This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Akıllı Telefonların Ekseni Tablet Bilgisayarlara Kayıyor

Samsung Galaxy Note’un çıkışından sonra aniden 4’inçten daha küçük olan ekranlı akıllı telefonlara olan ilgi azalmaya başladı. Eğer şu anda içine girdiğimiz büyük ekranlı telefon trendi bu şekilde devam edecek olursa yakında ceplerimizde dev ekranlı tabletimsi cihazları taşıyor olacağız gibi gözüküyor.

Tech Church haber kaynağından alınan bir cümle dikkat çekici:

'Son üç ayda satılan akıllı telefonların yaklaşık %29’u 4,5 inç ve yukarısında ekran büyüklüğüne sahip. Bunlardan Android işletim sistemli olanlarda Samsung, HTC , LG ve Huawei ön plana çıkıyor. Öte yandan Apple’ın iPhone cihazları 3.5’inçlik büyüklüğe sahip.'

Peki ama büyük ekranlı telefonlardaki bu çıkışın arkasında yatan neden nedir? Muhtemelen büyük ekran ile beraber gelen daha fazla işlem yapabilmeyi kolaylaştıran fonksiyonellik. İlginç bir istatistiğe göre telefonun ekran büyüklüğü 3’inçten küçük olan akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarına video indirme oranı sadece %19 iken bu oran ekran büyüklüğü 5’inç ve yukarı olan kullanıcıların sınıfında %65’lere çıkıyor.

Galaxy Note 2’nin piyasaya sürülmesinden sonra HTC’nin 5’inçlik yeni telefonu ile iPad Mini’nin çıkmak üzere olduğu bir ortamda akıllı telefonların ekseninin tablet bilgisayarlara doğru kaydığını iddia etmek pek de yanlış olmayacak.

 

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Bence Galaxy S3'ün boyutları çok makul.. Galaxy Note gerçekten bir cep telefonundan ziyade mini bir tablet bilgisayara benziyor.

  • Ben katiliyorum Iphone4 den
    Galaxy s3 e gectim ekranin biraz daha buyuk olmasi film video seyretme acisindan daha iyi yasimda 57 gozler malum ancak daha buyuk ekran dusunmuyorum cunku o zaman telefon olmaktan cikiyor cepte tasimak mumkun degil eger Iphone 4S daha buyuk olsaydi iphone tercihim olurdu.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!