This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Android 4.4 KitKat'la gelen tasarım değişiklikleri

Android 'in yeni sürümü Android 4.4 KitKat, yepyeni fonksiyonların yanısıra bir dizi tasarım değişikliğini de beraberinde getiriyor. Android 2 serisinden 4 serisine geçişteki kadar radikal olmasa da Android ekibinin KitKat'la birlikte bir dizi yeni optimizasyona gittiğini görüyoruz. İşte Android 4.4'te sizi bekleyen yenilikler: 

nexus 5 android 4 4 design teaser
© Google

Mavi yerine beyaz

Android 4.4'le birlikte ana tema rengi olarak mavinin yerini beyaz alıyor, bunu en başta ana ekrandaki küçük bildirim ikonlarından görmek mümkün. Bunun yanısıra, Android klavyenin metin alanı ve başka unsurların da rengi beyaz olarak değiştirilmiş durumda. Google bu hamleyi kullanıcının dikkatini işletim sisteminin kendisinden çok içeriğe çekmek yolunda önemli bir adım olarak görüyor. 

android 4 4 farben
Android'in ana rengi artık mavi değil beyaz. / © Google

Uygulamanıza kendi damganızı vurun

Android 4.4'le gelen bir başka yenilik de uygulamalarla ilgili. Artık geliştiriciler KitKat üzerinden çalışırken, uygulamalarında kullanacakları sistem rengi ve ikonlar konusunda daha özgür olacaklar ve uygulamalarına kendi damgalarını vuracaklar. Ancak geliştiricilerin belli tasarım prensiplerini uymaları da bekleniyor. Sözgelimi, hepimizin iyi bildiği içerik paylaşma ikonunu başka bir ikonla değiştirmeye izin verilmiyor ama rengini değiştirmek serbest. 

your branding google wallet music
Google Wallet ve Play Music: Özelleştirilmiş tasarımın iki örneği. / © Google

Tam ekran uygulama keyfi

Android 4.4'ün getirdiği bir başka yenilik de uygulamaları, tıpkı bir video izler gibi tam ekran haline getirip görüntüleme şansı. Tam ekrana geçtikten sonra telefonunuzun kenarındaki ikonları geri getirmek içinse sadece ekrana dokunmanız yetecek. Bunun özellikle video içeren uygulamalarda oldukça kullanışlı bir fonksiyon olacağını söylemek mümkün. 

"Immersive" adı verilen bir diğer modda ise sistem ikonları yine görünmez hale geliyor ama bunları yeniden görüntülemek için ekrana dokunmanız değil, parmağınızı yukarıdan aşağıya sürüklemeniz geliyor. Bu özellikle, ful ekran modunda dokunma gerektiren oyunlar için düşünülmüş bir başka faydalı özellik. 

Şeffaf sistem göstergeleri

Yeni Android'de yalnızca ana ekranda ve butonlarda değil, buna müsait olan uygulamalarda da sistem göstergeleri şeffaf olacak. Söz konusu ikonlar ve hareket çubuğunun şeffaf görünümü sayesinde görüntülmekte olan içeriğe çok daha net bir bakış atma şansına sahip olabiliyorsunuz. 

durchsichtige systemleisten
Şeffaf göstergeler, örnek olarak Google Maps uygulamasına bu şekilde görünüyor. / © Google

Daha büyük başlatıcı sembolleri

4,95 inçlik Full-HD ekranla piyasaya çıkan Nexus 5, dolayısıyla müthiş bir piksel yoğunluğuna sahip olacak. Google böyle bir ekranda ana ekran sembollerinin çok küçük görüneceğini de hesaba katarak, Android 4.4 KitKat'ta ana ekran ikonlarını % 25 oranında büyütmüş. Geliştiricilerin de kendi uygulamalarını buna göre ayarlayıp, 192 piksel büyüklüğünde başlatma ikonları seçmeleri gerekiyor. 

Yeni hareketler

Büyük ekranlı telefonlarda tek elle idarenin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Google, yen işletim sisteminde bu konuda zorluk yaşayan kullanıcılara yardımcı olması için iki yeni baş parmak hareketi getiriyor. Ekrana çift parmakla dokunduğunuzda görünür alanı (Google Chrome'da olduğu gibi) büyütüyorsunuz, ekrana çift parmakla dokunup içe ya da dışa doğru sürüklediğiniz zaman ise görünür alanı küçültmek ya da büyütmek mümkün (Google Maps uygulamasında olduğu gibi). 

Ekran videosu kaydı

Google'ın Android 4.4 KitKat'la getirdiği bir başka yenilik ise ilk kez ekranınızda olan bitenlerin video kaydını alma opsiyonu olacak. "Screen Recording Utility" adı verilen bu yeni fonksiyonu bir uygulama aracılığıyla mı yoksa belli bir tuş kombinasyonu kullanarak mı çaşlıştıracağınız ise henüz belli değil. Bugün elimize geçmesi beklenen Nexus 5'de bu özelliği anında deneyip, bu yazıyı da ona göre güncelleyeceğiz. 

3 comments

Yeni yorum yaz:
 • Nagihan 15.Ara.2013 Link to comment

  Merhaba, detayli incelemeniz icin tesekkurler fakat benim bir sorum olacak. 4.4 guncellemesini ilk ciktigi andan itibaren nexus4 cihazima aldim. Fakat sizim bahsettiginiz tasarimsal hicbir degisiklik olmadi. En son 4.4.2 yi de aldim. Tasarim yine degismedi. Fabrika ayarlarina doneyim dedim dondum ama telefon 4.4.2 guncellemesiyle acildi sadece resimlerim uygulamalarim vs silindi. Android sistemden format yaparak demedim bir de yine olmadi. Sizce sorun nedir, arastirdigimda benim gibi arayuz degisikligi alamayan baska kullanicilar da gordum. Sorunu baska nasil cozebilirim acaba? Lg teknik destegi arayacagim ve aldigim yere gidip oradan bir cozum bulmaya calisiyorum. Fakat oncelik olarak size danismak istedim. Baska sitelere yazarak da cozum aradim fakat yok. Umarim siz yardimci olabilirsiniz. Cok tesekkurler...

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  06.Kas.2013 Link to comment

  @Tunahan ben de teşekkür ederim ilginiz için.

 • Kaç gündür bu yazıyı bekliyodum.. Teşekkürler..! :))

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!