebiliyor. Aynı video klibini 4G bağlantıyla indirmek için harcayacağınız süre ise 35 saniye. Bu 9 dakika 25 saniyelik “hayat dilimine” yapacak başka şeyler sığdırabilirsiniz! Ayrıca gerçek zamanlı veri akışını kullanan haber uygulamaları gibi uygulamalardaki videoları izlemek de keyfe dönüşebilir.

Yüksek kaliteli görüntülü arama

High quality Video Call
© Gadgetian.com

Her Facetime ya da Skype uygulamasını açtığınızda karşınızdaki kişiyle yaptığınız görüntülü konuşma yavaş bağlantı yüzünden piksel bulamacına mı dönüşüyor? Ya da yaptığınız ince espriler eskisi gibi güzel reaksiyon almıyor mu? Bütün bunlar 4G teknolojisiyle geride kalacak. Gelecekte 4G teknolojisi vasıtasıyla artık sayılabilen pikseller ve yersiz kahkahalar (şakasına göre!) olmayacak.

Daha hızlı uygulama-ortam akışı indirme

podcast featured
© androidcentral.com

Eğer ortam akışını (Podcast’leri) sık sık kullanıyorsanız ve kablosuz bağlantı olmamasına rağmen uygulamalarını sürekli güncelleyenlerdenseniz 4G teknolojisi size yarayacaktır. Eğer dört gözle beklediğiniz bir Twitter güncellemesi veya anında görmek istediğiniz bir ortam akışı güncellemesi varsa, 4G size istediğinizi saniyeler içerisinde verecektir. Tabii burada dikkat edilmesi gerekilen nokta yeterli bir veri paketine sahip olmanız dolayısıyla bütçenizi aşmaz ya da limitlere takılmazsınız.

Hızlı tarayıcı kabiliyetleri

İnternet üzerinden alışveriş de yapıyor olsanız, fatura da ödüyor olsanız ya da aklınıza o anda gelen bir şeyi hemen oracıkta araştırmak, bilgi edinmek istiyorsanız 4G teknolojisi ile istediklerinizi anında yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.  İnternetteki sörfünüz öncekinden minimum 4 kat daha hızlı olacaktır, dolayısıyla internetten alışveriş yaparken dikkatli olun! Bir tıkladınız mı, sonrasında fikrinizi değiştirme şansınız olmayacak.

Daha verimli uygulamalar

İnternetten film izleme ya da video indirme hastası olmayabilirsiniz fakat Facebook ve Twitter’sız duramıyorsanız 4G’den oldukça fazla fayda sağlayabilirsiniz. Durum güncellemelerini, resim yüklemelerini ya da sayfa görüntülemelerini hemencecik yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu hız “check-in” ya da fotoğraf yükleme müptelalarına ilaç gibi gelecektir. Ayrıca harita uygulamaları gibi anında bilgi almak istediğiniz uygulamalarda hiç sıkıntı çekmezsiniz.

İşin özü; eğer telefonunuzu telefon görüşmeleri, mesaj atma, fotoğraf çekme dışındaki işlemler için de kullanıyorsanız her aktiviteniz hızlanacaktır, öyle ya da böyle 4G teknolojisinin faydalarını her daim hissedeceksiniz.

Kaynak: Pocket-lint

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • İyi günler garez. Aslında bu haberi Türk kullanıcıları olarak hızlı internet furyasından neler kaçırdığımız konusuna değinmek maksatlı yazdım. Malum talep ne denli büyük olursa arz da o derecede hızlı olur. Aslında Turkcell'in çift taşıyıcılı internet teknolojisi ve bunu destekleyen fiber altyapısıyla erişilen hızların 4G'den aşağı kalır yanı yok. Avea'da bu teknolojiye geçiş yapıyor fakat fiber altyapısındaki eksiklikler nedeniyle kullandığı teknoloji çift taşıyıcılı olsa da eriştiği hızlar belli bir sınırı aşamıyor. Biz taleplerimizi olabildiğince sesli iletelim ki şirketlerde ona göre harekete geçsin :)

  •   7
    Garez 06.Eyl.2013 Link to comment

    dalga mı geçiyorsunuz? 4G ne biliyoruz avea ve vodafone denen kalleş gsm soyguncuları yüzünden kullanamadığımız gibi + bende 2G telefon var o nedenle 3G ble kullanmıyorum...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!