This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Android 4.3 resmen tanıtıldı, çok fazla değişiklik yok

Android'in heyecanla beklenen yeni sürümü Android 4.3, Google'ın bugün düzenlediği bir etkinlikle tanıtıldı. Yeni sürümde bazı önemli yenilikler bulunsa da, radikal bir değişiklik bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. 

android 43 funktionen
Android 4.3'le gelen yenilikler böyle tanıtıldı. / © Google

Google, ABD'nin San Fransisco kentinde düzenlenen etkinlikte Nexus 7'yle birlikte, mobil işletim sistemi Android'in en son sürümü olan Android 4.3'ü de resmen tanıttı. 

Çoklu-kullanıcı ve profil kısıtlama özelliği

Temelde bir Jelly Bean türevi olan Android 4.3'ün getirdiği bazı yenilikler de yok değil. Bunların başında önceki sürümlerde bulunmayan çoklu-kullanıcı kısıtlama ayarları geliyor. Kulağa teknik gelen bu tabirin ifade ettiği şey çok basit aslında. Eğer mobil cihazınızı birden fazla kişi ile paylaşıyorsunuz ve örneği telefonunuzu kullanan çocuğunuzun bazı uygulamara erişimini önlemek istiyorsanız Android 4.3, size bu imkanı sunuyor. Google'ın tanıtımında bu özellik, bir puzzle oyununun ödeme gerektiren kısımlarının çocuk kullanıcının erişimine kapatılmasıyla örneklendi. 

android 43 multi user restricted profile
Ekstra kullanıcılar için kısıtlanabilen profiller. / © Google

Bluetooth Smart ve OpenGL ES 3.0

Android 4.3'le birlikte gelecek olan yeniliklerden bir diğeri de Bluetooth Smart, ya da diğer adıyla Bluetooth Low Energy (Bluetooth Düşük Enerji) olacak. Ayrıca, özellikle geliştiricileri ilgilendiren OpenGL ES 3.0 desteği sayesinde Android işletim sisteminin grafik anlamındaki kapasitesi ciddi biçimde artacak. Tüketici açısından ise bu, ekranda yansıma ve gölgelerin çok daha ayrıntılı ve sofistike biçimde görünecek olması anlamına geliyor. Ayrıca bu destek sayesinde Android, yeni çıkan cihazların güçlü işlemcilerinin sunduğu kapasiteyi de sonuna kadar kullanabilme imkanına kavuşacak. 

android 43 opengl 02
OpenGL ES 3.0 desteğiyle Android 4.3 daha kaliteli görüntü vaat ediyor. / © Google

Diğer yenilikler

Android 4.3'te ayrıca ufak başka değişikler de söz konusu. ABD'li tüketicileri ilgilendiren ve 1080 p. çözünürlüğünde streaming video izleme imkanı sunan yeni Netflix uygulaması dışında, metin girişlerinin daha kolaylaştırılması, kullanıcı profilleri arasında daha hızlı geçiş, Bluetooth AVRCP, arka planda Wi-Fi kapalıyken bile konum belirleme özelliği gibi yenilikler de var. 

Android 4.3 Jelly Bean, başta bugün tanıtılan Nexus 7 olmak üzere öncelikle Google'ın Nexus serisi cihazlarına gelirken; HTC One ve Galaxy S4'ün Google edisyonlarının da "çok yakın zamanda" Android 4.3 güncellemesi alacağı etkinlikte duyuruldu. 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!