This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

[Analiz] iPad Mini mi Nexus 7 mi yoksa Kindle Fire Mı? Cevabı Burada

Apple tarafından dün tanıtılan iPad Mini'nin piyasaya sürülmesiyle 7 ile 10 inç arasında yer alan orta ve küçük boy ekranlı tablet bilgisayar segmentindeki rekabete bambaşka bir boyut daha kazandırılmış oldu. Bu segmentin en önemli oyuncuları olan Nexus 7 ve Amazon Kindle Fire HD daha fırından yeni çıkmış olan iPad Mini'yi 14 farklı kriter altında detaylı olarak karşılaştırdık. Bakalım bu sınıfın en iyi tablet bilgisayarı hangisi? Sadık bir Nexus 7 kullancısı olarak benim kafamdaki esas soru ise iPad Mini mi yoksa Nexus 7 mi?

 

Donanım & Performans

1.3 Ghz'lik 4 çekirdekli işlemcisi ile kağıt üzerinde Nexus 7 hem Kindle Fire hem de iPad Mini'yi geride bırakmış gözüküyor. Fakat performans anlamında yapılan karşılaştırmalarda işin içerisinde Apple'ın bir ürünü varsa kağıt üzerindeki üstünlüklerin anlamını yitirmesi durumları da söz konusu olabiliyor. Bunun nedeni ise firmanın yıllardır kendi segmentlerinde tek bir cihaz üzerine yoğunlaşma tecrübesinden kaynaklanıyor. O yüzden iPad Mini'yi elime alıp denemeden cihazın akıcılığı hakkında bir şey söylemem doğru olmaz.


Dizayn

Her şey bir tarafa Apple'ın yeni iPad Mini'de de artık kendisiyle özdeşleşen beyaz tonların kullanıldığı tasarımı ve bu tasarımın üzerinde kullandığı malzeme kalitesi hem Nexus hem de Kindle Fire'ın bir kaç gömlek üzerinde.

 

Ekran & Görüntü Kalitesi

Kağıt üzerinde 1280 x 800 piksellik görüntü kalitesine sahip olan Nexus 7 bu alanın galibi gibi gözükse de Apple'ın yeni iPad Mini'sinin 1024 x 768 piksellik görüntüleme gücünün Nexus 7'den 0.9 piksel daha geniş bir ekran üzerine yayıldığını belirtmekte fayda var. Bu alanda bence iPad Mini ile Nexus 7 birbirleriyle yenişemiyorlar. Kindle Fire HD ise tartışmasız bir şekilde diğerlerinin gerisinde kalıyor.


Pil Ömrü

Dün Apple tarafından gerçekleştirilen sunum ve sonrasında Apple'ın resmi sayfasında yayınlanan bilgiler içerisinde yeni iPad Mini'nin pil gücü hakkında bir ipucu elde edemedik. 4400 mAh'lık pil gücü ile bu alanın galibi Amazon Kindle Fire oluyor.

 

İçerik

Bence bu üç cihaz arasındaki en çetin mücadelenin geçtiği alan burası. Bir yanda Google Play bir yanda Apple App Store bir yanda da dünyanın en büyük online platformunun desteklediği Amazon Appstore...Amerika'da yaşayanların tercihi zengin içeriğiyle Amazon Kindle Fire HD olabilir...Peki ya Türkiye'de yaşayanlar?


Fiyat

Herkese göre değişebiliecek fiyat alanında benim tercihim ve de gönlüm yaklaşık 2 aydır büyük bir memnuniyetle kullandığım Google Nexus 7'den yana. Bu arada bugün itibariyle Google Play üzerinde 8 GB'lık Nexus 7 satışlarının durdurulmasının çok yakın zamanda 16 GB'lık Nexus 7'lerin 8 GB fiyatına satılabileceğine işaret etmekte. Şayet bu senaryo gerçekleşirse Google Nexus 7 kesinlikle rakiplerine göre çok ama çok daha makul bir fiyattan kendisine alıcı bulacaktır.

 

Sonuç

Yeni iPad Mini bir çok çevrenin beklediğinin aksine piyasaya gayet iddialı bir giriş yaptı. Ben her ne kadar tercih hakkımı Nexus 7'den yana kullanmış olsam da 2013 yılı içerisinde Türk teknoloji meraklılarının elinde yeni iPad Mini'den bol sayıda göreceğimi düşünüyorum. Umarım yazımızın girişinde yer alan karşılaştırma tablosu size bir fikir verebilmiştir.

Bu arada aşağıda Rus çalışanlarımızadan Nina'nın karalamış olduğu karikatüre göz atmanızı tavsiye ederimi. Karikatürde Apple'ın kurucusu Steve Jobs Cennet'ten şirketin şu andaki CEO'su Tim Cook'un kucağındaki yeni doğmuş iPad Mini'ye bakıyor...

 

(c) Nina Pechkovskaya, AndroidPIT

 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!