This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android 4.4: KitKat ile herkese açık bir uygulama başlatıcı geliyor

Android 4.4 KitKat sürümünün daha da fazla değişikliği beraberinde getireceği yönündeki kanıtlar çoğalıyor. “Google Experience” adlı yeni uygulama başlatıcı (launcher), kısa ve orta vadede Play Store’da herkes için erişilebilir olacak. Bununla birlikte, Nexus 5’in en belirgin görüntülerinin olduğu yeni bir video da dolaşıma girmiş durumda.

nexus 5 video
© smartphones.sfr.fr

“Amacımız Android KitKat sürümünü, herkes için erişilebilir olan, muazzam bir Android deneyimi haline getirmek.” Yeni Google işletim sisteminin sloganı bu. Sıradan bir pazarlama deyişi gibi görünen bu slogan, düşündüğünüzden daha dolu olabilir gibi görünüyor.

Yeni uygulama başlatıcının adı “Google Experience” olacak gibi görünüyor, Android 4.4 sürümünde bu, bir sistem uygulaması olarak, Play Store üzerinden, dış kaynaklı olarak çalışacak. Bu da, “Android deneyimi”nin “herkes için erişilebilir” olan temel bileşenini oluşturacak.

kitkat
Sıradan bir pazarlama sloganı, daha derin bir anlama sahip olacak gibi görünüyor. / © Google

Android Police sitesinde yayınlanan çeşitli kayıt dosyalarında da görülebileceği gibi, yeni KitKat launcher “com.google.android.gel” olarak ifade edilecek. “Google” terimi, bu uygulama başlatıcısına Google Play Store üzerinden erişilebileceğinin işareti, çünkü bu terim yalnızca Google Play Store uygulamaları için kullanılıyor (gel ise “Google Experience Launcher” kısaltması).

Görüntülere bakıldığında, KitKat ile gelecek olan bu uygulama başlatıcısının yeni bir versiyon (üçüncü versiyon) olarak düşünüldüğü görülüyor. İkinci versiyon ise 2009’da birincinin yerine gelmişti.

Yeni fonksiyonlar

Bu uygulama başlatıcının getireceği yeniliklerden bazıları daha fazla sayıda ana ekranlardan oluşuyor: yani artık ana ekran sayısı artık beşle sınırlı değil, tamamen sınırsız. Google Arama ya da ses girişi artık tüm ekranı işgal etmiyor ve sürekli olarak arka planda çalışıyor. Böylece “OK Google” ses komutu aktifleştirilebiliyor. Bunlara ek olarak, grafik bileşenleri duvar kağıdı menüsüne katılmış. Bunlar beklenen yeniliklerin sadece birkaçı.

google search
Yeni ses girdisi (solda) ve eskisi. / © Android Police/Google

Video

Nihayet, elimizde Fransa’dan gelen yeni bir video var. Kısa bir süre önce İnternet’e düşen bu videoda Android 4.4 ile çalışan bir Nexus görüyoruz. Burada Nexus 5 hiç olmadığı kadar açık bir şekilde görülüyor.

Vasıtasıyla Android Authority Kaynak: Android Police

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!