This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Analiz] Nexus 4 ile iPhone 5 ve Galaxy S3 Karşılaştırması

Yeni Google Nexus 4; 350 EUR'ya satılacak olan, yüksek çözünürlüklü,8 megapikel kameralı, kablosuz şarj olabilen ve dünyanın en hızlı işlemcilerinden bir tanesini sorunsuz çalıştırmaya imkan veren uzun ömürlü bir pile sahip, gıcır gıcır bir cihaz. iPhone 5 ise insanların çıktığı ilk gün insanların teknoloji, marketleri önünde sabahladığı, akıllı telefonların gelişimine milat olmuş bir serinin son ürünü. Öte yandan Samsung Galaxy S3 ise iPhone egemenliğine dur demiş, hiç şüphesiz bir şekilde 2012'nin en hit akıllı telefonu. Tüm dikkatleri üzerine toplayan bu üç telefonu 19 farklı başlık altında inceledik.

Nexus 4; iPhone 5 ve Galaxy S3'e karşı / (c) AndroidPIT

Her şey bir tarafa aşağıdaki sıralamada da çok net bir şekilde görebileceğiniz gibi yeni Nexus 4 kendi sınıfındaki rakiplerinden Galaxy S3'den 120 EUR yani yaklaşık olarak 275 TL daha ucuz. Android ve Google'ın en büyük rakibi Apple'a baktığımızda da firmanın ürünlerinde uyguladığı yüksek fiyat politikası Google ile olan rekabette uzun vadede büyük bir problem. Yeni iPhone 5, Google Nexus 4'ün neredeyse iki katı fiyatına satılmakta..

(c) AndroidPIT

Ayrıca fiyat kriterine ilaveten Nexus 4 diğerlerine kıyasla çok daha üst düzey özelliklere sahip. Bunlar arasında yukarıdaki tabloda yer almayanlardan sayabileceklerimiz ise: Kablosuz şarj olabilme özelliği, bir kaç yılı kapsayan garanti, ve Android güncellemelerini anında alma imkanı.

Nexus 4'ün tabi ki de bir takım eksiklikleri var. Bunların en başında ise cihazın dahili hafızasının mikro SD kart ile genişletilememesi geliyor. Bu durum özellikle 8 GB'lık Nexus 4 için uzun vadede büyük bir sıkıntı yaratacak nitelikte. Ama yine de bence bu çok temel bir eksiklik değil. Lafı uzatmadan şu gerçeği kabul edelim: 29 Ekim tarihinden sonra Avrupa'da herhangi bir süper akıllı telefon için 350 EUR'dan daha fazla harcamak anlamsız. Bu anlamda iPhone 5, Galaxy S3 ve Nexus arasındaki mücadelenin bence tartışmasız galibi Nexus 4 oluyor.

Düşüncelerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Sizce en üst sınıf akıllı telefonların ağır bombaları içerisinde en iyisi hangisi? Nexus 4 mü, iPhone 5 mi yoksa Galaxy S3 mü?

Not:

 • iPhone 5 ile Nexus 4'ün kamera çekim performanslarını karşılaştırıldığımız testimizi görmek  için burayı tıklayınız

 • iPhone 5 ile Galaxy S3'ün kamera çekim performanslarını karşılaştırdığımız testimizi görmek için burayı tıklayınız

15 comments

Yeni yorum yaz:
 • @Erhan Şener

  1) Değerlendirme hakkında yaptığınız yorum için teşekkürler.

  2) Yaptığımız bu ve benzer karşılaştırmaların ister istemez kağıt üzerinde ve ürünlerin donanımsal özelliklerini öne çıkaran bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu noktada karşılaştırmanın aslında önemli bir parçası olan yazılım performansı ayağının biraz havada kaldığı yönündeki tespitiniz doğru fakat maalesef bu konudaki hareket alanımız bu alanda faaliyet gösteren tüm online haber portalları gibi kısıtlı.

  3) Android ile iOS arasında bir takım konularda optimizasyon kaynaklı farklılıklar olduğuna katılıyorum. Bence Android atlasında donanım ve yazılımındaki gelişimin özellikle Nexus 4 ile sadece tek cihaz (iPhone) ve tek mobil işletim sistemi (iOS) üzerine yoğunlaşan Apple ile farkı kapatmak üzere olduğunu düşünüyorum.

  4) Okuyucu yorumları arasında çok sesli bir yapının oluşabilmesi bizler için çok önemli bu bağlamda bir Android platformunda bu tip karşılaştırmada iPhone'dan yana oy kullanılmış olması bizim için çok anlamlı. Tekrar teşekkürler.

 • Burada donanım karşılaştırılmış ama cep telefonunun beğenilmesin deki bana göre önemli bir kısım işletim sisteminin artıları apple nın kullanım ve sıtabil olmasını android ne zaman yakalar ise o gün sadece donanım karşılaştırıp en iyiyi seçebiliriz diye düşünüyorum. Ben Telefon Satıcısıyım Nexus harici iki cihazı da kullandım.
  Bence Iphone.
  Saygılarımla.

 • @Ahmet Fidan: Adobe konusundaki düşüncelerine bir yere kadar katılmamak elde değil. Ama bence başta Mozilla olmak üzere alternatif web tarayıcıları üzerlerine düşeni hakkını vererek yapıyorlar. Bu anlamda bence Flash desteğinin olmayışı o kadar da belirleyici bir faktör değil.

