This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kimi zaman dosya transferleri zor ve sıkıcı olabiliyor. Özellikle de USB kablonuzu bulamadığınızda. Bu yazımızda size bilgisayarınız ve Android işletim sistelmli cep telefonunuz/tabletiniz arasında kablosuz olarak nasıl dosya göndereceğinizi açıklayacağız! 

android wifi files
/ © talkandroid

Büyük yer kaplayan dosyaları USB kablosuyla atmak her zaman kolay olmuştur. Örneğin bir filmi, müzik listenizi ya da bunun gibi fazla yer kaplayan dosyanızı. Ancak konu bir dökümana geldiğinde ya da tek bir müzik dosyasına, atmanız gereken dosyanın büyüklüğü nadiren büyük olur –hele de dökümansa megabyte bile doldurmaz! Bu gibi durumlarda telefonu USB kablosuyla bilgisayara bağlamak epey zahmet verici (!) olabiliyor. Neyseki bu tip küçük dosyaları transfer etmek için illa da kablo bağlamamız gerekmiyor!

Bilgisayardan yada Android cihazınızdan küçük dosya aktarımı yapabilmeniz için yardımcı bir programa ihtiyacınız var. Google Play Store’dan ya da buradan indirebileceğiniz WiFi File Transfer programı vasıtasıyla işleminizi saniyeler içerisinde halledebilirsiniz. Bu programın ücretsiz versiyonunu kullanarak 5 MB ‘ın altındaki dosyaları sorunsuz aktarabilirsiniz.

İşte dosya aktarımını kablosuz yapabilmeniz için izlemeniz gereken işlemler;

-Öncelikle WiFi File Transfer uygulamasını edinin (isminin üzerine tıkladığınızda uygulamanın AndroidPIT marketindeki sayfasına erişebilirsiniz)

-İkinci olarak Android cihazınızla bilgisayarınızın aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olun

-Android cihazınızdan uygulamayı başlatın.

-Uygulama açıldığında sizi bir giriş ekranı karşılayacak. Buradan “Başla” seçeneğine tıklayın.

Wifi file transfer1
 / © AndroidPIT

-Başla seçeneğine tıkladığınızda karşınızda içinde numaralarla yazılmış bir adres barındıran bir pencere açılacak.

-Bilgisayarınızdan tarayıcınızı açın ve buradaki adresi tarayıcınıza girerek “Enter” tuşuna basın.

Eğer herşey yolunda giderse telefonunuzdaki veriler tarayıcı ekranında aşağıdaki gibi görünecektir.

Wifi file transfer2
© AndroidPIT

Tarayıcınızın sayfasında görünen ekranda, telefonunuzun içerisindeki dosyaları görebilir, düzenleyebilir hatta silebilirsiniz. Android telefon ya da tabletinizdeki dosyaları, üstteki navigasyon çubuğunda bulunan “indir” tuşuyla bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ya da bilgisayarınızdaki dosyaları sağ tarafta bulunan “Cihaza dosya aktar” deçeneğinden halledebilirsiniz.

Tabi ki Play Store'da WiFi file transfer dosyasıyla aynı görevi yapan başka programlarda bulunmakta. Bunların başında en ünlüleri AirDroid geliyor. Fakat AirDroid uygulamasının çok daha farklı fonksiyonları bulunduğundan, başka bir yazımızda bu programı detaylı olarak inceleyeceğiz. Umarız hazırladığımız rehber sorunsuz çalışır ve işlerinizi halletmenizde sizlere yardımcı olur!

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!