This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Almanya’da Değiştirilemeyen Pilli Akıllı Telefonlara Yasak Mı Geliyor?

 

Şu bir gerçek ki akıllı telefonlarda değiştirilebilir pil olması kullanıcılar arasında uzun süredir bir artı olarak nitelendiriliyor. HTC ve Motorola’nın son modellerine baktığımızda Apple’ın ürünlerindeki gibi değiştirilmeyen pil kullanıldığını görüyoruz. Bu şirketlere Almanya’nın Federal Çevre Ajansı’ndan kötü bir haber var. Detaylar haberimizde.

Almanya Federal Çevre Ajansı değiştirilemeyen pile sahip akıllı telefonların yasaklanması için teklif sundu. Tabii bu şimdilik bu sadece bir tasarı halinde; bunu patent davalarında yaptırıcılığı olan kararlar gibi düşünmemek gerekir. Fakat bu teklif olabilecek potansiyel yasağın habercisi niteliğinde.

Peki Almanya attığı bu adımla doğru bir yol mu izliyor?

Hem çevre hem de müşteri açısından kesinlikle evet. Çevre açısından çok önemli bir karar çünkü kasaya sabit pillerin –adı üstünde- geri dönüşüme kazandırılması neredeyse imkansız. Biz müşteriler açısından ise iş çok uzun süredir (senelerdir) beni rahatsız eden bir konu. Binlerce liralık akıllı telefon alıyorsunuz fakat -tam şarj edilmiş- pil ömrü zamanla azalıyor. Sabit pilin değiştirilmesi de değiştirilebilenlere oranla çok daha pahalı. Yani bu noktada şirketlerin değiştirilemeyen pil üretmeleri bana göre tamamen bir dayatmacadan ibaret.

Büyük ihtimalle tasarım kaynaklı nedenlerden ötürü sabit pillere gidildiğini ileri sürebilirler (büyük ihtimalle değiştirilebilir pil olunca telefonun genişliği artıyor). Fakat bana bu iki seçenek sunulsa ben kesinlikle değiştirilebilir pil derdim.

Sizin düşünceleriniz neler? Sizce Almanya’nın almış olduğu karar yerinde mi? Bu karar diğer ülkelere de yol gösterici olabilir mi?

(Fotoğraf: Thorben Wengert/Pixelio.de)

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!