This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Amerikan Kongresi, Huawei ve ZTE Ürünlerini Yasaklatmak İstiyor

Yasak sözcüğü özellikle Samsung ile Apple arasındaki patent davalarından sonra her yerde yankılanır oldu. Hatta Amerika'da Samsung aleyhine gelişen patent davasından sonra hepimiz Amerika'nın bu tutumundan son derece rahatsız olduk. Bu seferki yasaklama talebi direktman Amerikan Kongresi'nden geldi: Kongre Huawei ve ZTE ürünlerinin yasaklanması talebinde bulundu.

Kongreden çıkan ortak karara göre bu iki şirketin Amerikan şirketleriyle ve Amerikan hükümetiyle iş yapması yasaklanmalı ve hiçbir iş ortaklığı veya evliliği olmamalı. Amerika ve liberal ekonomiden bahsediyorduk değil mi? Burada ters giden bir şeyler mi var?

Bu tabii ki bu iki şirketin gelecekteki büyümelerini direktman baltalayacak. Şirket ortaklığını bir kenara bıraksak dahi Amerikan pazarının büyüklüğünü düşündüğünüzde etkinin ne kadar büyük çaplı olabileceğini düşünebilirsiniz.

Amerikan kongresi haklı olabilir mi? Huawei ve ZTE gerçekten telif hakları hırsızlığı konusunda çok mu ileri gitti?

Bu aslında global anlamda tüm mobil cihaz pazarını etkileyeeck bir haber. Ucuz telefon üreten şirketlerin önü bu şekilde kesilirse bundan ileride Türkiye pazarındaki fiyatlar bile etkilenir. (Gerçi daha ne kadar etkilenecek diyeceksiniz :) ).

Sizin görüşleriniz?

Resim: engadget.com

Kaynak: Zdnet

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!