This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Android 5.2 güncellemesi: Hadi beni şaşırt

Android 5.1 Lollipop güncellemesinin düzenli olarak dağıtılmaya başlamasının ardından artık Android 5.2 güncellemesinden konuşmaya başlayabiliriz. Google’ın yeni güncellemeyi bu yıl çıkaracağı ve isminin “M” ile başlayacağı konuşulan güncellemenin ismi tahmin edilmeye çalışıladursun biz önce yakınımıza bakalım.

androidpit android m
Çok fazla M var... © ANDROIDPIT

Android 5.2: Lollipop mu Marshmallow mu?

Google bu yıl Android M’i çıkartacağını belirtti fakat bu yıl sonunu bulabilir. Hatta ismin resmileşmesi gelecek seneye bile kalabilir. Aynı hikayeyi Android L’ de yaşamıştık ve Lollipop ismi daha sonra duyurulmuştu. Bizim düşüncemiz Android M ile Android 5.2 de aynı güncellemeler olmayacaktır, bu biraz garip olurdu. Android 5.2 güncellemesine dönersek, bizim düşüncemiz bu güncellemenin çılgınca büyük bir değişiklik getirmeyeceği fakat yine de birkaç sürprizi yanında getireceği yönünde. Bu yüzden de aslında hepimiz içten içe Android M için sabırsızlanıyoruz.

Android 5.2: Ben ne zaman alıyorum?

Sorunun iki cevabı var, bunun sebebiyse Android 5.2 ile Android M’in aynı mı farklı mı güncellemeler olacağını tam bilemememiz. 28-29 Mayıs’taki Google I/O 2015 sonrasında yapılan tanıtımda bu sorunun cevabı da alınacak. Gerçekten o tarihleri bekleyin her şeyi size günü gününe aktarıyor olacağız.

Bu etkinlikte tanıtılacak versiyon muhtemelen Nexus 6 ve Nexus 5 için de bir süre sonra çıkartılacak, tabi tam paket olacağını sanmıyoruz. Android M’in Android 5.2 olduğu bir senaryoda ise olay Android 6.0’da biter ki bu şu anda düşünmek için gerçekten uzak bir ihtimal.

Android M bu yılın son çeyreğinde bir sonraki Nexus cihazla beraber çıkartılabilir ve bu da muhtemelen Ekim, Kasım’ı bulur. Nexus ve Motorola sıranın önünde olurlar diğer üreticilerde bu yıl olduğu gibi güncellemeyi yeni yılda alırlar. Yani Samsung, Sony, HTC Android M için 2016’yı beklemeli.

5.1 güncellemesi birçok problemi aslında çözdü, pil sorunu da güncellemeden sonra daha azalıyor ama hala tatmin etmiyor, Android 5.2 güncellemesinden de beklediğimiz yine pil konusunda daha ciddi yenilikler getirmesi. Elbette sadece bu değil, sonuçta büyük bir güncelleme yanında bir iki tane de sürpriz özellik getirir diye düşünüyoruz.

 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!