This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android 4.3‘ün sürekli Wi-Fi tarama özelliği nasıl kapatılır?

Dünya üzerinde binlerce hatta milyonlarca Android’in 4.3 güncellemesini bekleyen ya da 4.4 sürümüne geçiş yapmış kullanıcı var. (Ya da fırından yeni çıkmış Galaxy S3 için Android 4.3 güncellemesini yükleyenler!) Android’in Jelly Bean sürümüyle mutlu mesut yaşıyor olabilirsiniz fakat Google’ın bu güncellemeyle cihazlarımıza nasıl bir özellik getirdiğini biliyor musunuz? Bu özellik sayesinde -ya da memnun olmayanlar için “yüzünden”- cihazımızın Wi-Fi özelliği kapalı olsa bile kablosuz ağlar sürekli taranmaya devam ediyor. Google bu özelliği görmememiz için saklamış olsa bile biz sizler için bulup çıkarttık!

nexus 7 android 4 3 update teaser
© AndroidPIT

1.Öncelikle (Android 4.3 versiyonunu çalıştıran) telefonunuzun ayarlar menüsüne gidin ve oradan “Kablosuz ve Ağlar” sekmesinden “Kablosuz”a tıklayın.

Wi Fi 4
Wi-Fi kapalı olsa dahi kablosuz ağlar sürekli taranıyor! © AndroidPIT

2.Alt sağ köşede bulunan menü tuşuna basarak (dikey üç nokta) “Gelişmiş” seçeneğini seçin.

3. Burada bulunan “tarama her zaman kullanılabilir” seçeneğinin yanındaki kutucuktaki tik işaretini kaldırın. Bu ayarı yaptığınız taktirde telefonunuz sürekli kablosuz ağları taramayacak. Bu yolla telefonunuzun güç tüketimini düşürebilirsiniz fakat kimi uygulamalar tarafından kullanılan konum bilginizin doğruluğunda da düşüş yaşanacak (yani bir kişinin mesajına cevap verirken Beşiktaş'ta olsanız bile konum olarak “İstanbul, Halkalı” yazabilir!)

Android’in 4.3 sürümüyle birlikte gelen düşük enerjili Bluetooth (versiyon 4.0), open GL ES3.0 gibi özelliklerin yanında çoğu kişi cihazının bu özelliğine fazla dikkat etmese de kapatıp/açma seçeneğinin bulunması işlerimizi kolaylaştırıyor. Dolayısıyla istediğiniz zaman bu özelliği yeniden aktifleştirebilirsiniz!

Android ile alakalı başka ipuçları biliyor musunuz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!