This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Akıllı telefonlarda 4K ekranlara gerçekten ihtiyacımız var mı?

HTC, LG, Samsung, ve Sony gibi devler gün geçtikçe ekran teknolojilerinde de bir adım ileriye gidebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Artık çıkaracakları yeni nesil telefonlarda da 2560×1440 QHD ekranların yer alacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Peki akıllı telefonlarda pil ya da hafıza gibi daha can sıkıcı sorunlar varken neden bu çözünürlük yarışı? Gerçekten QHD ya da 4K akıllı telefon kullanıcılarına çok bir fayda sağlayacak mı?

androidpit lg curved 4k tv
© Mashable

Güney Kore Ticaret Bakanlığı birkaç ay önce Samsung’un 3840×2160 çözünürlüğünde akıllı telefonlarını 2015 yılında piyasaya sürmeyi planladığını söylemişti. Bu ekran teknolojisi aynı zamanda 4K olarak da bilinmekte. Aslında bunlar sadece spekülasyon değil çünkü dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden NFD Group da 2015 yılında dünya çapında 4K ekrana sahip cihazların sayısının 23 milyona ulaşacağını tahmin etmekte. Durum böyle olunca henüz telefonlarda QHD ekranlara dahi kavuşmamışken 4K ekranlı akıllı telefon fikri farklı bir boyut kazanıyor.

Görüntü kalitesi

Örneğin akıllı telefonlardaki görüntü kalitesi olayına bir bakalım. Aşağıdaki fotoğraf aynı boyutlarda farklı çözünürlüklere sahip ekranları gösteriyor. 4K’nın cep telefonlarımızın ekranındaki görüntüsünün bir temsili, 1080p ve 720p arasındaki farkı görebilirsiniz.

ResolutionComparison
Uzaktan bakınca 4K, 1080p ve 720p © androidauthority

Uzaktan farkı ayırt etmek çok güç. Eğer cihazın dibine girip bakarsanız, evet fark var. Fakat bu bizi ne kadar etkileyecek bir fark tartışılır.

ResolutionComparisonScreenZoomedin
Yakından bakınca fark anlaşılabiliyor © androidauthority

Görüş Mesafesi

4K ekranlar ile 1080p arasındaki fark elbette kullanıcılar tarafından fark edilecek. Fakat QHD ile Ultra HD arasında fark televizyon ile akıllı telefonda aynı sonucu vermiyor. Öyle ki birçok durumda insan gözü QHD ve UHD arasındaki farkı 5 inç ve altı bir ekranda ayırt edemiyor. Bunun yanında görüntünün netliği ve kontrast da en az ekran çözünürlüğü kadar etkileyici faktörler.

Elbette 4K ekranı istemediğimizi söylemiyorum. Demek istediğim cep telefonlarında geliştirilecek birçok özellik varken insan gözünün tam olarak fark edemeyeceği farklar üzerine bu kadar odaklanılıp pil sorununun her gün daha vahim bir hale gelmesi çok mantıklı görünmüyor.

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • Aslında çok iyi ama Türkiyenin interneti çok yavaş olduğu için doğru düzgün izleyemeyecegiz..

  • şarj gitmesin diye parlaklığı sonuna kadar kısıyoruz be abi, ne yapayım o kadar çözünürlüğü.

  • 4k ve 2k gereksiz. hatta 5" altı telefonlar için fhd bile gereksiz. çözünürlük arttıkça oyun performansı artmıyor tam tersine düşüyor. ayrıca daha çok enerji tüketiyor. hatta internette gezerken daha çok veri harcanmasına neden oluyor.
    bence 2014 yılı önemli bir yıl. şuan orta segment dediğimiz telefonlar nerdeyse tüm oyunları açıyor ve rahat bir şekilde internete girebiliyor. o yüzden orta segment satışları çoğalacaktır.

  • 4K ekran kalitesi bence gereksiz. Ne yapacaksın ki o kadar çözünürlüğü, zaten pilden de gidecek ._.

  • bencede spnucta en iyi batarya bile tlf adam gibi kullanım dersenız 1 gyn gidiyor.bence 4k faydalı bıle oksa perdormansı nasıl olacak önemli olan o

  • Bu düşünceye tamamen katılıyorum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!