This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares No comments

Akıllı telefonunuzla kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi

Gitgide yaygınlaşan akıllı telefonlar artık sadece kişisel bilgisayarların değil dijital fotoğraf makinelerinin da yerini almaya başladı. Birçok insan yanında ekstradan fotoğraf makinesi taşımak yerine kamerası yüksek çözünürlüğe sahip bir akıllı telefon satın alarak fotoğraflarını telefonla çekmeyi tercih ediyor. Biz de akıllı telefonunuzla en iyi, en kaliteli fotoğrafları çekebilmeniz için size 13 maddelik küçük bir rehber hazırladık. İşte kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi: 

s4 zoom 15
Galaxy S4 Zoom akıllı telefon ve fotoğraf makinası konseptlerini birleştiren bir alet olarak 2013'ün dikkat çekici cihazlarından biriydi. © AndroidPIT

Lensi temizleyin

Tamam ilk bakışta saçma görünebilir ama inanın birçoklarının ihmal ettiği bu basit işlem, kaliteli fotoğraf almanın en kilit yöntemlerinden biri. Zira siz ne kadar muhafaza etseniz de, sürekli elinizde tuttuğunuz, sağa sola götürdüğünüz telefonun lensi zaman içinde kirleniyor. Bu bakımdan üşenmeyip her fotoğraftan önce lensi yumuşak bir kumaşla, hiçbir şey bulamıyorsanız bile tişörtünüzün ucuyla temizlemek iyi fotoğraf çekmenin ilk şartlarından biri. Özellikle de plaj gibi tozun bol olduğu yerlerde telefonunuzu iyi koruyun ve lens üzerinde kalıcı çizikler oluşmasının önüne geçin. ​

Odaklamayı (focus) manuel olarak kendiniz ayarlayın

Neredeyse piyasadaki tüm akıllı telefonların bir otomatik odaklama (auto-focus) fonksiyon var, ama bu fonksiyon her zaman en iyi sonucu verecek diye bir kural yok. Bu yüzden, odak alanına neyin gireceğine kendiniz karar verirseniz daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ekrandaki odak noktasına parmağınızla dokunmak ve dilediğiniz ayarı kendiniz yapmak. 

Çift el kullanın

Genellikle akıllı telefon kullanıcılarının fotoğraflarını tek elle çektiğini görüyoruz, ama ortaya çıkan ürünün kalitesi sizin için önemliyse, cool olmaktan bir saniyeliğine vazgeçip, fotoğraf çekimi esnasından telefonu iki elinizle sabitleyin. Zira zaman zaman karşımıza çıkan o korkunç, bulanık fotoğrafları engellemenin en garantili yolu bu. Hatta mümkünse fotoğraf çekerken vücudunuzu bir yere yaslayıp, ekstra stabilite desteği almanızı da tavsiye ederiz. 

Zoom yapmak yerine hedefe yaklaşmayı deneyin 

Dijital zoom güzel ve havalı bir özellik olabilir ama kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsanız, bunu kullanmaktan mümkün mertebe kaçının. Dijital olarak büyütülen görüntü aynı zamanda fotoğraf kalitesinde düşüş anlamına geliyor ve günün sonunda elinizde piksel piksel olmuş bir görüntü kirliliğinden başka bir şey kalmıyor. Bu bakımdan, mümkün olan durumlarda, telefonunun zoom özelliğini kullanmak yerine ayaklarınızı çalışıtırıp, çekeceğiniz hedefe bizzat yaklaşmak kaliteli bir fotoğraf isteyenler için en basit çözüm. 

crop 2
İşte üç farklı cihazla aşırı dijital zoom'un korkunç sonuçları: Sony Cybershot QX10 (solda), Xperia Z1 (ortada) ve LG G2 (sağda). © AndroidPIT

Ön plana dikkat edin

Fotoğrafçılık kurslarında öğretilen temel ilkelerden biridir. Bir doğa fotoğrafı da çekseniz, bir şehir manzarası da olsa; ön planı boş bırakmayıp kadraja küçük de olsa bir obje dahil etmeniz çektiğiniz fotoğrafın derinliğini kesinlikle artıracaktır. 

Üç alan kuralını unutmayın

Yine fotoğrafçılık kurslarına gidenlerin bildiği gibi, en basit anlatımıyla fotoğrafı çekilen alanı kafanızda hayali çizgilerle üçe bölmeniz gerekir. Ve fotoğrafın merkezinde yer almasını istediğiniz önemli objeler de bu hayali çizgilerin kesiştiği yerlere denk gelmelidir. Öyle ki bazı akıllı telefonların kamera arayüzlerinde bunu kolayca yapmanızı sağlayacak çizgiler bile bulunuyor.

