This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bir akıllı telefon (şirketi!) satın almanın tam zamanı mı?

Önceki gün BlackBerry’nin 4.7 milyar dolara satılması haberi ile bu günlerde akıllı telefon şirketi satışlarının arkasında nelerin olduğunu merak etmeye başladık. Kısa bir süre önce de Nokia Microsoft’a satıldı; HTC’nin Robert Downey Jr. önderliğindeki “Değişim Burada” kampanyasının yine böyle bir satıştan kaçmak için son bir çaba olduğu yönündeki söylentiler de artarak devam ediyor. Neler olduğunda ve bu olanların neden olduklarına gelin şöyle bir bakalım.

BargainsAhead
Bir akıllı telefon...şirketi yatırımı yapmanın tam zamanı gibi görünüyor/ © YouTube

BlackBerry kurtları başından savıyor

En yeni Z10 ve Q10 modeli cihazlarının sönük satışının ve BB 10 işletim sisteminin yavaş yükselişinin ardından, BlackBerry’nin en büyük ortağı Fairfax Financial Holdings Limited’e 4.7 milyar dolar karşılığında satışı için “prensipte anlaşıldı”. Söz konusu konsorsiyumun başkanı, “Kanadalı Warren Buffet” olarak tanınan ve BlackBerry’nin memleketi Waterloo’daki üniverstienin rektörü olan Prem Watsa.

Hindistan’ın siber merkezlerinden Haydarabad’da doğan Watsa, iyi iş imkanları görerek büyüdü. Borsa, hayat sigortası ve varlık yönetimi gibi alanlarda ilerledikten sonra, daha sonra başkanı ve baş yöneticisi olacağı Fairfax tarafından satın alınacak olan kendi yatırım konseyini kurdu. ABD’de 2007’de patlayan emlak krizini başarılı bir biçimde öngördü ve Fairfax’a milyarlarca dolar kazandırdı. Şimdi ise BlackBerry’i kar eden bir varlığa dönüştürmeye çalışıyor. Fakat bu çok çabuk olmayacak; aynı iş modeliyle de olmayacak.

BlackBerryQ10
BlackBerry çareyi akıllı telefonlarda değil, kurumsal çözümlerde arayacak. / © BlackBerry

Fairfax havayı koklamaya başlayana kadar yönetim kurulu koltuğunda oturan ve BlackBerry’nin kurucusuyla yakın dost olarak kalan Watsa BlackBerry’i iyi biliyor. BlackBerry’nin Kanadalılığını böyle başarılı bir kar avcısının elinde korumak, BlackBerry’i kurtaracak hayat öpücüğü olabilir. BlackBerry’e ne olacağı henüz bilinmese de, eğer satış ilerlerse, bir çeyrekte kaybedilen 1 milyar dolar karşısında iş gücünde yüzde 40’lık bir kesintiye gidilmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Ne olursa olsun BlackBerry halihazırda Samsung ve Apple’ın domine ettiği tüketici pazarından çekilecek ve asıl işi olan, kendi yatırım ortaklarına kurumsal iş çözümleri sunma işine odaklanacak. Yani eğer bir hurda gibi parçalanıp, satılmayacaksa.

nokia android
Bitmiş bir anlaşma. / © AndroidPIT

Microsoft’un büyük sorunu: Nokia

Henüz geçen ay, amiral gemisi Lumia’nın satış hayal kırıklığı ve Windows telefonlara sınırlı erişim nedeniyle Nokia’nın Microsoft’a 7.18 milyar dolar karşılığında satıldığının ilanını hatırlarsınız. Komik olan şey, Nokia’nın kaybettiği pazarların, bire bir aynı kaderi paylaşan BlackBerry’nin domine etmiş olduğu pazarlar olması. Bir süre önce Forbes dergisinde de belirtildiği gibi, aynı şey 2000-2001 yıllarında, Siemens, Panasonic ve Philips, pazar liderleri karşısında çok kötü performans gösterip, kitle tüketici pazarındaki yarıştan çekilmek zorunda kaldıklarında olmuştu. Apple ve Samsung’un iOS ve Android ile kurdukları egemenlik, genel olarak zayıflayan yüksek kalite akıllı telefon pazarı ve küçük bir hata bugünlerde bir zamanlar dev olan şirketleri alaşağı edebilir gibi görünüyor.

htc change campaign teaser
Hem Android kalıp hem Android dışına uzanmak en iyi çözüm olabilir mi?/ © HTC/AndroidPIT

Sırada HTC mi var?

Gelelim HTC’ye. BlackBerry ve Nokia arasındaki sert yarışı gören HTC, One serilerinin zayıf gösterisini yaşamak zorunda kaldı; akıllı telefon pazarındaki düşüşten ve daha ucuz Çinli üretici sayısının artmasından da rahatsızlar. Evet, HTC One’ın daha afilli bir verisyonu üzerinde nihayet çalışmaya başlamış olabilirler; ki bu, bana göre, “Değişim Burada” kampanyasının başlarında yapmış olmaları gereken bir hareketti; fakat artık biraz geç kalmış olabilirler. Lafı gelmişken: HTC’nin rekorlar kıran kampanyası ile ilgili son zamanlarda herhangi bir şey duydunuz mu? Hayır, biz de duymadık. 

htc one vivid blue
Daha iyi bir One HTC'nin kaderini değiştirebilir mi? Mesela Çinli bir ROM? / © HTC

HTC satışı söylentilerini reddetse de, birleşme ya da satış su yüzünde kalmalarının tek yolu olabilir, özellikle de 12 milyon dolarlık kumarları kısa bir süre içinde kazandırmaya başlamazsa. Halen devam etmelerinin belki de tek sebebi, başlangıçta Android ile çalışıp, Çin pazarı için özelleşmiş bir ROM geliştirmek gibi, başka yollara başvurmaları olabilir. İradenin olduğu yerde tek bir yol olabilir, oraya ulaşmanın yolu da değişimdir.

Uzun lafın kısası, bu sonbahar yeni bir akıllı telefon … şirketi almak için iyi bir dönem olabilir. Bu spektaküler başarısızlıkların ardında sizler nelerin olduğunu düşünüyorsunuz?

Vasıtasıyla Forbes Kaynak: BlackBerry, Microsoft

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!