This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Android 4.2 Jelly Bean ile Gelen Yeniliklere Göz Atın

29 Ekim tarihinde tanıtılan üç yeni Google cihazıyla gelen Android'in en son sürümü olma niteliğini taşıyan Android 4.2 Jelly Bean'in getirdiği yeniliklere bir göz atalım.

360 Derece Panoromik Fotoğraf Çekme

'Photo Sphere' ismiyle sunulmakta olan 360 derece panoromik fotoğraf çekebilme özelliğini kullanarak çekilen fotoğrafları Google + hesabınız üzerinden arkadaşlarınız ve de Google Haritalar üzerinden tüm dünya ile paylaşma imkanı. Aşağıda video formatında izleyebileceğiniz bu özelliği cihazınınız tarayıcısında açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Gesture Typing: Klavye Üzerinde Kaydırma Yaparak Metin Girmek

Swype uygulamasının kullanıcılarının aşina olduğu bir özellik Android 4.2 yüklü Nexus cihazlarda doğrudan geliyor. Slide yani kaydırma özelliği sayesinde Android cihazınınız klavyesi ile metin girmek çok daha kolaylaşıyor.

 

Nexus 4 ile metin girmek artık çok daha kolay

 

Kablosuz Görüntüleme için Destek

Android 4.2 ile gelen en ilginç özelliklerden bir tanesi de Nexus 4 cihazında görüntülenenlerin (örneğin bir youtube videosu) kolayca herhangi bir kablo kullanmaya gerek kalmadan uyumlu başka bir ekrana aktarılabilmesi. Örneğin Nexus 4 cihazınızda izlediğiniz bir videonun cihaz ile uyumlu bir HD TV'ye ayrılması.

 

Android 4.2 ile telefon ekranınızı uyumlu başka cihazlara kablosuz olarak aktarmak mümkün

Kamera

Android 4.2'nin fotoğraf çekme işlemleri için kullandığı arayüzün tamamiyle yenilendiğini görüyoruz.  8 megapiksellik kameraya sahip olan Nexus 4 ile fotoğraf çekmenin daha da kolaylaşmış olduğu iddiası muhtemelen doğru.

Android 4.2'nin yeni fotoğraf çekme arayüzü gerçekten sade ve kullanım dostu gözüküyor

 

Çoklu Kullanıcı Hesapları Yaratabilme & Kullanabilme Özelliği

Android'in son sürümü 4.2 ile sonunda birden fazla kullanıcı hesabı oluşturabilme ve kullanabilme özellikleri getiriliyor. Aynı cihaz üzerinde kullanıcı değiştirme işlemleri de çok hızlı bir şekilde yapılabilmekte.

Sonunda Android cihazlarda da birden fazka kullanıcı hesabı tanımlanabilecek

 

Google Now Özelliklerinde Yapılam Geliştirmeler

Yenilenen Google Now yeni sürümde yeni haritalara sahip olacak. Android 4.2'deki Google Now ile uçuş bilgilerinizi, restoran ve otel rezervasyonlarınızı yönetme imkanınız doğuyor. Bu özellik Türkiye'de ne derece işinize yarar bilemiyorum. Muhtemelen İstanbul'da kurumsal hayat süren kullanıcıların kullanım alanı Anadolu'daki Android 4.2 kullanıcılarınınkilerden daha geniş olacaktır.

Kilitli Ekran Üzerinde Yer Alan Widget Görüntüleri

Android 4.2 ile Android cihazınızın ekranı kilidi aktif hale gelmiş olsa dahi widgetlerınızı sağa ve sola giderek görüntülemeniz mümkün oluyor. Böylece ekran kilidinizi kaldırmadan da olan biten hakkında bilgilenme şansına sahip oluyorsunuz.

Daha İnteraktif Bildirimler

Android  4.2 ile cihazda kurulu uygulamalar ve de telefonunuza gelen çağrı ve mesajlar hakkında daha interaktif bir bilgilendirme hizmeti almanız mümkün oluyor. Güncellemeyi ilginç kılan özellik ise bildirim listesinde yer alan mail ve benzeri cevap verilebilecek niteliğe sahip bildirimlere ilgili uygulamaya gitmeden doğrudan cevap yazılabilmesi.

 

Uyarı ve bildirimlere çok daha duyarlı bir bildirim servisi

Hızlı Ayarlar

WLAN, Blutooth gibi çok sık kullanılma niteliği taşıyabilecek ayarlara doğrudan ve de hızlı erişim için 'Quick Settings' yani 'Hızlı Ayarlar' seçeneği getirilmiş.

Quick Settings ile önemli fonksiyonlara hızlı erişime sahip oluyorsunuz

 

Daydream

Android telefon ya da tablet bilgisayarınız belli bir süre kullanılmadığında devreye giren 'Daydream' özelliği ile kullanıcının tercihlerine göre oluşan bilgilendirme ya da ekran koruyucu niteliği taşıyabilecek görüntüler ekrana istenilen aralıklar ile veriliyor.

 

Daydream özelliği ile ekranınız üzerinde dilediğiniz kolajı yaratabilirsiniz

 

Google Play Music

13 Kasım tarihinden itibaren Google'ın online müzik servisi ile 20.000'den fazla şarkıya ulaşmak mümkün olacak.

Android 4.2 ile gelen yenilikler hakkında daha detaylı bilgileri cihazlar elimize ulaştıktan sonra verebiliyor olacağız. Umarım yukarıda anlatılanlar şimdilik Google'ın Android işletim sistemlerinin sonuncusu hakkındaki merakınızı biraz olsun gidermenize yardımcı olabilmiştir. Düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!