This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 12 comments

Android 4.4.2 KitKat Galaxy S4 üzerinde nasıl görünecek?

Henüz Galaxy S4 için resmi Android 4.4.2 KitKat resmi güncellemesine başlanmamış olsa da geçtiğimiz günlerde test yazılımı internete sızmıştı (buradan okuyabilirsiniz) Sizler için Galaxy S4'ümüze KitKat'ı yükledik ve neleri değiştirdiğini inceledik!

s4 kitkat teaser
Galaxy S4'ümüze Android 4.4.2'yi yükledik ve sizler için test ettik! / © AndroidPIT

Herşeyden önce belirtmek istediğimiz nokta, görsel açıdan beklentilerinizi fazla yükseltmemeniz. Zira çok beklenen ve sabrımızın taşmasına sebep olan Android KitKat güncellemesi aslında Galaxy S4'te pek fazla şey değiştirmiyor. Çünkü yeni Android sürümüyle gelen arayüzdeki değişiklikler TouchWiz engeline takılıyor. -Samsung sağolsun- TouchWiz arayüzünde ise neredeyse hiç göze çarpan bir yenilik bulunmuyor.

Nadir olan değişimlerden belki de en farkedilebilir olanı kilit ekranındaki kamera simgesi. Bu simge sayesinde kilit ekranından çıkmadan kamerayı saniyeler içerisinde aktif hale getirebiliyor ve resimler çekebiliyorsunuz. Eskiden kilit ekranına yüklenen Widget'ların yerini tutuyor yani. Her halükarda bu kısayol sayesinde kameranıza erişim eskisine nazaran pratikleşiyor.

s4 android 4 4 2 1
Kilit ekranından kameraya direk erişim 4.4.2'yle gelen yeniliklerden biri! / © AndroidPIT

Bildirim çubuğundaki renkler gözünüze batıyorsa bu yenilik sizi sevindirecek; yeni güncellemeyle birlikte (tıpkı stok Android'de olduğu gibi) bildirim çubuğundaki simgeler rengini atıyor ve göz okşayıcı beyaza dönüşüyor. Samsung'un PRO- tabletlerinde gözlemlenen, kullanıcı arayüzündeki yapılan değişiklikleri -uygulama ikonlarının değiştirilerek daha aydınlık ve modern bir görünüm kazandırılması- biz Galaxy S4'ümüzde gözlemleyemedik. Umarız resmi sürümle birlikte bu eksiklik giderilir.

s4 android 4 4 2 2
Ana ekranda çok fazla değişiklik göremedim ama "özellikler" de Android 4.4.2 ibaresini görmek hoş bir değişiklikti! / © AndroidPIT

KitKat'la gelen bir diğer değişiklik ise tıpkı stok Android'de olduğu gibi Galaxy S4'te bulunan Hangouts uygulaması da standart SMS uygulaması olarak kullanılabiliyor. Ayrıca kablosuz olarak Android telefonunuzdan çıktı alma desteği Samsung'a da getirilmiş durumda.

s4 android 4 4 2 3
Android 4.4'le birlikte S4'de Hangouts'ı varsayılan SMS servisine dönüştürmeniz mümkün. / © AndroidPIT
s4 android 4 4 2 4
Yeniliklerden biri de fotoğrafları direk yazıcıya gönderme ya da PDF olarak kaydetme opsiyonu! / © AndroidPIT

Standart klavye de ise çok çok küçük değişimler mevcut. Klavye yatık kullanım pozisyonunda artık daha rahat idare ediliyor. Ayrıca klavyenin swype fonksiyonuda (parmağınızı kaydırarak yazma özelliği) birazcık daha ergonomik çalışıyor. Genel olarak bakıldığında ise klavyede göze çarpan bir, önemli bir değişiklik bulunmuyor.

s4 android 4 4 2 5
Yan tuttuğunuzda klavyenin de az da olsa değişmiş olduğunu görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Performans açısından bakıldığında ise çok küçük değişimlerin aksine iddia edildiği gibi bir performans artışı göremedik. Fakat bu gözlem bizim şahsi görüşümüz tabikide. Bütün bu değişikliklere baktığımızda Android KitKat güncellemesi bir yenilikten ziyade mevcut sisteme yapılan küçük rötuşlar olarak nitelendirilebilir.

12 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!