This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Akıllı telefon tasarımları: Yenilik mi yoksa tembellik mi?

Birçok akıllı telefon kullanıcısı için, telefon seçerken en etkili faktörlerden biri seçtiği cihazın tasarımı. Biz de arşivlerimizi araştırdık ve bazı aygıtlar hakkında ilk çıktıklarında tasarımlarıyla ilgili ne demişiz, bunlara baktık. Sizin için bugün Sony, HTC ve Samsung’u karşılaştıracağız.

HTC Samsung SOny 2
©AndroidPIT

Şüphesiz, göz alıcı bir dizayn, bir akıllı telefonu direkt “iyi” yapmıyor ama önemli de bir parçası. Özellikle de teknoloji çılgını olmayan kullanıcılar için telefonun uzaktan nasıl göründüğü, o aygıtı alıp almayacakları konusunda önemli bir faktör.

Tahminen insanların eleştiri yağmuruna maruz kalma ihtimalim olduğundan, konuyu netleştirmek istiyorum. Sadece ama sadece, tarafsız bir şekilde, akıllı telefonların dış görünüm farklılıklarına ve önceki modellerinden şu anki hallerine kadar ne değişmiş ne değişmemiş, bunlara değineceğim. Hangi telefon teknik olarak daha iyi, kimin zevkine göre ne nasıl, bunlar tamamen farklı konular. Bu karşılaştırmam tamamen şu soruya dayanıyor; hangi üretici bir modelden diğerine en çok değişimi yapma cesaretinde bulunuyor?

Sony: Xperia T – Xperia Z

XperiaT XperiaZ front
Sony’nin Xperia T’si (solda) ve Z’si (sağda) arasındaki farklar apaçık ortada / © Üretici/AndroidPIT

Bu aygıtı elinde tutan kim olursa olsun, ergonomik cazibesini hemen fark edecektir. Sony dizaynı artık bilime dökmüş. Xperia S’ten farklı olarak, bu variste, geçen sene ufak çaplı sükse yapmış olan Xperia ARC’ın şekli var. Ancak tabii ki dizayn her zaman bir renkler zevkler meselesi... Gene de, Xperia T ve V’nin kıvrımlı arka kapağı, elde harika derecede dengeli duruyor.  En iyi tarafıysa, bir eli dolduracak büyüklükte ama bir o kadar da hafif.

Andreas Seeger Xperia T inceleme yazısında

Dizayn kesinlikle cazip, bunu da şık pürüzsüz şekline borçlu. Bazıları bunu sıkıcı bulabilir ama çılgın ziller ve sesleri olmayan, sade bir akıllı telefon arayışında olanlar için, Xperia Z çok keyifli.

Nico Heister Xperia Z inceleme yazısında

XperiaT XperiaZ sides back
Xperia T (solda) ve Xperia Z’nin (sağda) yandan ve arkadan görünümü / © Üretici/AndroidPIT

Sony konu ürünlerinin dizaynına gelince kesinlikle değişiklik yapma konusunda istekli. Xperia T’den Z’ye kadar birçok şeyi değiştirdiler. Xperia T’nin kıvrımlı dizaynı, elinize daha ergonomik şekilde oturması için tasarlanmıştı ve bu özellik Xperia Z’ye de taşındı. Ön görünüşü boyutu dışında neredeyse aynı ama aygıtın yan ve arka tarafında birçok değişiklik yapıldı. Sony tüm ürünlerinde “OmniBalance” dizaynı yolundan gitmeye kararlı. Experia Z Ultra ve Honami’nin elimize sızan görüntüleri, bu tasarım anlayışının bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor.

HTC One X – HTC One

htc one
HTC One’nın yeni dizaynı birçok teknoloji sitesinde iyi karşılandı / © ÜreticiAndroidPIT

HTC’nin coşkulu bir şekilde One serisini pazarlamasında her hakkı var. Camsı kıvrımları hafifçe kapağını çevreliyor, toz ve kir için her telefonda olmasını isteyeceğim bir bariyer yaratıyor. Aslında bakarsanız, ekran ve gövdesi o kadar sıkı birleşmiş ki, sanki bir göle  düşse, gene de kurtulurmuş gibi -gene de bu pahalı uzay çağı teknolojisi aygıtla suya atlamanızı önermem. Sonuç olarak, harika görünen bir telefon ve tüm o plastikimsi Samsungları cebinden çıkarır.

