This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Artık Yazılımcıların Görmezden Gelemeyeceği Derecede Yaygın

Rakamlar ortada; Android, pazarı domine ediyor.

Android cihaz satışları, bu tür araştırmaların en iyi firması Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre global pazarda %64’lük bir oranla iOS’u son çeyrekte hemen hemen üçe bir oranında geçmiş durumda. Kesin bir şey var ki yazılımcılar artık Android’i görmezden gelemez.

Android’in büyüme rakamlarında bir düşüş eğilimi gözlenmiyor. Dataya göre Android cihazların aktivasyonları son çeyrekten beri -OS pazarı %50’ler seviyesindeyken- artış gösteriyor. Tek ufak silkiniş Apple’ın iPhone 4S’i piyasaya sürmesiyle oldu (bu son çeyrekte 33 milyonluk bir oynamayı beraberinde getirdi) ama Android Galaxy S3’le birlikte bu kaybı kolayca kapattı.

Tabii iPhone’un satışları iPhone severlerin iPhone 5’i bekleme sürecinde büyük darbe aldı, bunu da es geçmemek gerekir. Apple’ın dağıtıcıları da öte yandan yakında eski teknoloji olacak telefonlar için önemli sayılacak indirimlere gitmedi.

Android, iPhone 5’in sonunda piyasaya sunulacağı bu tatil döneminde kendisini büyük bir kavganın içinde bulabilir ama şu an Android platformunun büyümesi önlenemez seviyede. Android 98 milyon yeni cihaz girişi yaptı. Tech Crunch’ın da belirttiği üzere “burada kısaca kıyas söz konusu değil.”

Yazılımcılar bir yandan Android’deki uygulamalarından gelen az karlılıktan yakınırken şu durumda yapabilecekleri tek şey Android’e daha da asılmak. Android korsana karşı korumalı olmayabilir veya App Store kadar şık olmayabilir ama Apple’ın üç katı oranında daha fazla büyüyor! Eğer uygulamasını önce iOS’ta sonra Android’te sunmayı düşünen bir yazılımcı varsa kafasında bir takım sorunları var demektir.

Resim: Jan Tik - Flickr

Kaynak: Tech Crunch

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!