This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 5 comments

[Analiz] Bekarlar Akıllı Telefon Evliler ise Tablet Kullanıyor

Amerikalı market araştırma şirketi 'The Search Agency and Harris Interactive' tarafından akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcıları profilleri üzerine yapılan kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarına göre bekarlar akıllı telefon kullanımına evli çiftlere göre daha meraklıyken, evlilik cüzdanı sahibi çiftlerin tablet bilgisayar kullanım oranı, hayat arkadaşı olmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek. Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Aşağıdaki grafik üzerinde de net olarak görebileceğiniz evlilik statüsünün mobil cihaz tercihine yansıması analizi sonuçları bence gerçekten dikkat çekici. Evli çiftlerin genelde bekarlara kıyasla daha yaşlı olması ve de potansiyel olarak daha yüksek gelir etmelerinden dolayı akıllı telefonlara görece daha pahalı olan tablet bilgisayarları tercih etmeleri beni çok da şaşırtmayan bir sonuç.


Kaynak: Cnet / (c) The Search Agency and Harris Interactive

Yukarıdaki tabloda yer alan grafikleri daha anlayabilmek için yapılması gereken gerekli açıklamalar ise şu şekilde:

 • Single / Never Married = Bekar  / Hiç evlenmemiş
 • Married = Evli
 • Own Smartphone = Akıllı telefon sahibi
 • Own Tablet = Tablet sahibi

Bu arada ilgili çalışmanın içerisinde bulunduğumuz 2012 yılının Ağustos Ayı içerisinde Amerika'da 2000'den fazla katılımcıya sahip olan bir anket serisi sonucunda ortaya çıktığını belirtmek isterim. Yukarıdaki tabloyu dikkatli bir şekilde incelediğimiz akıllı telefon kullanıcılarının %49'unun bekar %43'ünün ise evli olduğunu görüyoruz. Öte yandan tablet bilgisayar kullanıcılarının %45'nin evli %36'sının ise hiç evlenmemiş bekarlar olduğunu görmekteyiz.

Benzer bir çalışma Türkiye ya da bloğumuzun sıkı takipçilerinin bulunduğu Azerbaycan'da yapılmış olsa idi sonuçlar ne derece değişirdi diye merak ediyorum. Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Fotoğraflar: Jens Bredehorn/Pixelio.de

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • Tmm da bn onlara bir konu basligi soyledim ve onunla ilgili yazi hazirlamalarini istedim.Bu konu gereksiz bence...!

 • Araz 29.Kas.2012 Link to comment

  Sezer, birazcik nazik olsan? Cok mu fazla bi sey istiyoruz, arkadas?

 • Konu basligi mi kalmadi?Bu konuyu bulmak icin cok ugrastiniz mi? :)

 • Bence Türkiye'de durumlar biraz değişik olabilir. Ben şahsen hem akıllı telefon hem de tablet bilgisayar kullanım oranlarının bekarlarda daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

 • Araz 29.Kas.2012 Link to comment

  Azerbaycanda da ben fazla bi fark olmayacagini dusunuyorum. Ama yine bi arastirma makalesi bulursam seve-seve paylasirim. Saygilarim ve Sevgilerimle :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!