This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Android 4.4 KitKat resmen duyuruldu

Google'un bugün düzenlediği etkinlikte şirketin heyecanla beklenen telefonu Nexus 5'in yanısıra, mobil işletim sistemi Android'in yeni sürümü Android 4.4 KitKat da resmen duyuruldu. Yeni Android sürümü birçok yeniliğin yanısıra, biraz fazla oynanmış görünen bir dış görünüşle geliyor. 

android kitkat
Çikolatalı Android sonunda geldi. / © Google/Nestle

Google'dan uzun zamandır heyecanla beklenen duyuru nihayet bugün yapıldı ve şirket yeni telefonu Nexus 5'in yanısıra Android işletim sisteminin en son sürümünü de duyurdu. Parçalı çalışma, daha eski Android cihazlar için pil ve bellek optimizasyonları, Android'in giyilebilir cihazlarla uyumlu çalışması için yapılan ilaveler, bulut üzerinden yazdırma, güveni ödeme gibi birçok ekstra özelliğe sahip olan Android 4.4 KitKat'ı sizin için inceledik.

Düşük özellikli cihaz sahiplerini sevindirecek haber

Daha önce de yorumlandığı gibi Android KitKat'ın (ve gelecek yıl bunu takip etmesi beklenen büyük güncellemenin) temel amaçlarından biri de Android platformunun parçalı yapısını ortadna kaldırmaktı. Bir milyar Androidli cihazın ulaşımda olduğu hesaba katılırsa, birçok şirket halen Android'in Jelly Bean öncesi versiyonlarını taşıyan cihazlarını, yeni Android özelliklerini kullanacak şekilde güncellemeye pek yanaşmıyor. 

Ancak şimdi Android KitKat'la birlikte eski telefonlarla yeniler arasındaki fark azalacak ve eski bir cihazı yeni Android sürümüyle güncellemek kolaylaşacak. Google bunun için üst düzey donanım özelliklerine daha az dayalı olan bir işletim sistemi tasarlamış durumda. Böylece GSM operatörleri ve üreticileirn çıkardığı güncellemeler daha fazla cihaza dağıtılabilecek. KitKat ayrıca geliştiricilere de bellek optimizasyonu ile daha iyi donanım desteği sunmak ve böylece daha düşük özellikli Android cihazların performansını artırmak için daha bellek dostu bir yazılım da sunuyor. 

Android fragmentation devices 2013
Temmuz 2013 itibarıyla tüm dünyada kullanımda olan Android cihaz sayısı. / © Open Source

Herkes için NFC ve Google Wallet 

Birçok Android kullanıcısı açısından cihazlarının NFC (Yakın Alan İletişim Teknolojisi) özelliğine sahip olması önemli bir şey, ama bir çoğunun Türkiye'de pek tanınmayan bu teknolojiyi (NFC konusunda ayrıntılı bir inceleme için tıklayın: http://www.androidpit.com.tr/nfc-teknolojisi-nedir-nasil-calisir) Google Wallet'la uyumlu olarak kullanma şansı olmuyor. Çünkü NFC çipinin güvenli unsuru genelde GSM operatörünün kontrolünde oluyor ve Wallet'ın hassas bilgilerin depolanması için bu çipe erişim ihityacı var. Ancak KitKat'la birlikte bu durum tamamen değişecek. KitKat, işlemleri basit hale getirmek, ortalama kullanıcının erişimine açmak için ve belki biraz da GSM operatörlerinin önünü kesmek için; kredi kartlarını, erişimleri, transit geçiş kartlarını "emulate" etme olanağı sunacak ve hassas bilgileri saklama ihtiyacını ortadan kaldıracak. ​

AndroidPIT NFC Google Wallet
NFC ve Google Wallet herkesin erişimine açık olacak. / © NFC Forum/Google

Bluetooth, bulut hizmetleri ve kızılötesi desteği

Yeni Android'in özelliklerinden biri de, kızılötesi port desteği olan cihazlarda televizyonunuz için kızılötesi desteği olacak. Bunun yanısıra, örneğin joystick ya da klavye gibi daha fazla cihazla telefon ya da tabletiniz arasında Bluetooth bağlantısı kurmanızı sağlayacak olan geliştirilmiş Bluetooth desteği; kablosuz bağlantı üzerinden yazdırma özelliği, HTTP canlı streaming ve yeni bir WebView formatı da KitKat'ın getireceği özellikler arasında bulunuyor. 

Akıllı ve sezgisel telefon rehberi

Android 4.4 KitKat'la birlikte gelen yeni ve ilginç özelliklerden bir tanesi de elimizde tuttuğumuz akıllı telefonun temel işlevi olan telefon etmeye ve numara tuşlamaya getirdiği yenilikler. Buna göre, Android'in yeni sürümünde kolaylık ve verimililk esas alındı. Buna göre artık telefon uygulamasından çıkmaksızın işyeri numaraları arasında arama yapabileceksiniz. Ayrıca yeni Android sürümünün yüklü olduğu bir telefonda bilinmeyen bir numaradan arama geldiğinde Android 4.4 anında Google Maps veritabanına bir sinyal göndererek harita üzerinde bu numarayla potansiyel eşleşmeleri buluyor ve karşınıza çıkarıyor. Eğer herhangi bir eşleşme bulunursa, ekranda o bilinmeyen numara yerine ilgili işyerinin adı ve fotoğrafı beliriyor. Aynı şekilde yeni Android'le birlikte cihazınızın telefon rehberi de daha sezgisel prensiplerle çalışır hale geliyor ve kullanıcının alışkanlıklarını öğrenerek rehberdeki kontakların gösterimini buna göre düzenliyor. 

Önce hangi cihazlara gelecek?

Google bugün konuyla ilgili yaptığı resmi basın açıklamasında Android 4.4'ün yeni çıkan Nexus 5'in yanısıra öncelikli olarak Nexus 4, 7 ve 10 ile Samsung Galaxy S4 ve HTC One cihazlarının Google edisyonlarına geleceğini de açıkladı. 

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!