This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 8 comments

[Analiz] En Yüksek Tirajlı 5 Gazetenin Android Haber Uygulamaları

Bu yazımda; ''Android için en iyi gazete uygulaması hangisi'' sorusunun cevabını merak edenlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm, Türkiye'nin en çok satan gazetelerinin Android platformunda yer alan uygulamalarını mercek altına alarak söz konusu gazetelerin tirajlarının mobil dünyadaki geçerliliğini sınayan genel bir analizi bulacaksınız. Basit bir karşılaştırma sonu elde ettiğim sonuçlar ise yeterince ilginç.

 

Analize Konu Olan Gazetelerimiz

Türkiye'de gazete bayilerinde en çok satılan gazetelerin listesine gazeteciler.com sitesi üzerinden ulaştım. Her ne kadar ilgili kaynakta yer alan bilgiler mevcut piyasanın güncel durumunu  tam olarak yansıtmaktan biraz uzak olsalar da (Tablo'da yer alan bilgileri 2010 yılı sonu esas alınarak hazırlandı) sıralamanın tepesindeki 5 isim arasındaki dağılımla pek fazla ilgilenmediğim ve de söz konusu 5 büyük oyuncunun aradan geçen zaman içerisinde aynı kaldığını varsayarak aşğıdaki tabloyu oluşturdum.

Gelelim gazeticiler.com'dan edindiğim bilgiler ışığında oluşan sıralamaya. Günlük tirajların esas alındığı listenin başında 'Zaman' gazetesi yer alıyor. Zaman'ın hemen arkasında normalde 'Posta' gazetesi geliyor, fakat bu gazetenin Google Play üzerinde herhangi bir Android uygulamasına rastlayamadığım için kendisini maalesef analizin dışında bırakmak zorunda kaldım. Üçüncü sırada Türk Yazılı Basını'nın Amiral gemisi 'Hürriyet', dördüncü sırada sevilen gazetecimiz Fatih Altaylı'nın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Ciner Yayın'ın 'Habertürk' , onun hemen ardında ise bir çok kez el değiştimiş 'Sabah' var. Son sırada ise medya patronu Aydın Doğan'ın ilk göz ağrısı 'Milliyet' yer alıyor.

Merak Edilenler ve Analiz

Aşağıdaki tabloda soldan sağa doğru günlük satış tirajlarına göre sıralanan gazetelerimizin Google Play üzerinden indirilebilecek uygulamalarının popülerliğinin bu gazetelerin gerçek hayattaki performansları ile ne derece benzerlik gösterdiğini anlayabilmek benim hareket noktam oldu. Bu arada söz konusu uygulamaların gazete tüzel kişiliklerinden farklı geliştiriciler tarafından Google Play'e yüklendiğinin altını çizmek isterim. Yani aşağıdaki tabloda yer alan gazetelerimiz ile kendi haberlerinin görüntülenebildiği uygulamaları arasında doğrudan bir bağ söz konusu değil.

Uzun lafı kısası amacım Android kullanıcılarının tercihlerinin günlük gazete tirajları ile ne derece örtüştüğünü bulmak.

Türkiye'nin En çok Satan 5 Gazetesi & Google Play Üzerindeki Uygulamaları


Kaynak: Gazeteciler.com, Google Play / (c) Volkan Emre,AndroidPIT
 

Sonuç

Yukarıdaki tabloya dayanarak çıkarılabilecek sonuçlar ise şu şekilde sıralanabilir:

1) Tirajdaki sıralamalar ile Google Play platformundaki indirilme sayısı arasında anlamlı bir ilişki yok:

 • Zaman gazetesi Türkiye'de en yüksek satış tirajı olan gazete olmasına rağmen sıralamada ancak üçüncü sırada kendine yer bulabiliyor.
 • Hürriyet ve Habertürk;  Google Play üzerinde en çok indirilen ve kullanılan uygulamalara sahipler. Habertürk tiraj anlamında büyük abilerinin gerisinde kalsa da mobil dünyada edindiği yer hem indirilme sayısı hem de kullanıcı memnuniyeti esas alındığında çok sağlam
 • Sabah gazetesinin sadece yazarlarının köşe yazılarının okunmasına olanak veren Android uygulaması diğerler gazete uygulamalarının çok gerisinde yer alıyor.

