This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android 4.3’te numara tamamlama nasıl etkinleştirilir?

Sık görüştüğünüz yakınlarınızın veya arkadaşlarınızın numaralarını ezbere bildiğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Günümüzde ise işler biraz değişti. Birisini aramak istediğimizde telefonumuzun rehberinden ismini bulmamız yeterli oluyor. Fakat stok Android’de tüm numarayı elle yazmanız ya da rehberden illaki ismini bulmanız gerekiyordu. 4.3 sürümüyle birlikte bu soruna bir çözüm getirildi fakat aktifleştirilmesi gerektiğinden kimi kullanıcılar stok Android’lerinde numara tanımlama özelliği olduğunu dahi bilmiyor. Bu yazımızda size resimlerle bu özelliği nasıl etkinleştireceğinizi ve kullanacağınızı göstereceğiz!

Arama Tamamlama 1 1 2
İster aramak istediğiniz kişinin baş harflerini, ister numarasının balşangıcını yazın. Android sizin için tamamlayacak! © AndroidPIT

Kimisine göre gereksiz olan bu özellik sayesinde aramak istediğiniz kişinin baş harflerini sayıyla giriyorsunuz. Örneğin ismi “AYT” ile başlıyorsa -eski mesajlaşma harflerinden yola çıkarak- “298” i tuşlayarak AYT ile başlayan kişilere erişebiliyorsunuz. Eğer istediğiniz isim henüz gözükmediyse bir kaç rakam (harf) daha girip otomatik tamamlama sayesinde istediğiniz kişiye erişebiliyorsunuz. Ya da aramak istediğiniz kişinin numarasının başlangıcını yazdığınızda (alan kodu ya da operatör kodu gibi) Android size yine birkaç öneri gösterecektir. Anlatımı biraz uzun olsada kullanımı oldukça pratik. Tabi “bunlarla uğraşacağıma son aramalara girip istediğim kişiyi ordan bulurum” diyorsanız tercih sizin!

Android 4.3’ün bu özelliğini etkinleştirebilmeniz için arama ayarları menüsüne gelmeniz gerekiyor. Bunun için ise ana menüden ahize işaretine basıp arama menüsünü açtıktan sonra sağ alt köşede gözüken 3 nokta’ya tıklamalısınız. Oradan ayarlara girdiğinizde karşınıza çıkan menüden “Tuş takımı otomatik tamamlama” seçeneğinin yanına küçük bir tik atmanız yeterli. Sonraki yapmanız gereken adım ise rahatlığın keyfini çıkarmak!

Arama Tamamlama 1 2 2
Ayarlardan bu özelliği etkinleştirmek sadece 5 saniye! / © AndroidPIT

 

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!