This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share No comments

4Gmark (Speedtest & Benchmark) - 4G’nizin performansını test edin

4G LTE kullanan mobil servis sağlayıcıları, Türkiye’de gitgide artıyor. Turkcell hız rekorunu bu sayede kırdı. 4Gmark (Speedtest & Benchmark) size bağlantınızdan maksimum hızda yararlanıp yararlanmadığını kontrol edebileceğiniz bir yol sunuyor. Bunun işe yarayıp yaramadığını test ettik. Sizinle bugün, bu basit, sezgisel ve yararlı uygulama hakkındaki deneyimlerimizi aktaracağız.

Not

Artı

  • Ergonomik
  • Kullanımı kolay
  • Gereksiz özellikler yok
  • Sabit bağlantıları test ediyor

Eksi

  • Bazı ekran görüntüleme sorunları var. Farklı boyutlardaki ekranlarda sorunlu
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Sony Xperia Z Ultra 4.2.2 Hayır 1.3.1 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

4Gmark (Speedtest & Benchmark) 4G bağlantınızın hızını değerlendirme ve karşılaştırmanıza yarayan bir benchmark aracı. Aynı zamanda 3G (UMTS, HSDPA, H +), 2G (Edge, GPRS) ve  Wi-Fi bağlantınızı da ölçebiliyor. Diğer performans odaklı benchmark uygulamaları gibi, 4Gmark da diğer kullanıcılar tarafından yapılmış testlerden oluşan karşılaştırmalı database kullanıyor. Bu ülkenizdeki diğer akıllı telefon kullananlarla cihazınızı karşılaştırıp, performansını anlamanızı sağlıyor.

androidpit 4g mark 1
Ana ekranda, solda gördüğünüz gibi üç çeşit test var / © AndroidPIT

Bu uygulamanın iki tür testi önemli. Biri belirli bir zaman ve mekanda cihazınızın hızını test etmenizi sağlayan “speed test” (hız testi). Bu fonksiyon, özellikle, Wi-Fi bağlantılı sabit bir bağlantıyı test etmek için oldukça kullanışlı. Bir de “full test” özelliği var. Bunun sayesinde bağlantınızın daha derinlikli bir analizini alabiliyorsunuz. Bunlardan birkaçı, bağlantı analizi, tarayıcıyı kurmak, Youtube, hatalar, gecikmeler vs. Telefonuzun bağlantı servisi kalitesini ölçecek test de bu test.

İlginizi çekebilecek bir başka detay da, tam test (5MB indirme, 1 MB yüklemek için), hız testine göre (50-100MB) daha az data tüketiyor. 

Ekran & Kontroller

Ekran kontrolleri iki kelimeyle, basit ve kullanışlı. Uygulama oldukça ergonomik ve fonksiyonlara erişim kolay.

Parametreler kısa, öz ve alakalı. 4Gmark (Speedtest & Benchmark)’ta gereksiz opsiyonlar ya da anlaşılmaz fonksiyonlar yok. Uygulama kalitesi ve hızı farklı bağlantılarda test etme konusunda çok başarılı. Teste girmeniz de oldukça kolay.

androidpit 4g mark 3
Yaşadığınız bölgedeki ya da ülkedeki ortalamaya bakabilirsiniz / © AndroidPIT

Yalnız bir sorun yaşadık. Sony Xperia Z Ultra fabletinde, uygulamanın bazı sayfaları ekranda tamamen görünmedi. Bunun bir sebebi cihazın ekran boyutu olabilir.

Hız & İstikrar

Hız konusunda hiçbir şikayetimiz yok. 4Gmark (Speedtest & Benchmark) oldukça hızlı, hafif ve test sırasında cihazı yavaşlatmıyor.

androidpit 4g mark 4
Test, bağlantınızın iş yerinizde mi, evinizde mi olduğu da göz önünde bulunduruyor / © AndroidPIT

Uygulamayı Xperia Z Ultra’da denediğimizde herşey düzgün bir şekilde çalıştı. Ancak HTC One X’de denediğimizde kendi kendini kapadı. Bu yüzden şunu hatırlatmak lazım. Bu cihaz CyanogenMod’un son versiyonlarını çalıştırıyor. Bu da bize iyi bir ders sunuyor. Custom Rom’lar bazen benchmark uygulamaları yüklendiğinde ya da cihazınızı maksimumda çalıştırmak istediğinizde dengesiz.

Genel olarak, bu uygulama güvenilir ancak diğer benchmarklar gibi sisteminizde en ufak bir dengesizlik ya da hata varsa affetmiyor.

Fiyat/Performans Oranı

4Gmark (Speedtest & Benchmark) ücretsiz ve ilgili tüm fonksiyonları içeriyor.

Son Söz

4Gmark (Speedtest & Benchmark) iyi geliştirilmiş ve akıllı telefonunuzu test etmenize ek olarak, Wi-Fi ile sağlanan sabit bağlantılarınızın kalitesini de ölçmenizi sağlıyor. Bu uygulamada Xperia Z Ultra’da yaşadığımız ufak bug da, diğer iyi özelliklerinin yanında beni pek rahatsız etmiyor. Ücretsiz bir uygulama için gayet iyi bir performans sunuyor.

1 Share

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!