This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android 4.2 Jelly Bean: Cihazıma Güncelleme Ne Zaman Geliyor?

Bu iyi bir soru: Android 4.2 Jelly Bean yayınlanalı birkaç ay geçti ama Google'ın bu en yeni işletim sistemini çalıştıran çok az sayıda akıllı telefon ve tablet var. Güncellemeler her zaman merak edilen başlıkların tepesinde olduğundan ve pek çoğunuz 4.2 güncellemesini beklediğinizden farklı cihazlara göre Android 4.2 hakkında bilgileri toparlayıp sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Android 4.2 Jelly Bean sahip olmaya değer

Android'in 4.2 sürümü Ekim'de çıktı ve beraberinde gerçekten iyi özellikler getirdi. Bunların arasında 360 derece panaromik fotoğraf çekme, yeni parmak hareketleriyle yazı düzenleme ve interaktif bildirim çubuğu var. 4.2 ile gelen tüm yeniliklerin listesini burada görebilirsiniz: Android 4.2 Jelly Bean ile Gelen Yenilikler

Nexus Serisi

Nexus serisindeki modeller Android şu ana kadar Android'in en son sürümünü gören ilk cihazlar. Tabii ki Google kendi cihazlarının kendi işletim sistemine sahip ilk cihazlar olmasını istedi, bunda şüphe yok. Nexus 4 ve 10'e gömülü olarak Android 4.2 geldi ve Nexus 7 tabletlerde ise şimdiden 4.2.1 sürümü mevcut. Sadece ilk iki Nexus akıllı telefonlar HTC'den Nexus One ve Samsung'dan Nexus S istisnai olarak güncelleme görmeyen cihazlar.


Nexus adı duyulur duyulmaz bilin ki Android güncellemeleri orada / (c) nh / AndroidPIT

Samsung

Samsung cihazlarına güncellemer çok da kolay gelmiyor. Bunun esas nedeni TouchWiz arayüzü olması ve bu arayüzün sistemin içine çok girintili olması. Bir Android sürümü yüklenmeden ünce büyük değişikliklere gidilmesi gerekiyor ve sistemin çalışıp çalışmadığına dair testler yapılması gerekiyor. Samsung hala Android 4.1 güncellemelerini yetiştirmeye çalışıyor yani hepimizin bildiği gibi: Güncelleme konusunda sondan bir adım geride.

İlk güncelleme görecek modeller Galaxy serileri olacak ki bildiğiniz üzere Galaxy Note/Tab 10.1 ve 7'ye daha yeni Android 4.1.2 ve 4.1.1 geldi -ki o da Amerika'da. Türkiye'ye ne zaman geleceği belli değil. Fakat şu tahminde bulunabiliriz: Üst seviye modeller Galaxy S3/Mini ve Galaxy Note 2'ye Android 4.2 yolda.

HTC

HTC de kendi arayüzünü (Sense) kullananlardan ki bu da güncelleme sürecini sekteye uğratıyor. Bilinen kesin bir şey var ki o da HTC X+'a Android 4.2 gelecek fakat One S ya da One X gibi modellerin Android 4.2 güncellemesi görüp görmeyeceği muallakta.


HTC One X+ / (c) kwe / AndroidPIT

Motorola

Motorola Google ailesinin bir üyesi olmasına rağmen pek çok bölgede şirket Google'dan bağımsız çalışıyor. Motoblur teknolojisi kullananılan cihazlarda son zamanlarda yeni  modifikasyon adına çok fazla bir değişiklik olmadı.

Android 4.2'ye gelince: Motorola'nın güncellemeleri haber verdiği bir sayfası var fakat burdaki haberler Android 4.1'in üzerine geçmiş değil. Tüm üst seviye telefonlarının 4.1 ile gömülü gelmediğini düşünürsek Android 4.2'nin gelip gelmeyeceği sadece tahminlere kalıyor. Bu senenin ilk yarısında güncellemeyi görebiliriz fakat bu tamamen spekülasyondan ibaret.

LG

LG'de de sadece spekülasyon yapılabilir: Android 4.2'li tek LG akıllı telefon Google işbirliğiyle çıkartılan Nexus 4. Güncelleme cihaza gömülü geliyor. Şubat'ın sonunda gerçekleşecek olan Dünya Mobil Cihazlar Kongresi'nde LG büyük ihtimalle yeni üst seviye cihazlarını tanıtacak. Bu cihazlar büyük ihtimalle Android'in son sürümü ile birlikte gelecek.

Sony

CES'te Sony, Almanya'ya Şubat'ta gelecek (Türkiye hakkında kesin bir bilgi henüz yok) göz kamaştırıcı Xperia Z'yi tanıttı. Pakette Android 4.1 gelse de sonradan 4.2 güncellemesinin yapılacağı bildirildi. Tabii zaman konusunda bir kesinlik yok. Diğer cihazlar hakkında da şirket suskunluğunu bozmadı.


Sony Xperia Z acaba Android 4.2'ye sahip Nexus dışında ilk cihaz mı olacak? / (c) Sony

Custom ROM'lar

Custom ROM'lar sizi üreticiden bağımsız yapan unsurlar. Dikkat etmeniz gereken şey şu ki yüklemeyi yaptıktan sonra tüm garantiyi iptal etmiş oluyorsunuz. En popüler ROM'lardan biri CyanogenMod: Bir süredir Galaxy S, S2, Motorola Xoom veya Samsung Fascinate için Android 4.2 özellikleri getiren CyanogenMod 10.1 sürümleri yayınlanmış durumda. Eski model akıllı telefonlara CyanogenMod ile hayat verebilirsiniz.


CyanogenMod eski akıllı telefonlarınıza hayat verebilir. / (c) CyanogenMod

Özet

Her zaman için Android'in son sürümüne sahip olmak istiyorsanız Nexus serisi sizin için ideal seçenek. Diğer bütün cihaz sahipleri sabırlı olmalı veya cihazlarına custom ROM yüklemeli. Bir şeye vurgu yapmak gerek: Cihazınızın en son Android sürümüne sahip olmaması demek halihazırdaki sürümün beş para etmez bir işletim sistemi olduğunu göstermez. Bunun dışında güncellemelerle her zaman yeni bir "iyileştirme" gelecek diye bir kaide yok.

(Giriş fotoğrafı: Wolfgang Dirscherl / pixelio.de)

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • Azem A. 05.Tem.2013 Link to comment

    Bende Galaxy Nexus var. yakjujt sürümü. Yalnız bir türlü güncelleme alamadım ve nasıl alabileceğime dair de bir türlü bilgi alamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Azem A. 05.Tem.2013 Link to comment

    Bende Galaxy Nexus var. yakjujt sürümü. Yalnız bir türlü güncelleme alamadım ve nasıl alabileceğime dair de bir türlü bilgi alamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Uzun vadede mağdur olacağını düşünmüyorum

  • Htc one x'in mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yüzümüzü güldürür umarım.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!