Ufuk çizgisine dikkat

Yine basit bir fotoğrafçılık ilkesi. Eğer ufuk çizgisini fotoğraflıyor ya da geniş bir manzara resmi çekiyorsanız, bunu kesinlikle çok iyi ortalamanız gerekiyor. Bunun için ya yukarıda anlattığımız gibi çizgilere başvurmalı ya da kadrajda kendinize bir referans noktası belirlemelisiniz. 

 

2013 09 07
Bu fotoğrafta, soldaki bitki belirli bir ön plan derinliği katarken, ufuk çizgisinin düz olmaması fotoğraıfn ahengini bozuyor ve kalitesini düşürüyor. / © AndroidPIT

Aman ışığa dikkat

Işık bir fotoğrafçının hem en iyi dostu, hem de en büyük düşmanıdır. Özellikle de düşük ışıktaki performansları her zaman eleştiri konusu olan akıllı telefon kameralarını kullanıyorsanız. Bu bakımdan, fotoğraf çekmeden önce karşınızda direk parlak bir ışık olmamasına dikkat edin, güneşi ya da yapay ışık kaynağını mümkünse direk arkanıza alın. 

Güneş ve gölgelere dikkat

Genel inanışın aksine parlak güneş ışığı fotoğraf çekmek için hiç de ideal koşullar sunmaz, çünkü parlak ışık aynı zamanda keskin gölge anlamına da gelir. İnsan gözü farklı parlaklık derecelerini ayırt edebiliyor ama ne yazık ki akıllı telefon kameralarının böyle bir yeteneği yok. Dolayısıyla direk güneş ışığı varsa fotoğraf çekmek için gölgeli bir yer bulmak ya da yaklaşan bulutları beklemek gerekebilir. 

Günün doğru anını kollayın

Gün doğumları ya da sabah vakitleri fotoğraf çekmek için günün en iyi zamanları sayılır. Özellikle ışık açısından hem yumuşak hem de doygun saat aralıklarında hem gölgeleri hem de ilginç detayları yakalamanız mümkündür. 

Mümkün mertebe flaşdan uzak durun

Flaş elbette faydalı bir ilave, ama kimi zaman fotoğrafa eklediği aşırı kontrast yüzünden düşük ışıkta çekilen fotoğrafları mahvedebiliyor. Zira flaş fotoğrafın ön planını aşırı aydınlatırken, arka plan zifiri karanlığa gömülüyor. Eğer telefonunuzda böyle bir fonksiyon varsa, ISO ayarını buna göre değiştirip, düşük ışıkta bile flaş kullanmadan fotoğraf çekmeyi deneyebilirsiniz. Zira doğal ışık, her zaman yapay ışığa yeğdir.

Perspektifle oynayın

Birçok insan akıllı telefonla fotoğraf çekerken telefonu göz hizasına tutar. Oysa telefonu tuttuğunuz açıyı değiştirmeyi, hatta kimi zaman telefonu hafif yan tutmayı deneyerek çok daha farklı resimler elde edebilirsiniz.

Muenster Kalender kleiner 14
Perspektifin zemine yakın tutulması bu fotoğrafın dramatik etkisini belirgin biçimde artırıyor. / © AndroidPIT

Fotoğraflarınızı düzenleyin

Artık teknoloji o kadar gelişti ki, fotoğrafçının işi deklanşöre bastığı anda bitmek şöyle dursun, asıl faaliyet o anda başlıyor. Akıllı telefonlar için piyasada sayısız fotoğraf düzenleme uygulaması var ve bunların bazıları gerçekten de kalitesiz bir fotoğrafı bile bambaşka bir hale çevirebiliyor. Tabii burada da dikkatli olmak lazım. Çok fazla montajlanmış, filtrelenmiş ve oynanmış bir fotoğrafın da yapay ve kötü görünme tehlikesini aklınızdan çıkarmayın.

Bu konuya amatör bir hevesin ötesinde ilgi duyan okurlarımız daha önce yayınladığımız ve daha teknik önerileri de içinde barındıran "Android cihazınız ile daha iyi fotoğraf çekmenin yolları" başlıklı yazımıza da göz atabilir. 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!