This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 3 comments

[Söyleşi] Ali Tunç: İstanbul Kıyamet Vakti'nin Konsept Artisti

Türkiye'nin en öne çıkan yerli oyun firması Sobee tarafından geliştirilen ve de dünya standartlarında bir görsel içeriğe sahip olan İstanbul Kıyamet Vakti'nin grafik tasarımcısı Ali Tunç ile ülkemizde yeni başlamakta olan oyun tasarımı ''konsept artistliği'' ve de sektör üzerine derinlemesine bir söyleşi gerçekleştirdik. Hem profesyonel hem de akademik anlamda bu alanın ülkemizdeki öncü isimlerinden Ali Tunç'un hayal dünyası ile kaleminin buluştuğu çizgilerin de dile geldiği yazımızı kaçırmayın.

 

(c) Sobee

AndroidPIT Türkiye olarak Türkiye'nin önde gelen bilgisayar oyunu çizerlerinden Ali Tunç ile gerçekleştirdiğimiz kapsamlı söyleşinin karşılıklı diyalog şeklindeki ayrıntılarını aşağıda okuyabilirsiniz. 

AndroidPIT: Merhaba Ali Tunç ! Öncelikle bize bu söyleşi için zaman ayırmış olduğundan dolayı kendi şahsım ve AndroidPIT Topluluğu adına sana çok teşekkür ediyorum. Seni İstanbul Kıyamet Vakti isimli özgün oyundan tanıyoruz. Kanımca dünya standartlarında bir görsel içeriğe sahip olan ve tamamiyle Türk olan bir ekipten çıkarak göğsümüzü kabartan bu oyunun grafik tasarımcısını AndroidPIT okuyucuları ile buluşturabilmek için benim için oldukça anlamlı.

Ali bize kısaca kendinen bahsedebilir misin?

Ali Tunç: 1982 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde 2006 da bitirdim. Birkaç sene freelance yurtiçi ve yurt dışına freelance işler yaptıktan sonra Sobee şirketinde çalışmaya başladım. Bu işin haricinde kalan zamanlarımda freelance çalışmalar da yapmaktayım. Ayrıca Işık üniversitesinde eğitim vermekteyim. Çalışmalarıma www.alitunc.com adresinden bakabilirsiniz.

AndroidPIT: Oyun sektörüne tam olarak ne zaman ve nasıl giriş yaptın?

Ali Tunç: 8-9 yaşımdayken kuzenimde bir Commodore-64 vardı ve sabahtan akşama kadar bu oyun konsoluyla oyunlar oynardık. Sektöre olmasa da oyun aşkım bu zamanlar başladı. Commodore dan sonra piyasaya çıkan tüm konsollarda ve PC'de hayatımın hiç bir döneminde oyunsuz kalmadım. Bunun yanında elim kalem tutmaya başladığından beri çizim yapmaktayım. Üniversite yıllarında benim için büyük tutku olan çizim ve oyunu bir arada yapabileceğimi farkettim. Üniversite yıllarında kart oyunlarına çizimlerimi satmaya başlamamla bu işlerden para kazanabileceğimi düşünmeye başladım. Kendimi ''Concept Art'' ve ''illustrasyon'' alanında geliştirdim.


Türkiye'nin önde gelen konsept çizerlerinden Ali Tunç'un self portresi

AndroidPIT: Profosyonel gelişiminde sana en çok katkıyı yapan unsurlar neler oldu? Mesela eğitimin payı neydi? Bir İstanbul çocuğu olmak senin sanatına neler kattı? İlham aldığın sanatçılar ve oyunlar nelerdir?

Ali Tunç: Endüstriyel Tasarım eğitimi almış olmamın oyun konseptleri yaparken çok büyük faydasını gördüm çünkü oyun için yapılan 2D Art oyun içinde 3D olarak kullanılabiliyor bunun içinde bir karakter eşya yaparken o eşyayı karakteri mekanı 3 boyutlu düşünüyo olabilmek gerekmekte. Endüstriyel tasarım bölümünü Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde okumamın bir diğer avantajı da çok çeşitli disiplinden sanatı bir arada görebileceğniz bir mekan olması. Güzel Sanatlar'da okumak hayatınızın büyük bir kısmını sanki bir sanat galerisinde yaşamışsınız hissiyatı verdi bana.

İstanbul Asya ve Avrupa nın birleştiği nokta ''East'''in spirutuel yapısı ve ''West'' in rasyonel yapısının da birleştiği harmanlandığı bir yer. Üzerine şarkılar, şiirler yazılmış bir şehir.


Sanatçının hayal gücü paftası içerisinde İstanbul önemli bir yere sahip / (c) Ali Tunç  

AndroidPIT: Işık Üniversite'ndeki akademik rolünün detayları ve de öğrenci profilinden bahsedebilir misin?

