This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
23 Shares 3 comments

Android cihazlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Android’in eski sürümlerinde ekran görüntüsünü almak ancak 3. Parti uygulamalarla mümkün iken, 4.0 versiyonuyla birlikte herhangi bir Android cihazdan ekran görüntüsü rahatça alınabiliyor. Her ne kadar kimilerine göre pek işe yaramayan bir özellik gibi gözükse de, kimi zaman işlerimi çok kolaylaştırıyor ya da anıları ölümsüzleştiriyor –herhangi bir oyunda alınan en yüksek skor gibi!

facebook home screen
© AndroidPIT

Sizler için Android cihazlarınızla nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizin yöntemlerini tek tek cihaz grupları için (Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy Note 3, Note 2, Galaxy S4 Active ve herhangi bir Android 4.0, 4.1 ya da 4.2 cihazı) inceledik.

Note 3, Note 2 ya da Note 8.0 cihazlarında S Pen yardımıyla ekran görüntüsü alma

Galaxy Note 3 ve Galaxy Note 10.1 (2014 sürümü) için iki farklı ekran görüntüsü (kısmen) alma metodu daha eklendi. Bu yöntemleri kullanabilmek için Air Command (Temassız Komut) menüsünü açmanız gerekiyor. Bunu da S Pen kalemini yuvasından çıkartarak, ya da kalemi ekrana değdirmeden yaklaştırıp üzerindeki düğmeye basarak başarabilirsiniz.

note3 ekran goruntusu1
© AndroidPIT
  • Scrapbooker:  Air Command’ın radyal menüsündeki seçeneklerden biri olan bu özellik sayesinde, ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekran parçasının etrafında daire çizmeniz yeterli. Daha sonra bu ekran görüntüsüne notlar veya etiketler ekleyip düzenleyebilirsiniz. Cihazınızdaki Scrapbook uygulamasından da çektiğiniz ekran görüntüsüne erişebilirsiniz.
  • Screen White:  Bu özellik Note 2 cihazlarında da bulunmakta fakat bu cihazlarda Air Command menüsü maalesef bulunmuyor. Seçeneklerden ekran görüntüsü almayı seçin. Daha sonra aldığınız ekran görüntüsünün üst kısmına S Pen’inizle notlar alabilirsiniz. Aldığınız notların rengini ve boyutunu daha sonra değiştirebilirsiniz.
  • Düğmeye tıklayın ve ekrana dokundurun: Bütün S Pen barındıran Galaxy cihazlarında, S Pen üzerinde bulunan düğmeye basıp kalemi ekranınıza dokundurduğunuzda –ekran görüntüsünün alındığına dair ses ve/veya görüntü mesajı alınana kadar o vaziyette beklemelisiniz- rahat bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu yöntem en güzel Note 2, Note 8.0 ve orjinal Note 10.1’de çalışıyor.

Galaxy S4, S3, Note3 ve Note 2’de el kaydırmasıyla ekran görüntüsü alma

Bu yöntemi kullanabilmeniz resimde görüldüğü gibi ayarlardan etkinleştirmelisiniz;

  • Ayarlara gidin ve Kontrllr > Hareket kontrolü menüsünü açın
  • Aşağı doğru inerek “Avuç içi hareketi” seçeneğini bulun. Oradan “Ekranı yakala” seçeneğini bulun ve açın.
  • Daha sonra menüyü terk edin ve elinizi telefona karşı düz şekilde tutarak sağa veya sola yatay olarak kaydırın. Hangi yönde kaydırdığınızın bir önemi yok. Eğer bu işlemi doğru yaparsanız deklanşör sesi duyacaksınız ve ekran görüntüsünün alındığına dair bir bildirim göreceksiniz. 
note3 ekran goruntusu2
© AndroidPIT

Galaxy S4, S3 ve Note 3 için geleneksel yöntem

Güç düğmesi ve menü tuşuna aynı anda basıp, bir süre basılı tuttuğunuzda ekran görüntüsü alınacaktır. Ancak bir müddet alışana kadar iki düğmeye aynı anda basmak biraz zorlayıcı olabilir. Bu yöntemde güç düğmesine çok çok küçük bir farkla önceden basmanız gerekiyor.

Bu yöntem bütün Galaxy Note serisinde işlediği gibi Galaxy S2’de de bu yöntemi kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Diğer Android 4.0, 4.1, 4.2 ve 4.3 cihazlarında ekran görüntüsü alma

Güç düğmesine ve ses kısma tuşuna aynı anda basın ve basılı tutun ta ki deklanşör sesini duyana ya da ekran da ekran görüntüsünün alındığına dair bildirim görene kadar. Bu yöntem Galaxy Nexus ve Nexus 7 tabletinde de aynı şekilde işliyor ve herhangi bir marka Android cihazında ekran görüntüsü almak istediğinizde ilk bu yöntemi kullanın. Unutmayın ki tuşlara aynı anda basmalısınız ve ekran görüntüsü alınma onayı veya uyarısı gelene kadar tuşlara basılı tutmalısınız.

Android 2.3 Ginderbread gibi işletim sistemiyle çalışan eski telefonlarda ekran görüntüsü almak için Google Play Store’dan uygun uygulamayı indirmelisiniz. Örneğin ücretsiz Secreenshot UX (rootlu cihazlar için ) ya da yine ücretsiz ve root gerektirmeyen Screenshot Ultimate'i indirebilirsiniz. Ücretli uygulamalardan ise Screen Maker ve No Root Screenshot It uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu son iki uygulama rootsuz cihazlarda da çalışıyor.

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!