Oturum açın

Onaylamak için oturum açın

Şifrenizi mi unuttunuz?

...ya da Facebook ile giriş yap:

Hala bir AndroidPIT hesabınız yok mu? Kayıt ol

Android 4.0 ve Üzeri Sürümlü Cihazlar Sonunda Gingerbread'i Geçti

Volkan E.
1

Google tarafından periyodik olarak yayınlanan Android sürümlerinin mevcut cihazlar üzerindeki dağılımını gösteren  tablo güncellendi. Tablonun ortaya koyduğu en ilginç sonuçlardan bir tanesi ise son bir yıl içerisinde çıkan Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean işletim sistemlerinin Android dağılım pastasından aldıkları payda yıllardır bu alanı domine etmekte olan Android Gingerbread'i geride bırakmış olması.

24 Şubat ile 4 Mart 2013 tarihleri arası Android Sürümlerinin Global Dağılım Tablosu

Google’ın mobil işletim sistemi ilk çıktığı 2007 yılından günümüze kadar tam 14 kere güncellendi. 15 farklı sürüm anlamına gelen bu süreç içerisinde tüm dünya çapında kendisine en yaygın kullanıcı kitlesini edinmiş olan işletim sistemi sürümleri ise toplam Android pastasının %44’ünü alan Android 2.3 (Gingerbread) uzantılı olanlar.

Bu noktada yakından takip edilmesi gereken olgu ise Android’in en güncel sürümleri olan Android 4 uzantılı Ice Cream Sandwich ve de özellikle en güncel versiyon olan Jelly Bean işletim sistemli cihazların sayısındaki artış trendi. Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip cihazların yüzdesi %28.6’ya ulaştı. Öte yandan Android 4.1 ve 4.2  Jelly Bean sürümlü cihazların payı %16.5'a yükseldi.

 

 

Fotoğraf: developer.android.com

İlgili konular

Yorumlar

Yeni yorum yaz:
  • Sezer Ardal 07.Mar.2013 Link

    Bu gingerbread kullanıcılarına hakarettir.Bn bir gingerbread kullanıcısı olarak telefon şirketlerine sesleniyorum.Bizim de telefonlarımıza güncelleme gelsin.Sırf bu yüzdemizi artırmak için 100 tane gingerbread olan telefon alırım

    0