This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 5 comments

Android cihazınız nasıl hızlandırılır?

Android tabanlı bir cihaz aldığımızda, ilk günlerde hep daha hızlı olur ve zaman ilerledikçe kimi zaman tıkanmalar olur. Gerçi bu kural hemen hemen her elektronik cihaz için geçerli diyebiliriz. Bu yavaşlamanın sebebi cihazdan cihaza farklılık gösterebilir tabi, fakat biz size telefonunuzu hızlandırmanın yollarını aktarmaya çalıştık.

real racing 3 4
Android cihazınızı bu yollarla hızlandırın! © EA

Dahili hafızayı temizleyin, gereksiz uygulamaları silin

Uygulamaların çeşitliliği ve her uygulamanın kendine has albenisi onları ucu bucağı gelmeden, sırf denemek görmek için yüklememize sebep oluyor. Çoğu zaman bu uygulamaları yükledikten sonra 1-2 sefer kullanıp (hatta bazen hiç kullanmayıp!) bir daha yüzlerine bakmıyoruz. Bu uygulamalar telefonumuzun hafızasında gereksiz yer kaplayıp telefonumuzu yavaşlatabilir (özellikle işlemciyi kullanan kimi arka planda çalışan uygulamalar)

Bunun haricinde gereksiz yere tuttuğumuz ve hiç dinlemediğimiz müzik ve video arşivleri de telefonumuzun hafızasından hatırı sayılır miktarda yiyebilir. Müzik, resim ve videoları bulut sistemine (dropbox, google drive vs) yükleyebilir, o şekilde yer kazanabilirsiniz. Peki ya uygulamalar? İşte gereksiz uygulamalarınızdan kurtulmanın yolları:

 • Telefonunuzun menüsünden Ayarlar'ı açın.
 • Ayarlar ana ekranında “Uygulamaları yönet” ya da “Uygulamalar” sekmesini göreceksiniz. Onu seçin.
 • Uygulamalar menüsünde sağa ya da sola kaydırarak “Tümü” alt başlığını bulun ve silmek istediğiniz uygulamalara tek tek tıklayarak silin.
performans 1
Uygulamaları tek tek kaldırabilirsiniz./ © AndroidPIT

Ayrıca telefonunuzun ayarlar menüsünden “Depolama”sekmesine tıkladığınızda neyin ne kadar yer kapladığını detaylı şekilde göreceksiniz. Oradan düzenlemek istediğiniz başlığa tıklayarak verileri silebilir düzenleyebilirsiniz. Gereksiz uygulamaları kaldırmak için Google Play Store'u da kullanabilirsiniz.

 • Bunun için Play Store'u açın ve sol üstteki “Google Play Store” yazısına tıklayın.
 • Açılan menüden “Uygulamalarım” seçeneğini seçerek cihazınızdaki yüklü uygulamaları görürsünüz. Silmek istediğiniz uygulamayı seçin ve “Yüklemeyi Kaldır” a tıklayın.
performans 2 3
Play Store'u kullanarak da uygulamalarınızı silebilirsiniz. / © AndroidPIT

Uygulamaların önbelleğini temizleyin

Uygulamalar kullandıkça önbelleğe (RAM değil cache) sürekli veri depolarlar. Aslında bu işlemi daha hızlı çalışmak adına yapıyor olsalarda telefonumuzun hafızası son damlalarına yaklaştığında sebebi bilinmeyen bir şekilde (en azından bazı farklı iddialar dolanmakta) telefonumuzu yavaşlatır. Bu gibi durumlarda uygulamaların önbelleğini temizlemek cihazın biraz nefes almasını, çalışma alanı kazanmasını sağlar. Fakat dahili hafızanızın doluluk oranı düşükse (hafızanızda bol bol boş yer varsa) inanışın ya da yanlış bilgilerin aksine telefonunuzun önbelleğini temizlemek hızlanmasına değil yavaşlamasına sebep olabilir.

Gelelim aşırı dolu telefonunuzun önbelleğinin nasıl temizleneceğine. Tıpkı uygulamaları kaldırmada takip ettiğimiz işlemlerin aynısını (Play Store seçeneği hariç) önbellekleri temizlemek için de kullanabiliriz. Dolayısıyla;

 • Ayarlardan uygulamaları açın.
 • En fazla yer kaplayan uygulamaları tek tek açın. Muhtemelen en fazla önbelleği bu uygulamalar depolamıştır.
 • Uygulamanın hafızanızda kapladıkları yer bilgilerinin verildiği tablonun hemen altında “Verileri temizle” seçeneği vardır. Bu seçeneği seçmeyin. Verileri temizlemek o uygulamaya dair bütün bilgilerinizi silinmesine sebep olur.
 • Aynı ekranda biraz aşağı indiğinizde “Önbelleği temizle” seçeneğini göreceksiniz. Uygulamaların önbelleklerini temizlemek uygulamadaki verilerinize zarar vermez.
performans 3 2
Eğer verileri temizle seçeneğini seçerseniz o uygulamadaki bütün verileriniz (sohbet geçmişi,ayarlar, belgeler vs) silinir. / © AndroidPIT

İkinci bir yöntem olarak (daha kolay olduğu için bu yöntemi tercih etmeniz önerilir) yine Ayarlar menüsünü açın.