 • Şöyle düşünüyorum bu kadar özellik hızları, ekran cozunurlukleri, islemcisi vs hepsi güzelde internet kullanırken olsa olmaz dediğimiz adobe flash player olmayınca tıkanıp kalıyoruz. Sonradan android telefonlara yükleme yapılabiliyor olsa bile. Değmez. Sıradan bir telefon almak daha makbule geçer. Üçünden birinde tercih yapmak gerekirse google Nexus derim.

 • Nexus 4'ün Türkiye'ye gelişi hakkında herhangi bir yerden kulağına bir şey gelen var mı ?

 • Tabiki de Nexus 4.Ama 8 GB'lık modeli gerçekten de dezavantajlı hafıza açısından.Bu kadar şeyi koyup da micro sd kart girişi koymamaları bence Nexsus 5'e hazırlığın sinyalleri ;)

 • Tabiki s3.

 • @Sezer

  Bugün itibariyle sızan bazı söylentilere göre yukarıda yer alan fiyat sadece Google Play üzerinde geçerli olacakmış. Google Play dışındaki fiyatların 150 EUR kadar fazla olması ihtimali varmış...Gün içerisinde konu ile ilgili bir haberi girmiş olacağım.

 • En iyi belirlendi Nexus 4 fiyati da uygunBence yeterli.Micro Sd olmamasi da kotu

 • @Araz:

  iPhone'un ekranının üretilmesinin gerisinde bir çok şirket var bunların içerisinde doğrudan doğruya telefon üretimi faaliyetinde bulunan firma ise LG. Ayrıca Samsung'da hemen hemen tüm iPhone jenerasyonlarına işlemci ve anakart bağlantılı çiplerin üretimi ve tedariği noktasında destek sağladı.

  Şİmdi sizin sorunuzdan anladığım 'LG ve Samsung ' ( bu iki firman tarafından üretilen telefonlar bu yazının konusunun özünü oluşturuyorlar) neden Apple'ın tercih ettiği ekranı ya da benzerini kullanmıyorlar. Bu sorunun içerisinde iki tane önemli kırılım var bence. 1) Ekran çözünürlüğü ve görüntü kalitesi 2) Ekran boyutu

  Bence her iki ana başlık altında da söz konusu ürünlerin ekran tercihlerinin gerisinde yatanları tam olarak çözebilmek imkansız olsa da bence iş biraz Apple'ın artık iyice kestirilebilir ürün tercihleriyle bağlantılı.

  Apple cephesinde artık kesinleşen bir şey var ki o da firmanın 'cepte taşınabilmesi kolay ekranlı telefon' yaklaşımından taviz vermediği ve bu konudaki muhafazarkar tutumunun devam etmesi ihtimalinin çok yüksek oluşu.

  Öte yandan Samsung ve LG ise akıllı telefonlar için ufak bir servet vermek isteyen potansiyel müşterileri daha marjinal hamlelerle kendilerine çekmek konusunda cesur adımlar atmak zorunda kaldılar. Bu adımlar olumlu sonuçlar verdikçe ekranlar büyüdü ve iPhone telefonlar ile çok anlamlı bir ayrışma yaşandı.

  Ekranlardaki teknik ayrışmanın ise tamamiyle ekran boyutundaki farklılıklardan ileri geldiğini düşünüyorum. Zira çözünürlük dahil tüm optimizasyonlar cihaz içerisindeki yerleşik ekrana göre yapılıyor.

 • Araz 04.Kas.2012 Link to comment

  volkan bey, beklicegiz. ekran konusunda haklisiniZ tabii. volkan bey, iphone'un ekranini ureten sirketler nicin kendi telefonlarinda o ekrani kullanmiyolar? anlatirmisiniz?

 • @Araz: Ben olaya gerçekten çok fiyat odaklı bakıyorum. Bu anlamda her ne kadar yeni Nexus 4'ü elime alıp kullanmamış olsam da Nexus 4'ü S3'e tercih ederim. Bu kararımın arkasında uzun süre kullandıım HTC Nexus One'dan aldğım tatminin de büyük etkisi var. Ayrıca iPhone 5 konusunda da bir kaç kelime etmek isterim. Apple'ın yeni cihazı gerçekten çok hızlı ve de insana çok güven veren sağlam ve de şık bir dizayna sahip.Ama ekranı gerçekten de çok küçük . Ayrıca cihaz adeta bir servete mal oluyor... Bu arada önümüzdeki hafta haber portalı üzerinde Galaxy S2'nin nasıl rootlanacağını fotoğraflarla adım adım anlatıyor olacağım . İlginizi çekebilr...

 • Araz 03.Kas.2012 Link to comment

  ee Volkan bey. siz hangisini tercih ederdiniz?

 • Araz 03.Kas.2012 Link to comment

  bilemedim yaa simdi. iphonelar islemci hizinin azligindan hic bir zaman sikinti yaratmamislar. kendim denemisim. sadece pil omrunde fazla gelisme yok. ee s3 baska bi super. sadece ekranin super amoled olmasi s2'de kullanilmis super amoled plus ekranla kiyasladigimizda canlilik acisindan dezavantaj. nexusa hic bi sey soyleyemem. micro sd slotunun bulunmamasi disinda. sonucda telefonunda onlarla uygulama tasiyan biri oldugum icin bu hakketen sorun. yine de sececek olursam S3 tercihim olurdu

 • tartışmasız samsung s3 tabiki

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!