This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Hırsızlıklara karşı en büyük yardımcı: Android Cihaz Yöneticisi

Android Cihaz Yöneticisi’nin gelişinden aylar önce bahsetmiştik. Aslında özellikle telefonunuzu ya da tabletinizi evin içinde kaybettiğiniz ve bulmaya çalıştığınız anlarda çok yardımcı olabiliyor. Bu özellik telefonun yerini bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra hırsızlık olaylarına karşı da çok işlevsel. Android Cihaz Yöneticisi sayesinde telefonunuzu hırsızlık durumlarında kilitleyebilir hatta bilgilerinizi silebilirsiniz. Tek yapmanız gerekense yazılımını doğru bir şekilde ile kurmak. İşte nasıl yapılacağı…

android for beginners TR
Haftanın dersi: Bilgilerinizi hırsızlardan korumak / © AndroidPIT

Başınıza gelmeyeceğini düşünseniz bile, cihazının başka ellere geçtiğinde kontrolün hala sizde olduğunu bilmek aslında güzel.

Öncelikle Cihaz Yöneticisi’ne girerek Google hesabınıza bağlı olan servisleri etkinleştirmelisiniz. Eğer bu siteyi ilk ziyaret edişinizse servislerin kullanımı için sizden izin isteyecektir. Birçok insan sadece siteye girmenin ve burada tüm onayları vermenin tüm sürecin bitmesi anlamına gelmediğini anlamıyor. Bu özellikleri aynı anda telefonunuzda da aktifleştirmelisiniz. 

Android Cihaz Yöneticisi kurulumu

photostrip 2013 12 08 1
Google Ayarları / © AndroidPIT

Google ayarlarınıza girin. Buradan Cihaz Yöneticisi üzerinden “Bu cihazın konumunu uzaktan belirle” ve “Uzaktan kilitlemeyi ve fabrika ayarlarına sıfırlamaya izin ver” seçeneklerini işaretleyin. Normalde girdiğinizde sadece ilk seçenek işaretli olacaktır. İkinci seçenekse hırsızlık durumunda size telefonunuzda yer alan tüm bilgileri silme ve telefonu kilitleme imkanı tanır. Bu seçeneği seçtiğiniz de sizi bilgilendirmek için onaylama uyarısı çıkacaktır, onaylayın.

photostrip 2013 12 08 2
Uzaktan kilitlemeye ve fabrika ayarlarına sıfırlamaya izin ver. © AndroidPIT

Eğer herhangi bir sebepten Google ayarları bulamazsanız, bu süreci Ayarlar seçeneği üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenlik seçeneği üzerinden Cihaz Yöneticileri’ni seçin ve Android Cihaz Yönetici üzerindeki işareti kaldırın. Bu sizin dışarıdan istediğinizde telefonu kilitleyebilmenize olanak sağlayacak. 

photostrip 2013 12 08 3
Google Ayarları üzerinde ulaşamayanlar için alternatif yol / © AndroidPIT

Bu süreçleri doğru bir şekilde tamamladığınızda Android Cihaz Yöneticisi size ihtiyaç duyduğunuz anda telefonunuzdaki bilgileri silme ya da cihazı uzaktan kilitleyebilme imkanı sağlayacak. Elbette bu telefonunuzu korumak için başvuracağınız son yöntem olmalı.

Sizin bu özellikten haberiniz var mıydı? Daha önce hiç kullanmak zorunda kaldınız mı?

1 Comment

Yeni yorum yaz:
 • Android'in Android Cihaz Yöneticisi (ACY) gerçekten de hiçbir işe yaramaz bir program.

  1) Eğer telefonunuzun/tabletinizi wifi'ı kapalıysa hiçbir işe yaramaz. GPS üzerinden telefon tespiti yapamıyorsunuz. Yapabiliyor olsanız bile hırsız GPS'i kapattıysa uzaktan açamıyorsunuz.
  2) Eğer hasbelkader çalan kişi wifi'ı açtıysa ve siz de bu sayede telefona erişti iseniz, telefonun içindeki her şeyi sildikten sonra artık telefona ulaşmanız imkansız (çünkü artık google hesabınızla bağlantısı kalmıyor. hatırladınız mı, içindeki her şeyi silmiştik).
  3) Google'ın diğer servis güncellemeleri bazen ACY'yi iptal edebiliyor, bunun için her seferinde "acaba ACY'yi yeniden aktif hale getirmem gerekiyor mu?" diye düşünmeniz lazım. Ayrıntılar burada: http://www.androidpolice.com/2013/11/06/psa-the-latest-google-play-services-update-may-disable-android-device-manager-remote-location-and-wipe-in-device-administrators/

  Peki ne yapmalı? İşe yarar, düzgün bir hırsızlık-karşıtı uygulama yüklemeli. Markette bir çok uygulama var, fakat Cerberus ve Prey gerçekten öne çıkanlar. Ne yapıyor peki bunlar da öne çıkıyorlar?

  1) Wifi kapalı bile olsa telefonu GPS ile takip edebiliyorlar.
  2) GPS kapalı bile olsa uzaktan GPS'i otomatik açabiliyorlar.
  3) SIM kartını tanıma özelliği ile SIM kartı değişse bile size bildirim yapıyorlar.
  4) SIM kartı değişmez ise, telefonunuza yolladığınız SMS mesajları ile telefona istediğiniz komutu verebiliyorsunuz (data'yı sil, fotoğraf çek, yerini bildir, vs.)
  5) Evet, fotoğraf/video/ses kaydı yapabiliyorlar.
  6) Eğer root'ladı iseniz, telefona sistem uygulaması olarak yerleşiyorlar ve telefonun içindeki her şey silinse dahi bu programlar silinmiyor.

  Her ikisi de yaklaşık 5TL civarında. Yani, 1500TL verip alınan telefonlara/tabletlere 5TL'lik bu programlar çok görülmemeli.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!