This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Çin’de her şey daha büyük.

1 milyarın üstünde telefon kullanıcısıyla Çin dünyanın uzakara en büyük akıllı telefon pazarı. 2012’nin ilk çeyreği 43 milyonun üzerinde yeni cihaz piyasaya girdi ki bu Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya’nın toplam nüfüsundan fazla.

Çin’de Shangai’daki Apple Store’daki kalabalıktan kolayca görülecek üzere Apple markasına karşı büyük bir ilgi var. Ama Cupertino merkezli şirketin Çin’de genel anlamda daha düşük bir potansyeli var. Iphone satışlar geçen sene Çin’de ikiye katlandı ama Android’le ciddi şekilde rekabete girecek yeterlilikte değil. Apple şimdi akıllı telefon pazarının %17.3’üne sahip fakat Anroid %69.5’lik açık bir farkla ülkede lider konumda. Bu dünyanın en önemli pazarında çok önemli bir liderlik.

Iphone’un pazar payının geçen sene o kadar artmasının nedeni iPhone 4S’in sonunda Çin Telekom’un 125 milyon müşterisine erişebilir duruma gelmesi. (Bu Amerika’daki en büyük telekom şirketi olan Verizon’un kullanıcı sayısından 25 milyon daha fazla.) Ama Çin Telekom, Çin’in en büyük telekom şirketi değil. En büyük şirket 655 milyondan fazla kullanıcısıyla China Mobile’a ait. Ve iPhone China Mobile’ın kanalına erişebilmiş değil.

Bunu başarabilmesi için Apple’ın sadece China mobile için iPhone’a radyon eklemesi lazım. Bunu istiyorlar mı? Genelde Apple kendi telefonlarında radyolarla çok uğraşmaz –ki bu T-Mobile müşterilerine de ulaşamamalarının sebebi. Bu şirketin tarihinde ilk defa mobil operatörlerin taleplerini dinlediği bir an olurdu.

Eğer böyle yapmazlarsa ve de böyle yapacaklarına değin, Android’in Apple’ı Çin’de domine etmeye devam etmesi muhtemel. Şimdilik en gözde platform ve Apple’ın bu inatçı tutumu devam ettiği sürece de böyle devam edecek. Şirketin tüm diğer şeylerde de inatçı tutumunu göz önünde bulundurursak, iPhone’un radyosuz devam etmemesi bizi çok da şaşırtmayacak.
 

Kaynak: GigaOm

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!