This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
32 Shares 2 comments

Android’de “kopyala-yapıştır” nasıl yapılır?

Bir haber okuyorsunuz ve haberin sadece belli bir kısmını arkadaşınıza okutmak istiyorsunuz. Bütün haberi göndermenize gerek yok! Android cihazların kopyala-yapıştır fonksiyonuyla, bir yerlerde gördüğünüz herhangi bir metni sevdiklerinizle paylaşın!

android for beginners TR
/ © AndroidPIT

Tabi ki işler bilgisayarda olduğu kadar kolay değil. Telefonumuzu bir fare aracılığyla kullanmadığımız için kopyala-yapıştır fonksiyonu için sağ tuşu kullanamıyorsunuz. Ancak meraklanmayın. Bir kere alıştıktan sonra çocuk oyuncağı gibi gelecek!

  • Öncelikle telefonunuzun internet tarayıcısından bir sayfayı açın. Kopyalamak istediğiniz cümlenin herhang bir kelimesi üzerine dokunun ve bir süre parmağınızı basılı tutun.
  • Daha sonra tuttuğunuz kelimenin vurgulandığını göreceksiniz. Tuttuğunuz kelimenin sağındaki ve solundaki mavi imleçleri kaydırarak yazının hangi bölümünü kopyalamak istiyorsanız o kısmı seçin.
  • Kelime ilk kez vurgulandığında ekranınızın üst kısmında da bir menü belirecektir. Menüdeki seçenekler sırasıyla; “Tümünü Seç”, “Kopyala”, “Paylaş” ve “Google Web arama”.
Kopyala yapistir 1
Menüdeki seçenekler sırasıyla; “Tümünü Seç”, “Kopyala”, “Paylaş” ve “Google Web arama”. © AndroidPIT

Menüden kopyala seçeneğine tıklayın ve tarayıcınızdan çıkın.

  • Daha sonra kopyaladığınız metni hangi uygulamadan göndermek istiyorsanız o uygulamayı açın (mesajlar, WhatsApp ya da Gmail vs.)
  • Bu uygulamadan yazı yazılacak kısımdan boş bir noktaya parmağınızla bastırın ve basılı tutun.
  • Parmağınızı bastırdığınız kısımda “yapıştır” seçeneği belirecektir. Ayrıca telefonunuzun üst kısmında yine kopyala-yapıştır seçenekleri belirecektir.
Kopyala yapistir 2 1
/ © AndroidPIT

Eğer kendi yazdığınız metindeki bir kelimeyi kesip başka yere taşımak isterseniz, o metnin bir kelimesine parmağınızla dokunun ve basılı tutun (tıpkı kopyalama işleminde olduğu gibi).

  • Yukarıda beliren seçeneklerden “Kes” sembolünü seçtiğinizde, vurgulanmış metin kesilecek (silinecektir).
  • Daha sonra metni yapıştırmak istediğiniz uygulamayı açarak yukarıdaki “yapıştırma” işlemini tekrarlayın.
Kopyala yapistir 3 1
 / © AndroidPIT

Rehberimiz size yardımcı oldu mu? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşın!

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Konuyla alakası yok ama ekran görüntüsü aldığınız telefonda (Galiba Nexus 5 :D) kullabdığınıx klavye ne..? :) Ben saf android klavyesi kullanıyorum da. Pek memnun değilim yani :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!