This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android 4.2.2 Güncellemesi HTC One'a Ne Getirecek?

HTC, amiral gemisi telefonu HTC One için Android 4.2.2 güncellemesinin dağıtımına başladı. Elbette tüm HTC One sahiplerinin bu güncellemeye kavuşması biraz zaman alacaktır, bu bakımdan biz AndroidPIT ekibi olarak güncellemeyi herkesten önce yükleyip, HTC One kullanıcılarını bekleyen yeniliklerden sizleri haberdar etmek istedik.

htc one android 422 2
Johannes, güncellenmiş HTC One'ıyla çok mutlu... © AndroidPIT

HTC One'a gelen 2.24.401.1 numaralı bu yazılım güncellemesi sadece uzun zamandır beklenen Android 4.2.2'yi değil başka yenilikleri de beraberinde getiriyor. Güncellemeden sonra HTC One hem olduğundan daha hızlı görünüyor, hem de birçok yeni işleviyle dikkat çekiyor. İşte güncellemenin getirdiği en önemli değişiklikler:

Launcher'lar İçin Artırılmış Uyum 

htc one android 4 2 2 1
Ekranı kaydırarak uygulamaları taşımak, klasör düzenlemesi yapmak mümkün. / © AndroidPIT

Dock üzerindeki uygulamaları basitçe çekip sürükleyerek kaldırmak ya da buraya yenilerini eklemek mümkün. Herhangi bir uygulamayı Dock'a taşıdığınızda, bu uygulama Ana Ekran'dan siliniyor, ama uygulama çekmecesinde yer almaya devam ediyor. Ayrıca bu düzenlemede klasörlerinizi düzenlemek de çok kolaylaşıyor. 

Ekran Kilidinde Yeni Widgetlar

htc one android 4 2 2 2
Ekran kildinde widget özelliği zaten HTC One'da bulunuyordu, ama şimdi Google + gibi başka widgetları da buraya taşıyabiliyorsunuz. / © AndroidPIT

Android 4.2.2, ekran kilidi üzerindeki widgetları destekleyen bir sistem. Gerçi HTC One'da bu özellik daha önce de vardı, ama güncellemeden sonra kilitli ekrana daha fazla widget yerleştirmeniz mümkün. Ama ne yazık ki sadece bir adet widgetla idare etmek zorundasınız, aynı anda birden fazla widget arasında gezinmek mümkün değil. 

Geliştirilmiş Ana Ekran Butonu 

htc one android 4 2 2 3
Ana ekran butonuna ilave olarak menü görevi de vermek mümkün. / © AndroidPIT

Güncellemenin ardından HTC One'ın ana ekran butonunu da bir çeşit Menü şeklinde kullanabileceksiniz. Parmağınızı yukarıya kaydırdığınızda doğrudan Google Now açılırken, butona uzun süre basılı tutunca direk Menü'ye geçiyorsunuz. Bu vesileyle, Facebook gibi ekstra uygulamaların da bulunduğu ve ekranda değerli bir yer işgal eden siyah menü çubuğu ortadan kalkmış oluyor. 
 
Konum Çubuğunda Pil Kapasitesi ve Bildirimler Ekranından Hızlı Ayar

htc one android 4 2 2 4
Yeniliklerden biri de pil durumu göstergesi ve hızlı ayarlar. / © AndroidPIT

İşte faydalı bir yenilik daha: Artık telefonunuzun şarj durumunu konum çubuğunda görmeniz mümkün. Ayrıca aşağıdaki bildirim ekranından, tek dokunmayla hızlıca ayarlar menüsüne gitmeniz de mümkün. 

Kamera: Işık ve Odaklama Kolaylığı 

Vizöre basılı tutarak ışık ve otomatik odaklamayı sabitleyebilirsiniz. Bu özellikle çekmek istediğiniz manzaranın çok parlak ya da çok karanlık olduğu durumlarda ve fotoğraf çekerken ön planda yer alan bir objeye odaklanmak istediğinizde oldukça işe yarayan bir seçenek. Ama iki ayarı aynı anda yapmanız gerekiyor. 

Zoe İçin Yeni Data Formatı

Güncellemenin ardından Zoe'de fotoğraflar ve videoların kaydedilme şekli de değişmiş durumda. Eskiden olduğu gibi 20 fotoğraf ve bir video yerine şimdi sadece bir fotoğraf ve bir video datası kaydediliyor. Ama videodan ekstra fotoğrafları da kaydetmek her zaman için mümkün. Bunun için ekstra bellek alanı ise sunulmuyor. Fotoğraflar artık daha az yer kpladığı için, video dosyalarının büyüklüğü eskisinden daha fazla. 

7 Yeni Video Teması 

htc one android 4 2 2 tema
İşte yepyeni temalar. / © AndroidPIT

HTC One'ın Video-Highlights seçeneğinde de artık yedi yeni tema/efekt kullanabileceksiniz. Her yeni efekt için temsili bir ikon da gösteriliyor. 

Hafif Uyku

htc one android 4 2 2 5
İyi uykular HTC One... / © AndroidPIT

Android 4.2'nin getirdiği yeniliklerden bir başkası da Hafif uyku adı verilen ve telefonunuz şarj platformunda (dock) ya da kablosuyla şarj olurken açabileceğiniz bir çeşit ekran koruyucu. Play Store üzerinden işlevselliği uyumlu uygulamalarla artırmak da mümkün. 

Arka Plan Resmi: Bilgisayardan ya da Dosya Yöneticisinden Seçme Şansı

htc one android 4 2 2 6
Arka plan resmi için daha çok seçme şansı. / © AndroidPIT

Güncellmenin ardından telefonunuzun arka planında kullanmak istediğiniz resmi direk bilgisayarınızdan ya da dosya yöneticisi aracılığıyla seçmeniz mümkün. 

Sonuç

HTC One sahiplerinin almaya başladığı 2.24.401.1 kod numaralı güncellemenin önümüzdeki hafta içinde tüm HTC One telefonlara gelmesi bekleniyor. Güncellemenin büyüklüğü 416,46 MB olacak ve yüklemeyi yaparken, stabil ve hızlı bir kablosuz ağ bağlantısına sahip olmanız öneriliyor. İşte güncellemenin yapıldığı anda alınmış iki ekran görüntüsü:

htc one android 4 2 2 7
Güncelleme esnasında HTC One ekranı. / © AndroidPIT

Sadece HTC One sahiplerine değil, tüm meraklılara sormak istiyoruz. Yukarıda özetlediğimiz yenilikleri siz nasıl buldunuz? 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!