This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Android BlackBerry’deki Büyümeyi Tamamiyle Durdurmuş Gibi

Çok değil bundan 3 sene önce RIM firması tarafından üretilen BlackBerry telefonlar global akıllı telefon piyasasının %50’sine karşılık geliyordu. 2009 ile 2012 arasındaki dönemde jet hızıyla büyüyen Android’in payı %68 seviyesine gelirken BlackBerry ise %5’in altına geriledi.

Duraklama devrini pas geçerek doğrudan gerileme ve çöküş dönemine giren BlackBerry’nin şu anda tahmin edilen kullanıcı sayısı dünya genelinde 8 milyon adet seviyesinde. İçinde bulunulan atmosferde firmayı eski günlerine döndürebilecek herhangi bir inovasyon yatırımı ya da nefesleri kesecek bir ürün tasarımı söz konusu değil. Çıkışı geciktirilen BlackBerry 10’unda Android ve iOS camialarındaki nitelikli ürünler ile rekabet etmesi pek olası gözükmüyor. BlackBerry için adeta can simidi olan kurumsal müşterileri de çoktan iPhone ve Android telefonları tercih etmeye başladılar bile.

BlackBerry üreticisi RIM firmasının şu andaki piyasa değeri 3.3 milyar $ civarında Şirket evliliklerinin büyük şirketlerin küçükleri satın almasıyla çok yaygın olduğu günümüz şartlarında BlackBerry kelepir bir fiyata gidebilir fakat kim son 4 yılda hemen hiçbir inovasyon faaliyeti içine bulunmamış hantal bir firmayı satın almak ister sorusuna cevap bulmak zor.

Geçtiğimiz yaz ayının başlarında Android’e geçiş yapılacağı yönündeki haberleri adeta Google’ın mobil işletim sistemini küçümseyerek yalanlayan RIM firmasının CEO’su önemli bir yenilik üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Teknoloji dünyasında gayet uzun bir zaman sayılacak olan üç ay içerisinde maalesef BlackBerry cephesinde henüz bir hareketlilik yok. Umarım bir zamanlar piyasanın tozunu attıran BlackBerry mümkün olan en kısa zamanda kendini yenilemeyi başararak yeniden heyecan verici ürünler çıkarabilmeyi başarır ve akıllı telefon piyasasındaki rekabete yeniden renk katar.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!