 • Bu sefer “Depolama” seçeneğini seçin.
 • Aşağılarda “Önbelleğe alınan veriler” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz taktirde bütün uygulamaların sakladığı önbellek verilerini tek tıkla temizleyebilirsiniz.
performans 4
Depolama ayarlarından önbelleği ve indirilenler dosyasını temizlemek oldukça kolay ve pratik. İndirilenler dosyasına girdiğinizde ise telefonunuza indirdiğiniz bütün verilerin bir listesi sizi karşılıyor, içlerinden silmek istediklerinizi ayıklayabiliyorsunuz. / © AndroidPIT

Uygulamaları silme ve önbellekleri temizlemek için Clean Master programını da kullanabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu programı Play Store'dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Widget'lar ve duvar kağıtları

Telefonumuzun kullanışlılığını artıran Widget'lar telefonumuzun yavaşlamasına da sebep olabilir. Özellikle cihazınızın ilk açılış hızı, eğer çok fazla widget kullanıyorsanız, olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple mümkün olduğunca sadece en çok işinize yarayan ve en çok kullandığınız widget'ları ekleyin. Ana ekranınızda bulunan bir widget'ı kaldırmak için üzerine basılı tutun ve yukarıda beliren çöp kutusuna sürükleyerek bırakın.

performans 5
Silmek istediğiniz widget'ın üzerine basılı tutun ve daha sonra ekranın üzerindeki "kaldır" simgesine (bazı telefonlarda çöp kutusu) sürükleyerek bırakın./ © AndroidPIT

Canlı duvar kağıtları (ya da ingilizce ismiyle Live Wallpaper) olarak da bilinen animasyonlu duvar kağıdı kullanmak kimi yoğun işlemler altında cihazınızın teknik olarak zorlanmasına sebep olarak yavaşlatabilir. Görsel olarak göze çok hoş gözükse bile (kimilerine göre) tıpkı widgetlar gibi cihazımızın performansını düşürmekle kalmaz, pil ömrünü de azaltırlar. O sebeple eğer canlı duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız, nelerden fedakârlık ettiğinizi bilmeniz faydalı olabilir!

performans 6
Animasyonlu duvar kağıtları için ödediğiniz bedeli iyi düşünün. / © AndroidPIT

Animasyonlar

Cihazımızın animasyon ayarları biraz daha deneyimli kullanıcılara (ve geliştiricilere) yönelik ve bu sebeple de cihazımızın ayarlar menüsündeki “Geliştirici seçenekleri” sekmesinde bulunuyor. Bu alt menüde birsürü seçeneği göreceksiniz. Alt kısımlara inince animasyonla alakalı 3 farklı seçenek belirecektir; “Pencere animasyonu ölçeği”, “Geçiş animasyonu ölçeği”, Animatör süre ölçeği”. Cihazınızın animasyonlarını sıfıra çekmek daha sade bir arayüz anlamına gelse de performanstan kazanabilir pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

performans 7
Geliştiricilere yönelik animasyon ayarlarını 0'a çekerseniz, daha az görsel güzellik daha fazla performans elde edebilirsiniz. / © AndroidPIT

Android güncellemeleri

Genellikle Android'in yeni versiyonları cihazınızın daha hızlı çalışmasına olanak sağlar çünkü güncellemeyle birlikte kimi hatalar giderilir, kimi işlemlerin çalışma şekli değiştirilerek daha verimli ve hızlı hale getiriliebilir. Bu sebeple cihazınızın en güncel Android versiyonunu yürütüyor olması performans ve pil tüketimi açısından önemli bir ölçektir. Cihazınızı güncelliğini kontrol etmek için Ayarlar>Telefon hakkında (en alttaki seçenek)>Sistem güncellemeleri seçeneğine giderek “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine tıklayın. Böylelikle daha yeni bir Android sistemi varsa yükleyebilir, cihazınızın güncelliğinden emin olabilirsiniz.

Özelleştirilmiş ROM'lar (Custom ROM)

Bu seçenek biraz daha uçuk ve Android dünyasıyla daha ilgili tüketicilerin tercih ettiği bir yol. Cihazınıza custom ROM'lar yükleyerek, daha performanslı olmasını sağlayabilir ya da farklı bir custom ROM yükleyerek daha uzun pil ömrüne sahip olabilirsiniz. Kısaca burada seçenek sizlere kalmış.

Custom ROM yüklemenin başka bir avantajı ise cihazınızla birlikte gelen gereksiz yazılımlardan kurtularak saf Android'e en yakın işletim sistemine sahip olabilmeniz. Bu kimileri için cazibeli bir seçenek olsa da şirketlerin önyüklü uygulamalarından memnun olan kullanıcılar için dezavantaj olabilir.

Cihazınıza custom ROM yükleyebilmeniz için custom recovery (özelleştirilmiş kurtarma modu) yüklemeniz ve (genellikle) root etmeniz gerekir. Bu tip işlemler cihazınızın garantisini bozabilir hatta ve hatta cihazınızı hiç kullanılamaz hale sokabilirler.

Sizin Android cihazları hızlandırmaya yönelik tavsiyeleriniz var mı?

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • android cihazınız hızlanmaz. telefona zorunlu olarak yüklenmiş silinemeyen saçma sapan uygulamalar bile ram kullandığı sürece imkansız.

 • CM11' i i9500üme tekrar yüklemek istiyorum ama şebeke sıkıntısı çıkıyor işte. İlk burada görmüştüm custom romlar arasında en iyisi bence ama işte öyle bir sıkıntı çıktı halledilse bir dakka durmam stockda

 •   10
  Haluk K 20.Mar.2015 Link to comment

  Greenify ile arka planda calisan uygulamalari kapatiyorum. custom rom(cyanogenmod) kullaniyorum. Arayuz ve kamera sorunlari disinda gayet iyi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!