Ali Tunç: Işık Üniversitesi'nde ''Partime Instructor'' yani ''Geçici Öğretim Görevlisi'' olarak çalışmaktayım. Grafik bölümünde ''Dijital illustrasyon'' dersi veriyorum. Benim için çok yeni ama hep istediğim birşeydi. Genç insanlara deneyimlerimi aktarmak ve onların da bu deneyimlerden faydalanması hoşuma gidiyor. Işık Üniversitesi İstanbul'daki seçkin okullardan. Öğrenciler delice istekli.

AndroidPIT: Türk oyun sektörünü dünü, bugünü ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsun?

Ali Tunç: Türkiye de oyun sektörünün dünü yok. Bugün yapılan güzel işler var. Gelecekte çok büyük bir sektör olacağını düşünüyorum.

AndroidPIT: Çalışmalarında en çok kullandığın programlar nelerdir?

Ali Tunç: Çalışmalarımı çoğunlukla bilgisayarda başlayıp bilgisayarda bitiriyorum. Program olarak ''Photoshop'' kullanıyorum. İşyerinde ''Wacom İntuos 4 Tablet'' evde ''Wacom Cintiq'' kullanıyorum. Ama tabii ki vazgeçilmezim ''A4 kağıt'' ve ''kurşun kalem''.


Ali Tunç'un kaleminden çizgiye dökülen karakterlerin çoğunun kökü bizim mistik dünyamızın kahramanları / (c) Ali Tunç

AndroidPIT: Oyun sektöründe konsept artist olmak isteyen gençlere tavsiyelerin nelerdir?

Ali Tunç:  Devamlı çizsinler...

AndroidPIT: Kendini Türkiye'de her anlamda kanıtlamış bir konsept artist olarak yurtdışında çalışmayı düşünüyor müsün? Dünya'da aynı proje içerisinde yer almak isteyeceğin bir konsept artist var mı?

Ali Tunç: Özellikle oyun sektörünün kalbi olan Amerika ve Avrupa'da usta konseptçilerle bir arada çalışmak benimde hayalim. İlerde bu deneyimlerimi Türkiye de iyi birşeyler yapmak için kullanmak isterim. Çok sevdiğim takip ettiğim çokça çizer var aralarında seçim yapmak çok zor ama Justin Sweet'in tarzını herzaman çok sevmişimdir oturma odamda asılı çizimleri var.


Hayal gücünde sınır yok: Hurda taşıma robotu ve terbiyecisi / (c) Ali Tunç

AndroidPIT: Mobil cihazların oyun sektöründeki geleceğini nasıl görüyorsun?

Ali Tunç: Mobil cihazları insanların 24 saat yanlarında dolaştırdıkları oyun konsolları olarak görüyorum. Telefonumun iletişim kurmaktan çok oyun oynamak için kullanıyorum.

AndroidPIT: Bir oyun tasarımcısı olarak sence iOS mu yoksa Android mi mobil oyun dünyasının geleceğinde daha aktif bir rol oynayabilir?

Bir geliştirici olarak her platformun gelecekte aktif rol oynamasını istiyorum. IOS ve Android gelecekte akif rol oynayacaklardır. Bunların yanında çeşitli platformların oyun dünyasında olması iyidir. Çeşit iyidir.

AndroidPIT:  Vermiş olduğun bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.


Ali Tunç: Eyvalllah! Tüm AndroidPIT Camiası'na selamlar. 

 

Fotoğraflar: alitunc.com

Kaynak: alitunc.com

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Guzel bir soylesi olmus.Ali Tuncta bnm gibi.Bnmde en buyuk hayalim kendi bilgisayar oyunumu yapmak.Ama siradan.bir oyun degil.Cok konusulacak bir oyun.Surekli cizim yapiyorum.(Tabi Ali Tunc'un gibi usta isi degil)Kagit kalem alip bir catisma sahnesi ciziyorum.Kagit uzerinde 3d dusunuyorum ve her deneyimimde efektleri gelistirerek beynimizde canlandirdigimizda gercekten ayirt edemeyeceginiz bir goruntu olusturuyor.En iyi yaptigim sey senaryo yazmak.Bnm oyunumda her saniye aksiyon olacak.Bu futbol oyunlari yaris oyunlari aksiyon oyunlari strateji oyunlarini hic begenmiyorum.Hepsinin daha iyisi yapilabilir.Su ana kadar elestirmedigim oyun yok.Elbet bir grafik hatasi buluyorum.Assassins creedde bile buldum.Yazim bayagi uzun olmus :)

  • Volkan E. 22.Şub.2013 Link to comment

    Katılmamak elde değil

  • Harun M. 22.Şub.2013 Link to comment

    Gulyabani süper :))

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!