2) Türk gazetelerinin Android uygulamalarının gerektirdikleri hafıza alanı oldukça düşük. Özellikle İngilizce yayın yapan BBC ve NY Times tarzı milyonların kullandığı uygulamalara kıyasla bizim gazete uygulamalarımızın kapsamsızlığının açıklamasının göstergesi bence burada

3) Kullanıcı memnuniyeti göz önünde bulundurulduğunda zaman;

 • Zaman Android Uygulaması birinci
 • Haber Türk Android uygulaması ikinci
 • Milliyet Android Uygulaması üçüncü
 • Hürriyet Android uygulaması dördüncü
 • Sabah Android uygulaması beşinci sırayı alıyor

4) Google Play üzerinde yer alan en çok satan 5 gazetenin Android haber uygulamalarının hepsinin Android sürümleri kapsamı çok geniş ve bu anlamda piyasadaki hemen hemen tüm cihazların kullanıcılarına hizmet verebilecek pozisyondalar.

Analizin sonunda yukarıdaki Android uygulamaları içerisinden kendi favorimi de belirtmek istiyorum. Her ne kadar günlük hayatımda çok sık okumadığım bir gazete olsa da 'Zaman'ın kısa bir süre önce güncellenen Android uygulaması bence şu anda Google Play üzerindeki en iyi haber uygulamalarının başını çekmekte.

Bu arada yukarıdaki analize konu olan gazetelerin Android haber portallarının linklerini aşağıda bulabilirsiniz:

Yukarıdaki analiz ve de genel olarak Android haber uygulamaları konusundaki düşüncelerinizi çekinmeden yorumlarınızla paylaşmanızı bekliyorum. Sizce en iyi Android haber uygulaması hangisi? 

 

 

Giriş fotoğrafı: Harina Zaremba / pixelio.de

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • @ Gokhan:

  Aslında yukarıdaki tabloda offiline haber okuyabilme özelliği de ayrı bir kriter olarak gelebilirmiş.... Ama hatırladığım kadarıyla bunu çok az haber portalı yapabiliyor.

  Benim okuyucularımıza tavsiye edebileceğim Android Haber uygulaması ise bir çok haber kanalını besleyen Anadolu Ajansı'nın uygulaması

  Android için Anadolu Ajansı uygulamasını şu link üzerinden idirebilirsiniz:

  http://www.androidpit.com.tr/tr/android/piyasa/uygulamalar/uygulamalar/fy.aa/Anadolu-Ajansi

 • Bnm haberle isim olmaz

 • BBC nin uygulamasi gercekten cok iyi. Evden cikmadan once tum haberleri indirip hepsini yolda internete gerek olmaksizin okuyorum.

  Bir de yerli yabanci tum gazetelerin olduğu uygulama var: AndroHaber. Tavsiye ederim.

 • Evet :)

 • :) Tahminen ?

 • Bn hic gazete okumuyorum ama tahminen en kalitelisi Sabah

 • Zaman Gazetesi hakkında yıllardır sizin belirttiğiniz çerçevede bir tiraj tarışması süregelmekte. Bahsettiğiniz hususa benim de yer yer şahit olduğum durumlar olmuş olsa da geniş bir bakış açısına sahip olabilmek için gazeticiler.com'un rakamlarını sorgulamadan kullandım. Zaten 'üye sayısı' gibi bir kırılımı böyle bir analiz için ayıklamak neredeyse imkansız.

 • zaman gazetesinin traj sırrı: evlerde şurda burda okuyan öğrencileri gazetesi abonesi yaptırıp, eve gazete gelmese dahi parasını almak, bir eve tek bir gazete gelirken o evdeki bütün öğrencilerin aslında abone olarak traja katkı sağlaması, 3-5 öğrenci ile olur mu demeyin ciddi sayılar var, yaşadım biliyorum

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!