This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Amerikan Ordusu Anroid’in Ultra Güvenli Versiyonunu Test Ediyor

Eğer arkadaşlarınızdan biri hala Android’in güvenilir olmadığıyla ilgili şeyler söylüyorsa ona Amerikan ordusunun onunla hemfikir olmadığını söyleyebilirsiniz. Görünen o ki Android yakında askeri kullanım için yeterli derecede güvenli hale gelecek.

Invicea adında bir şirket ile Android’de güvenlik boşluklarını kapatması ve platformu Amerikan ordusunun kullanımına uygun hale getirmesi için kontrat imzalandı. 21.4 milyon dolar değerindeki kontrat malware saldırılarına karşı korumalı yeni bir Android versiyonunu ortaya çıkaracak. Bir basın açıklamasına göre Savunma Üst Düzey Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) da hali hazırda “Afganistan’daki binlerce Amerikan askeri” tarafından test edilen sistemi geliştirmek için projede birlikte çalışıyor.

Mobile Armor ismindeki geliştirilen program kullanıcılara güvenilir olmayan uygulamaların yüklenmesine izin veriyor fakat onları aynı zamanda kişisel verilerden uzak tutarak çalışmasını sağlıyor. Üçüncü parti uygulamalara yeni bir sanal ortam yarattığı için malware cihaz için tehlike arz etmiyor çünkü uygulama cihaz için tehlike arz etmiyor çünkü uygulama gerçek işletme sisteminde çalışmıyor. Malware korumasına ek olarak sistemin özel bir kodlaması var ve cihazın hafızası gereksiz bilgilerle doldurulmuş durumda; yani herhangi bir çalınma durumunda kullanıcıya herhangi bir zarar gelmiyor.

Bir yandan bu sivil Android telefonlar daha güvenli olduğu anlamına gelmese de bu Android’in bu tip bir projede kendini göstererek şeffaflığını gösteren bir gösterge. Trend Micro’nun güvenlik araştırmaları müdürü Risk Ferguson şöyle bir açıklama yaptı: “Hükümetin attığı bu adımlar üzerine yorum yapmak bir tarafa, bu proje için Android’in seçilmesi çok açık. Android OS açık kaynaklara sahip, yani yazılımcılar istedikleri şeyi yaratabiliyor, değiştirebiliyor ve istedikleri kodda ufak değişiklikler yapabiliyor. Fakat bu diğer ana platformlar (OS) için geçerli değil.”

Şimdi bu ultra güvenli işletim sistemi Galaxy Nexus’umuzda yüklü olsaydı sarhoş olduğumuz bir gece otobüsün birinde telefonumuzu bırakıp bırakmadığımız çok da sorun olmazdı...

Kaynak: Info Security

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!