Steven Blum HTC One X inceleme yazısından

HTC’nin ne kadar iyi olduğunu ancak aygıtı ilk elinize aldığınızda anlıyorsun. Tek-gövdeli arka tarafı parlak alüminyumdan, ekranı Gorilla Cam’dan ve beyaz, siyah plastikle vurgulanmış. Bunlar birleşince, avucunuzda harika bir şekilde duruyor. Hafif eğimli arkası sayesinde, elinize tam tamına oturuyor.

Johannes Wallet HTC One inceleme yazısından

HTC One X
Farklar belirgin / © Üretici/AndroidPIT

HTC One X, dizaynı konusunda teknoloji basınında çok iyi karşılandı. Zamanında, belki de sahip olunabilecek en iyi aygıtlardan biriydi ve kolayca yeni nesil aygıtlara geçiş yaptı. Ancak Tayvanlı şirket, yeni bir yol tercih etti ve HTC One için yepyeni bir dizayn yarattı. İyi fırçalanmış alüminyum kapağı ve törpülenmiş  polikarbon çerçevesiyle, fark olağanüstü. HTC One’da hoparlörler aygıtın önünde. Böyle bir risk almış olmaları da, HTC One’ı daha bile güzel kılıyor.

Samsung Galaxy S3 – Samsung Galaxy S4

s3 s4 front 03
Hmm, sizce hangisi S3, hangisi S4? / © Üretici/AndroidPIT

Hepinizin fark edebileceği gibi, Galaxy S4, S3’e oldukça benzer. Samsung’un tasarım dili konusunda ne kadar kendine güvendiğini buradan görebilirsiniz. Ancak bu, diğer akıllı telefonlar arasında öne çıkan bir telefon değil. Arkadaşlarınız tarafından ‘vay canına’ dedirtecek bir telefon istiyorsanız, başka bir telefon aramanızı öneririm.

Steven Blum Samsung Galaxy S4 inceleme yazısından

s3 s4 back sides
Eğer çok dikkatli bakarsanız, belki bir gün farkları görebilirsiniz / © Üretici/AndroidPIT

S4 için dizayn konusunda yeni bir yorumumuz olmayacak, S3’ün varisi diyebiliriz. Bu tabii ki iki model arasında hiç fark yok demek değil ama fark edebilir bir şekilde Samsung’un dizayn konusunda pek bir şey katmadığını söylebiliriz. Galaxy S3’ün büyük başarısına bakılırsa, Samsung benzer bir yoldan devam edecek.

Sonuç

Tekrar vurgulamak gerekirse, mesela burada zevkler ve renkleri tartışmak değil. Ancak yenilik getirme açısından bakarsak ve hangi şirketin modelleri arasında en fazla değişikliği yapmaya cesaret ettiğini düşünürsek, HTC kesinlikle kazanan olur. Sony de Xperia serisine büyük yenilikler getirdi ama aygıtın genel görünüşü öncekine benzer. Samsung ise, her zamanki gibi, daha önce denediği ve kendine özgün dizaynlarına sadık kaldı ve bu, tabletleri de dahil olmak üzere tüm aygıtlarında böyle. Yenilik deneyip başarılı olan üreticiler kesinlikle aldıkları riskten ve farklarını ortaya koymalarından ötürü tebrik edilmeli. Herkes ihtiyaçlarını karşılayan bir aygıt arıyor ve teknoloji kurdu olmayan alıcılar için (bu ki marketin çoğunluğu), yenilik gerçekten satışı arttıran önemli bir faktör. Ancak tabii ki sonunda her şey kimin, görünüşü ne olursa olsun, ne aldığına bakıyor.

Sizce hangi markanın tasarımı en iyisi?
View results

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!