This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

Akıllı telefonların en büyük derdi: Pil

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3500 cep telefonu kullanıcısı arasında yapılan araştırma sonucunda en büyük sıkıntılarının ne işlemci hızları ne de ekran kaliteleri olmadığı ortaya çıktı. Çoğunluğun en büyük derdi telefonlarının uzun süre dayanamayan pilleri.

Android phone battery drain fix
 © techfreeks.com

Ankete katılanlardan “Pil ömrü en büyük derdimiz” diyenlerin oranı yüzde 37. Bunu düzensiz servis ayarları (yüzde 14) ve yüksek veri ücretlendirmesi (yüzde 12) takip ediyor. Aynı zamanda katılımcıların yüzde 71 gibi çok büyük bir oranı da yeni bir telefonda ilk isteyecekleri şeyin daha uzun süre dayanan bir pil olduğunu belirttiler. Bu cevabı da yüzde 57 ile daha hızlı internet erişimi ve yüzde 41 ile daha iyi özelliklere sahip bir kamera isteği takip etti.

Ayrıca araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 34’ü günlük hayatta meydana gelen çizilmelere ve darbelere aha dayanıklı bir telefon isterken, yüzde 29’u da darbe ve düşmelere karşı daha dayanıklı cihazları satın aldıklarını belirttiler.

Katılımcılar telefonun tasarım ve kasasının çizilmelere karşı dayanıklılığını da önemsiyorlar. Alınacak telefonu seçerken katılımcıların yüzde 70’i cihazın kullanım kolaylığına dikkat ettiklerini söyledi. Yüzde 49 görünüm ve tasarımın da belirleyici etken olduğunu belirtirken, markanın tercihlerinden belirleyici etkenlerden biri olduğunu söyleyenlerin yüzdesi 45.

Bir not daha; anket Android telefonları daha dayanıklı yapmaya çalışan CAT tarafından yapıldı yine de çıkan sonuçlar bugünlerde insanların telefonlarla ilgili beklentilerini doğru özetliyor gibi görünmekte. Ekran kalitesi ve işlemci hızı çoktan gözle görülür bir gelişme sergiledi, fakat pil ömrü ile ilgili sorunlar kalıcılığını koruyor. Siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce de pil ömrü telefonlardaki en büyük sorun olabilir mi?

Telefonunuz ile ilgili hangisinin iyileştirilmesini isterdiniz?
View results

Kaynak: Phonearena

5 comments

Yeni yorum yaz:
  • Bi gunu cıkarmıyor piller. Yoğun kullanımda en az 24 saati çıkarmalı.

  • aslında tlf ekranlarında gunes panellerı benzeri bır parcayla gun içünde enerji tasarrufu ve tüketimi konusunda calışma yapılması gerekir. amper ne fazla olursa olsun kullandıhı enerji o kadar fazla olur

  • Sene olmuş 2014,insanoğlu insan kopyalayabiliyor o derece teknoloji ileri.Gelgelelim halen pil sorununu çözebilmiş değiller.acaba gerçekten çözülemiyor mu çözülmek istenmiyor mu? pil sıkıntısından kastım sadece telefonların pili değil,notebooklar,tabletler,pille çalışan her teknolojik alet...

  • bunun olmasını enfelleyecek bir uygulamada yok:-) malesef

  • weri kullanımi ile yapilan internet erisimi daha cabuk pilin bitmesini sagliyor. buna çare biraz zor bulunur gibi geliyor bana. ..

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!