This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Günlük hayatımızda akıllı telefonlar fazlasıyla yer edinmiş vaziyette, anlık olarak sosyal çevremizle haberleşme durumundayız. Akıllı telefonlar sayesinde mesajlaşmak artık daha kolay olduğu da aşikâr.
Mesaj yazarken kelime tahmini özelliğini açarak yazacağımız metini hızlı bir şekilde yazıp gönderebiliyoruz. Tahmin özelliğinden biraz daha farklı olarak kılavye kısayolu oluşturmak ister misiniz ?
Belki de sık sık aynı kelime ve ifadeleri kullanıyoruz, bu durumda zamandan tasarruf etmiş olacaksınız. Sık kullandığımız kelimeleri tekrar tekrar yazmak yerine Android cihazların bizlere sunmuş olduğu bu özelliği anlatmak istiyorum.

Önceden "e-mail" olarak adlandırdığımız kısayolu, direkt olarak e-mail adresinizi metin alanına getirecek, boşluk bıraktığınızda iste e-mail adresiniz metin alanına eklenecektir. Bu sayede tekrar tekrar e-mail adresinizi girme zahmetinden kurtulacaksınız.
Tabii ki sadece e-mail adresiniz değil, bunun yanı sıra sıtandart metinler, e-mail imzaları, telefon numaraları, belirlediğiniz link'ler gibi zamanınızı alacak metinleri de ekleyebilirsiniz.

Şimdi Android işletim sisteminde nasıl klavye kısayolu oluşturulur anlatalım;
Öncelikle birazdan anlatacak olduğum yöntemin, Standart Android kalavyesinde gerçekleştiğini belirteyim. Üçüncü parti bir klavye uygulaması kullanıyorsanız, bahsetmiş olduğum yöntemi kullanamazsınız (eğer bu özelliği yoksa tabii).
Gelelim kendi kısayolumuzu oluşturmaya. Telefon veya tabletinizden Ayarlar > Dil ve giriş > Klavye yönetimleri yolunu izleyin. Buradan klavye ayarlarından Kişisel sözlük seçeneğine erişin (Kullanılan telefona göre "Ek ayarlar" adı altında). Kişisel sözlük seçeneğinde listeyi açın. Ekle (Kullanılan telefona göre "+") işaretine dokunarak, ilk bulunan kısma bütün cümleyi, ikinci kısma ise kısayolunuzu yazın ve tekrar sözlüğe dönün. Artık yeni kısayolunuz hazır. Yalnız hatırlatmakta fayda var Android’de kısayol oluşturabileceğimiz maksimum karakter sayısı 50’dir.

klavye 1
webtekno

Bu soruna bir çözüm yolu olarak da, üçüncü parti klavye uygulamalarını kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Textpansion benzeri uygulamalar, bu eksiği giderebilir ve karakter kısıtlamasını ortadan kaldırabilir, fakat bu klavyelerin Android klavyesi kadar kullanışlı olmayacağını belirtelim.


Peki siz Android klavyesinden memnun musunuz?


Kaynak: webtekno

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!