This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
14 Shares 1 Comment

Android cihazınızda daha az veri tüketin

Ne yazık ki herkesin sınırsız online veri kullanma fırsatı yok. Bununla birlikte bugün kullandığımız çoğu hizmet: Facebook, Twitter, müzik kanaları vb. online kullanım üzerine kurulu durumdalar. Eğer internete bağlanırken yeterince dikkatli olmazsanız kendinizi limit aşımından kaynaklanan korkunç faturalar arasında bulabilirsiniz. İşte size daha az veri kullanımı ve cihazında bunu nasıl uygulayacağınıza dair birkaç öneri.

Datenverbrauch 2
© AndroidPIT

Google Play otomatik güncellemelerini sınırlandırın

Tüm uygulamaların güncellemeleri ile tek tek uğraşmak yerine Google Play’in bunu bizim için yapması güzel. Fakat bu özellik bir süre sonra yanında tonlarca veri yükü de getiriyor. Bu özelliği Google Play üzerinden kapatabilirsiniz.

Google Play menüsünden Ayarlar’a girin ve Uygulamaları Otomatik Güncelleme seçeneğine gidin. Buradan uygulamaların her zaman güncellenmesi, sadece WiFi bağlantısı varken güncellenmesini ya da hiçbir zaman kendiliğinden güncellenmemesini seçebilirsiniz. Sadece WiFi’ya bağlıyken güncelleme ya da hiçbir zaman güncellememe seçeneğini seçerek gelecek fazladan veri yükünden kurtulabilirsiniz. Yine eğer bu seçeneği kapattığınızda Google Play’i sık sık ziyaret ederek güncellemeleri kendinizin yapacağınızı unutmayın.

Uygulama veri ayarlarını değiştirin

Bazı uygulamalar kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek için kendiliğinden güncellenirler. Mesela Google+ cihazınız ile çektiğiniz tüm fotoğrafları online hafızanıza yükleyebilir ve siz de istediğiniz anda onlara erişebilirsiniz. Eğer yeterince dikkatli davranmazsanız böyle durumlarda çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar hatta videolar başınıza iş açabilir. Bu tür uygulamaları kontrol altında tutabilmek için onların uygulama ayarlarından veri depolama alanını azaltabilirsiniz. Örneğin  Google+ için, Ayarlar’a gidin ve Otomatik Yedekleme alanına girin. Burada ne tür dosyaların ne zamanlarda yedekleneceğini isteğinize göre seçebilirsiniz.

Son
© AndroidPIT

Arka plan verilerini sınırlayın

Bazı uygulamalar aktif olmadıklarında dahi veri tüketirler. GPS verilerinde bunu çok yaşarız. Android Ice Cream Sandwich ya da daha üst bir yazılım kullandığınız sürece arka plan verilerini sınırlayabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar üzerinden Veri kullanımı’na girin. Burada hangi uygulamaların ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz. Uygulamalardan birini seçtiğinizde onun aktifken, ya da arka plandayken ne kadar veri tükettiğini göreceksiniz. Eğer çok veri tüketen bir uygulamanız varsa Arka plan verilerini sınırla seçeneğini işaretleyin.

photostrip 2013 12 04 2
 © AndroidPIT

Dosyaları önceden yükleyin

Elbette online hafıza sistemlerine güvenebilir ve tüm müzik, video, haritalar vb. hizmetlerden burası üzerinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında biraz öngörü ile WiFi olmadığında ulaşmanız gereken dosyaları öncelikli konuma getirebilirsiniz. WiFi varken izleyeceğiniz videoyu ya da okuyacağınız kitabı cihazınıza indirebilirsiniz. Bunlara daha sonra internet yokken de ulaşımınız olacaktır.

Otomatik veri senkronizasyonunu kapatın

Tüm hesaplarınızı her an senkronize olmasına ihtiyacınız var mı? Bunu düşünün ve eğer cevabınız hayırsa cihazınızın bunu sizin için yapmasını engelleyin. Gece uyurken ya da haftasonu dinlenirken telefonunuzun devamlı senkronizasyon üzerinden veri tüketmesi can sıkıcı olabilir.

photostrip 2013 12 04 3
 © AndroidPIT

Bunun için Ayarlar’dan Veri kullanımı’na girin ve Otomatik Veri Senkronizasyonu kutusundaki işareti kaldırın. Bu kadar basit.

Sizin veri tüketimini azaltmak için farklı yöntemleriniz var mı?

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!