This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

5 Milyon Adet iPhone Satışı Aslında Apple İçin Bir Başarısızlık

 iPhone 5 satışları ürününün piyasaya sürüldüğü ilk haftasonunda 5 milyon adede ulaştı. Bu rakam ilk etapta herhangi bir teknoloji firması için dudak uçuklatıcı gibi gelmesine rağmen dokunmatik ekranlı akıllı telefonların mucidi olan Apple’ın daha önceki iPhone lansmanları dikkate alındığında aslında firma için hayal kırıklığı yaratacak cinsten. Zira kimi otoritelere göre 5 milyon adetlik satış performansı beklentilerin çok altında kaldı.

 Apple üzerine analitik çalışmalar yapan Gene Muster’ın iPhone 5 hakkındaki tahminleri cihazın piyasaya çıktıktan sonraki ilk haftasonunu 6 milyon ile 10 milyon arasında bir satış rakamı ile kapatmasıydı.

Aşağıdaki grafik dikkatle incelendiğinde her yeni iPhone ürün lansmanında bir öncekine kıyasla önemli artışların görüldüğü gözlenebilir. Özellikle iPhone 4’den iPhone 4S’e geçişte yaşanan %70’lik artış gerçekten çok dikkat çekici. İşte bu noktada iPhone 4S’den iPhone 5’e yapılan geçişte ilk hafta sonu satışlarındaki artış oranının sadece %25’de kalması 5 milyon adet gibi dudak uçuklatan satış rakamına rağmen beklentilerin gerisinde kalıyor.

İlk hafta sonu satışlarının ülke başına ortalamasına bakıldığında 9 ülkede satışa sunulan iPhone 5’in 7 ülkede satışa sunulan iPhone 4S’in gerisinde kalmış gözüküyor. Aşağıdaki grafik bize Apple’ın iPhone 5’nin önceki iPhone sürümlerine kıyasla beklenen büyüme performansını gösteremediğini ortaya koyuyor.

Yukarıdaki grafiklere dayanarak Apple’ın 2007 yılından beri yakalamış olduğu büyüme performansının tersine döndüğünü görmekteyiz. Bu hikaye bizlere aynı zamanda büyük satış rakamlarının ne kadar farklı yorumlanabileceğini de göstermiş oluyor. Kimse 5 milyon adet gibi yüksek bir satış rakamının aslında büyüme performansındaki düşüşe işaret ettiğini bekleyemezdi ama madalyonun öbür yüzü Apple için çok farklı.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!